مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سراوان برگزار شد

سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵
مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سراوان برگزار شد

زاهدان - ایرنا - مراسم بزرگداشت حضرت آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی از سوی امام جمعه شهرستان سراوان، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت و فرمانداری این شهرستان با حضور اقشار مختلف مردم شیعه و سنی در مسجد علی بن ابی طالب (ع) سراوان برگزار شد.

زاهدان - ایرنا - مراسم بزرگداشت حضرت آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی از سوی امام جمعه شهرستان سراوان، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت و فرمانداری این شهرستان با حضور اقشار مختلف مردم شیعه و سنی در مسجد علی بن ابی طالب (ع) سراوان برگزار شد. به گزارش ایرنا در این مراسم که حجت الاسلام دهقان امام جمعه، مولوی محمد یوسف حسین پور، فرماندار سراوان معاونان فرماندار، مسئولان دستگاههای اجرایی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، علمای اهل تسنن و تشیع و اقشار مختلف مردم حضور داشتند، شرکت کنندگان با قرائت فاتحه و تلاوت آیات قران کریم و ذکر مصیبت به سوگواری این یار دیرین امام ، رهبری و انقلاب پرداختند.
امام جمعه شهرستان سراوان با عرض تسلیت رحلت جانسوز آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یکی از مسائلی که نباید هرگز فراموش کرد مرگ است چرا که هر نفسی مرگ را خواهد چشید اگر چه در برجهای محکم هم حضور داشته باشد.
حجت الاسلام غلامرضا دهقان با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) افزود: از دست دادن عزیزان موعظه است و یاد آوری مرگ باعث می شود انسان شهوات نفسانی را کنترل وآتش حرص و ولع را کم کند تا جاییکه دنیا درنظرش حقیر می آید.
وی ادامه داد: امروز ایران در غم فقدان یار دیرین امام و رهبری به سوگ نشسته است و این غم تداعی کننده رحلت جانگداز امام خمینی (ره) است.
وی اظهار داشت: با نگاه به شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی می توان دریافت که ایشان مسیر الهی را برای مردم می خواست و این موضوع باعث شد تا مردم شریف ایران در فراق این مرد بزرگ در سرتاسر ایران عزادار شوند و به یاد آن بزرگ مرد مراسم ترحیم برگزار کنند.
امام جمعه سراوان افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از مفسران قران کریم بودند که آیات قرآن را به صورت موضوعی تفسیر نموده که این تفاسیر را در طول دوران زندان و شکنجه رژیم منحوس پهلوی آماده کرده است.
وی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در زمان جنگ نماینده امام بودند و علاوه بر آن مسئولیت های خطیر و مهمی را در طول دوران انقلاب سپری کردند.
امام جمعه سراوان اظهار داشت: ایشان مرد سازندگی بودند تا جاییکه بلافاصله پس از جنگ و در دوران ریاست جمهوری خود به سازندگی، عمران و آبادانی ایران روی آوردند و با تاسیس کارخانه ها، فرودگاهها و سدها در جهت سازندگی و رفع موانع پس از جنگ و ترمیم و بازسازی ایران تلاش وافری را نشان دادند.
حجت الاسلام دهقان افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی اسوه صبر و استقامت در برابر ناملایمات و سختی ها بودند که امیدواریم با تاسی از این بزرگوار و مقام معظم رهبری ادامه دهنده راهشان باشیم زیرا که یکی از ستونهای اصلی انقلاب اسلامی بودند ومهمترین خواسته این بزرگوار رهروی وحمایت از مقام معظم رهبری بوده است.
**رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سراوان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: بدون شک آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از شخصیتهای سیاسی اسلامی شاخص دنیا و از چهره‌های مهم و تأثیر گذار انقلاب اسلامی و همچنین نظام جمهوری اسلامی ایران بشمار می روند.
احمد رضا طاهری افزود: ایشان را یکی از نزدیکترین چهره ها به حضرت امام خمینی (ره) رهبر کبیر نظام جمهوری اسلامی ایران می دانند.
وی افزود: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری 'هوش وافر و صمیمیت کم نظیر ایت الله رفسنجانی تکیه گاه مهمی برای ایشان بوده و اختلاف نظرها هرگز نتوانست رابطه ها را تحت الشعاع قرار دهد.
وی اظهار داشت: هاشمی رفسنجانی را شاید بتوان برجسته ترین تئوریسین سیاسی اسلام در نظام جمهوری اسلامی دانست که یکی از شاهکارهای ایشان ایجاد راهکار قانونی‌ برای اجرایی شدن قوانینی که توسط شورای نگهبان خلاف شرع دانسته شده بود تحت عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام می دانند همچنین ایشان از شخصیتهایی بود که در نخستین قانون انتخابات پس از انقلاب اسلامی مشارکت و نقش ویژه ای ایفا کرد.
استادیار علوم سیاسی دانشگاه آزاد زاهدان افزود: در ترویج گرایش میانه رویی در اندیشه سیاسی اسلامی آیت الله هاشمی را می توان از تاثیرگذارترین عالمان دینی ایرانی پس از انقلاب دانست همچنین در ترویج علم و دانش و تاسیس مراکز آموزشی عالی در ایران پس از انقلاب بواسطه دانشگاه ازاد اسلامی که امروزه یکی از بزرگترین دانشگاههای حضوری در جهان با نزدیک به 400 شعبه بشمار می رود, سهم مهمی ایفا کردند.
وی در پایان گفت: اگر نظام جمهوری اسلامی ایران امروز پس از گذشت نزدیک به چهار دهه همچنان تداوم دارد به علت وجود اندیشمندانی چون آیت الله رفسنجانی بوده که با هوشمندی و بینش سیاسی و همفکری حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در مستحکم نمودن پایه های نظام ایران اسلامی نقش ویژه ای داشته اند.
** امام جمعه موقت اهل سنت مسجد جامع نور سراوان با عرض تسلیت به مناسبت این مصیبت گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از دلسوزان انقلاب و اسلام و یار دیرین امام و رهبری در طول دوران انقلاب بودند.
مولوی ابراهیم ارباب افزود: ایشان آشنا به مسائل کشور و سیاستمداری بی نظیر بودند چنین شخصیتی در انقلاب باعث وحدت بین اقشار مختلف مردم شده است.
وی با اشاره به اوایل انقلاب و شهامت و شجاعت ایشان افزود: وجود آیت الله هاشمی رفسنجانی در آن ایام بسیار برکت بزرگی برای انقلاب اسلامی بود چرا که از ایشان از تدبیر و دید وسیعی برخوردار بودند و دلسوزیهای ایشان موجب رشد وشکوفایی انقلاب اسلامی شد.
مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سراوان برگزار شد
jkkjkjkjkj