بازتاب 'اخطار موشکی' چین به هند در رسانه های پاکستان

جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵
بازتاب 'اخطار موشکی' چین به هند در رسانه های پاکستان

اسلام آباد - ایرنا - یک روزنامه اردو زبان پاکستان امروز نوشت: چین در واکنشی هشدارآمیز به هند و در اعتراض به اقدام دهلی نو درخصوص آزمایش موشک های دور برد گفت که اگر هند دست از این اقدامات خود برندارد، چین نیز در ساخت موشک های قاره پیما به پاکستان کمک خواهد کرد.

اسلام آباد - ایرنا - یک روزنامه اردو زبان پاکستان امروز نوشت: چین در واکنشی هشدارآمیز به هند و در اعتراض به اقدام دهلی نو درخصوص آزمایش موشک های دور برد گفت که اگر هند دست از این اقدامات خود برندارد، چین نیز در ساخت موشک های قاره پیما به پاکستان کمک خواهد کرد. هند روز دوشنبه هفته جاری مصادف با دومین روز از آغاز سال نو میلادی، موشک بالستیک قاره پیما 'آگنی 4' را با برد چهار هزار کیلومتر و با قابلیت حمل کلاهک هسته ای با موفقیت آزمایش کرد.
روزنامه 'اکسپرس' چاپ شهر اسلام آباد نوشت: نشریه دولتی گلوبال تایمز چین به تازگی در سرمقاله خود نوشت که اگر دهلی نو به اقدامات خود در مسیر ساخت و توسعه موشک های قاره پیما پایان ندهد، پکن نیز در اقدام متقابل، به اسلام آباد در ساخت موشک های قاره پیما کمک خواهد کرد.
در این گزارش آمده است: چین می گوید که وقتی شورای امنیت سازمان ملل به آزمایش موشک های قاره پیمای هند واکنش نشان نمی دهد پس چرا به میزان برد موشک های پاکستان اعتراض می کند.
براساس گزارش روزنامه اکسپرس پاکستان، نشریه دولتی گلوبال تایمز چین با انتقاد شدید از رویکرد تبعیض آمیز کشورهای غربی افزود: امتیازاتی که برای هند در مسیر رشد و ترقی ارائه می شود باید به همان اندازه و در سطح برابری به پاکستان نیز ارائه شود.
به گزارش اکسپرس، برداشت رسانه های هندی از سرمقاله مجله دولتی چین این است که پکن هشداری صریح به دهلی نو داده است. یعنی اینکه اگر هند روند آزمایش موشک های قاره پیمای خود را متوقف نکند چین نیز به ناچار برای ایجاد تعادل و توازن قدرت در منطقه، گام های جدید در همکاری با پاکستان در ساخت موشک های قاره پیما برمی دارد.
نشریه دولتی چین تاکید کرد که پکن نه واهمه ای از موشک های هسته ای و قاره پیمای هند دارد و نه این کشور را دشمن خود فرض می کند اما در صورتی که هند پا از گلیم خود فراتر نهد، پکن نیز به خونسردی خود پایان خواهد داد.
بازتاب 'اخطار موشکی' چین به هند در رسانه های پاکستان