تاکید فرماندار بانه بر حفظ آثار و یادمان های دفاع مقدس

یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵
تاکید فرماندار بانه بر حفظ آثار و یادمان های دفاع مقدس

سنندج- ایرنا- فرماندار بانه گفت: با توجه به اهمیت دفاع مقدس، حفظ آثار و یادمان های آن یک ضرورت است.

سنندج- ایرنا- فرماندار بانه گفت: با توجه به اهمیت دفاع مقدس، حفظ آثار و یادمان های آن یک ضرورت است. به گزارش خبرنگار ایرنا، راشد عذیری شامگاه شنبه در دومین جلسه حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس بانه که در سالن جلسات فرماندار این شهر برگزار شد، افزود: با توجه به پیشینه تاریخی یادمان پارک 15 خرداد بانه باید برای نسل های آینده ماندگار شود و نسل های آینده بدانند این شهر در دوران جنگ تحمیلی با چه مشکلاتی مواجه بوده است.
وی خاطرنشان کرد: باید شهرستان بانه بیشترین سهم را در بحث انقلاب و حفظ نظام داشته باشد و وظیفه مسئولین این است که آثار جنگ و دفاع مقدس را برای نسل های بعدی حفظ کنند.
وی گفت: بانه در زمینه تکمیل آثار دفاع مقدس تاکنون مناسب بوده و اعتبارات زیادی برای حفظ و احیای یادمان ها صرف شده است.
عذیری یادمان سیرانبند را جز یادمان های مهم در کشور عنوان کرد و افزود: بازدید زائرین سراسر کشور از این یادمان نشان دهنده آبادانی و رونق این یادمان است.
وی گفت: زائرین یادمان های شهرستان گردشگران فرهنگی هستند که باید از حضور آنها در شهر بانه استفاده بهینه شود.
فرماندار بانه افزود: اهمیت یادمان 15 خرداد ایجاب می کند که به کمک شهرداری ساختمان یادمان تکمیل شود.
وی گفت: باید قبل از اختصاص اعتبارات به شهرستان سازمان مدیریت با هماهنگی مدیر کل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس اعتبار خاصی در اختیار بنیاد حفظ آثار قرار بگیرد و اعتبارات به صورت استانی به این یادمان ها اختصاص داده شود.
در ادامه جلسه امام جمعه بانه به اشاره به تاکید قرآن به حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس گفت: آیات فراوانی در زمینه اهمیت حفظ آثار و ارزش ها دفاع مقدس در قرآن کریم بیان شده است.
ماموستا عبدالله حیدری افزود: حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس از نظر دینی در جایگاه والایی برخوردار است چراکه نسل های آینده در جریان جنگ و وقایع جنگ قرار ندارند و انتقال این ارزش ها به نسل های آینده بسیار اهمیت دارد.
وی تاکید کرد: شهامت ها و رشادت های رزمندگان باید به دست آیندگان برسد و آن را به عنوان درس های زندگی خود بکار بگیرند.
وی افزود: باید به جای یک تجربه عملی یک تجربه علمی به آنها بیاموزیم و این کار جز با ایجاد و حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس ممکن نیست.
ماموستا حیدری گفت: باید همه کسانی که در این زمینه تجربه دارند برای احیای ارزش های دفاع مقدس بسیج شوند.
در ادامه جلسه مدیر آموزش و پرورش بانه گفت: هر ساله برای حفظ و نگهداری آثار دفاع مقدس آیین های در مدارس شهرستان بانه برگزار می شود که در سال جاری هم 2 برنامه مهم در این زمینه برگزار می شود.
رضا خضری افزود: آیین 34 یادواره شهدای دانش آموزی در 34 واحد آموزشی سطح شهرستان و یادوراه شهدای فرهنگی شهرستان برنامه های است که قرار است برگزار شود.
وی خاطر نشان کرد: در ارزیابی سال گذشته شهرستان بانه در برگزاری آیین دانش آموزی مربوط به یادمان های دفاع مقدس بر اساس مولفه های اداره کل مقام اول را در استان کسب کرده است.
وی اظهار کرد: 48 واحد آموزشی به اسم شهدای شاخص سطح شهرستان نام گذاری شده است.
خضری افزود: برای اجرای برنامه های مربوط به حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس نیاز به تامین اعتبار بیشتری داریم.
وی گفت: هیوا فرخ نیا یکی از فرهنگیان شهر بانه کتابی در مورد زن، جبهه و جنگ نوشته که به دلیل مشکلات مالی تاکنون این کتاب را چاپ نکرده که نیاز است به این گونه موارد توجه ویژه شود.
شهرستان مرزی بانه در 242 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است
تاکید فرماندار بانه بر حفظ آثار و یادمان های دفاع مقدس