کاروان یوزپلنگ آسیایی وارد ایرانشهر سیستان و بلوچستان شد

دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵
کاروان یوزپلنگ آسیایی وارد ایرانشهر سیستان و بلوچستان شد

زاهدان - ایرنا - کاروان خانوادگی محیط بان بازنشسته طبسی با عنوان کاروان یوزپلنگ آسیایی که برای حمایت از این گونه در حال انقراض راه اندازی شده، روز دوشنبه وارد ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان شد.

زاهدان - ایرنا - کاروان خانوادگی محیط بان بازنشسته طبسی با عنوان کاروان یوزپلنگ آسیایی که برای حمایت از این گونه در حال انقراض راه اندازی شده، روز دوشنبه وارد ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان شد. بهمن نجفی محیط بان بازنشسته به همراه همسر، پسر و عروس خود در قالب کاروان حمایت از یوزپلنگ آسیایی به مناطق مختلف کشور سفر می کند تا مردم با این گونه ایرانی بیشتر آشنا شوند و از آن حفاظت کنند.
نجفی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ایرانشهر اظهار داشت: راه اندازی کاروان تبلیغی یوزپلنگ بسیار موثر است زیرا آحاد مردم به ویژه رانندگان وقتی تصویر یوزپلنگ را بر روی خودرو می بینند به سوی ما می آیند و درباره یوزپلنگ سوال می کنند که ما ضمن توضیح درباره ویژگی های این گونه در حال انقراض مردم را به حفاظت از این حیوان تشویق می کنیم.
وی گفت: حادترین مشکلی که بر سر راه یوزپلنگ ایرانی برای بقای نسل وجود دارد تصادفات جاده ای است که انتظار می رود رانندگان با مشاهده این حیوان بایستند و بگذارند تا از عرض جاده عبور کند.
نجفی بیان کرد: تاکنون در جاده های کرمان، مهریز، بافق و شاهرود تعدادی از این گونه نادر آسیایی در تصادف با خودروها کشته شدند که به کارتبلیغاتی گسترده برای آگاهی مردم در جهت حفاظت از یوزپلنگ ایرانی نیاز است.
وی مسیر حرکت کاروان خود را از شهرستان طبس به سمت کرمان سپس چابهار و حرکت در حاشیه خلیج‌فارس تا جزیره کیش و از کیش به سمت یزد و در آخر برگشت به طبس عنوان کرد.
به گزارش ایرنا نجفی با نصب تصاویر یوزپلنگ ایرانی بر روی کانکسی که به خودروی وی متصل است با حرکت در مناطق پرجمعیت گردشگری و جاده ها مردم را برای حفاظت از این گونه در حال انقراض ترغیب و تشویق می کند.
کاروان یوزپلنگ آسیایی وارد ایرانشهر سیستان و بلوچستان شد