تارنمای فرانسوی: آیاانتخابات ایران، مهمترین انتخابات سال2017خواهدبود؟

یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵
تارنمای فرانسوی: آیاانتخابات ایران، مهمترین انتخابات سال2017خواهدبود؟

تهران - ایرنا - پایگاه اینترنتی 'اسلات' روز یکشنبه در گزارشی درباره مهمترین تحولات سال جدید میلادی، نوشت: با توجه به تحولات منطقه خاورمیانه، انتخابات ایران ممکن است انعکاس هایی جهانی داشته باشد. آیا می توان گفت که این انتخاب مهمترین انتخابات سال 2017 است؟

تهران - ایرنا - پایگاه اینترنتی 'اسلات' روز یکشنبه در گزارشی درباره مهمترین تحولات سال جدید میلادی، نوشت: با توجه به تحولات منطقه خاورمیانه، انتخابات ایران ممکن است انعکاس هایی جهانی داشته باشد. آیا می توان گفت که این انتخاب مهمترین انتخابات سال 2017 است؟ دراین گزارش آمده است، تنها پانزده روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، ایران نیز رئیس جمهور جدید خود را انتخاب خواهد کرد. انتخابات ایران ممکن است انعکاس های جهانی داشته باشد، چرا که تحولات ایران، تاثیری مستقیم بر تحولات منطقه بحران زده خاورمیانه خواهد داشت.
سال 2017 برای اروپا سال بسیار مهم و سرنوشت سازی است. در این سال قرار است انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ماه آوریل و انتخابات پارلمانی آلمان در ماه سپتامبر برگزارشود.کشورهای اروپایی همه چشم به این دو انتخابات بسته اند، چرا که تاثیر زیادی بر روند تصمیم گیری های اتحادیه اروپا خواهد گذاشت. اما آیا آنها مهم ترین انتخابات برای آینده جهان هستند و برای جهانیان هم این دوانتخابات مهم است؟.
تایلر کاون اقتصاددان آمریکایی چنین عقیده ای ندارد و معتقد است که درصدر تحولاتی که امسال (2017)باید درباره آن حساس بود و آن را با جزئیات دنبال کرد، انتخابات ریاست جمهوری ایران است که روز19 ماه می (29 اردیبهشت ) برگزار می شود.
وی معتقد است که ایران انتخاباتی واقعی برگزار خواهد کرد، اما آیا روحانی می تواند برای دومین بار پیروز این رقابت ها شود یا اینکه تندروها بر او غلبه خواهند کرد؟
این پایگاه اینترنتی افزود:روحانی با پیروزی درانتخابات 2013 شگفتی ساز شد اما توافقنامه هسته ای که در باره آن با آمریکا توافق شد، با پیروزی دونالد ترامپ، نامزد پیروز انتخابات آمریکا با تهدیدهای جدی روبرو شده است.دونالد ترامپ طی مبارزات انتخاباتی خود به این توافقنامه، چهره ای بسیار انتقاد آمیز نشان داد، اما آیا او در عمل نیز اینگونه خواهد بود؟
در ادامه این مطلب آمده است، بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی بر این باورند که با وجود برخی مشکلات سیاسی و اقتصادی، رئیس جمهور روحانی برای انتخاب مجدد از محبوبیت لازم برخوردار است. او در دور نخست انتخابات دوره گذشته با کسب نزدیک به 51 درصد آراء به پیروزی رسید و آرای هیچ یک از پنج نامزد دیگر از 17 درصد فراتر نرفت. رقبای تندروی روحانی هنوز درباره انتخاب نامزدی که توان رویارویی با وی را داشته باشد، به اجماع نرسیده اند.
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران نیز که گفته می شد شاید بتواند رقیبی برای روحانی باشد، با توصیه ای از دور رقابت ها کناره گیری کرد.
این واقعیت که روحانی در این انتخابات به پیروزی دست یابد یا خیر و این که ایران رویکردی ستیزه جویانه اتخاذ کند یا خیر؟،پیامدهای مهمی بر خاورمیانه و فراتر از آن خواهد داشت و به همین علت است که انتخابات ایران مهمترین انتخابات سال 2017 می باشد.از انقلاب اسلامی 1979 تاکنون چهار رئیس جمهوری که خواسته اند برای بار دوم به ریاست جمهوری انتخاب شوند، یعنی آیت الله خامنه ای، هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد، همگی برای بار دوم نیز انتخاب شده اند.مترجم: منوچهر جعفری- انتشار دهنده: محمد حسن دوستارگان
تارنمای فرانسوی: آیاانتخابات ایران، مهمترین انتخابات سال2017خواهدبود؟
jkkjkjkjkj