شخصیت های سوری: جهان اسلام شخصیت و پشتیبان بی نظیری را از دست داد

سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵
شخصیت های سوری: جهان اسلام شخصیت و پشتیبان بی نظیری را از دست داد

دمشق - ایرنا - مسئولان شرکت کننده در آیین یادبود آیت الله هاشمی رفسنجانی در سوریه اعلام کردند که جهان اسلام با ارتحال ایشان یکی از شخصیت های بی نظیر و تاثیر گذار خود را از دست داد.

دمشق - ایرنا - مسئولان شرکت کننده در آیین یادبود آیت الله هاشمی رفسنجانی در سوریه اعلام کردند که جهان اسلام با ارتحال ایشان یکی از شخصیت های بی نظیر و تاثیر گذار خود را از دست داد. به گزارش ایرنا، شرکت کنندگان در آیین بزرگداشت و یادبود رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سفارت جمهوری اسلامی در دمشق بر نقش تاثیر گذار آیت الله هاشمی رفسنجانی در حوادث تاریخ انقلاب و جهان اسلام تاکید کردند.
وزیر آشتی ملی سوریه در این آیین گفت: این مصیبت را از طرف خود و ملت سوریه به ملت ایران که همواره در سختی ها در کنار ما بوده است و بهترین فرزندانش در این راه به شهادت رسیده اند تسلیت عرض می کنم.
علی حیدر افزود: ملت بزرگ ایران با ما در یک سنگر قرار دارد و از طریق مردان بزرگ خود، بسیاری از داشته های خود را در راه سوریه و ملت سوریه فدا کرده است.
وی اضافه کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از ارکان این رابطه صمیمی میان دو کشور بود که انقلاب اسلامی ایران آن را پایه گذاری کرد.
حیدر اظهارداشت: این مرد بزرگ از مردان بی نظیری بود که از روز نخست به یاری امام خمینی(ره) برخاست و با اندیشه، مال و جان خود انقلاب را یاری کرد و آن را به پیش برد.
وی گفت: مردان بزرگ نه با فرزندان بلکه با اندیشه و تاثیر خود ماندگار می شوند و آیت الله هاشمی با اندیشه ای که از خود برجای گذاشت برای همیشه ماندگار و جاودان شد.
وزیر آشتی ملی سوریه بیان کرد: آیت الله رفسنجانی خشتی را بر خشت های تمدن اسلامی و انسانی افزود و همواره در حافظه امت اسلامی و ملت خود باقی خواهد ماند.
رئیس انجمن دوستی ایران و فلسطین نیز گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از پناهگاه هایی بود که ملت فلسطین در مقاومت خود به ایشان پناه می برد و اکنون ملت فلسطین یک پناهگاه و پشتیبان راستین و بزرگ را از دست داده است.
محمد بحیصی افزود: ایشان یکی از فرزندان خط امام خمینی(ره) و از افراد ثابت قدم در مسیر اصول و ارزش های انقلاب اسلامی بود.
وی اضافه کرد: رحلت ایشان یک ضایعه بزرگ برای ملت فلسطین است و حمایت های ایشان،به ملت مقاوم فلسطین روحیه می داد.
رئیس مجلس سوریه نیز با حضور در سفارت جمهوری اسلامی در دمشق درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به مقام معظم رهبری، ملت و دولت ایران تسلیت گفت.
هدیه عباس اضافه کرد: آن مرحوم مواضع درخشانی درباره سوریه، فلسطین و لبنان داشت و این موضع گیری ها در قلب این ملت ها برای همیشه نقش بسته است.
معاون دبیرکل حزب بعث نیز اظهارداشت: هاشمی رفسنجانی یکی از شخصیت های بزرگ انقلاب اسلامی بود.
هلال هلال افزود: ایشان همواره در کنار ملت های مقاوم و بویژه ملت سوریه ایستاد و تاثیر اندیشه ایشان در فرهنگ مقاومت برای همیشه جاودانه شد.
نخست وزیر سوریه نیز گفت: دو ملت ایران و سوریه شخصیت بزرگی را از دست دادند ولی ایشان برای همیشه در حافظه دوملت باقی خواهد ماند.
آیین یادبود و گرامیداشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور مسئولان نهادهای ایرانی، مسئولان سوری، سفرای دیگر کشورها در دمشق، شخصیت های نظامی، سیاسی و مذهبی و اقشار مختلف مردم و اتباع ایرانی و غیر ایرانی در محل سفارت جمهوری اسلامی در دمشق برگزار شد.
عماد خمیس نخست وزیر، هدیه عباس رئیس مجلس، علی حیدر وزیر آشتی ملی، جاسم الفریج وزیر دفاع، حسین خلوف وزیر اداره محلی، علی ایوب رئیس ستاد کل ارتش و نیروهای مسلح و هلال هلال معاون دبیرکل حزب بعث ابراهیم شعار وزیر کشور با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران یاد رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را گرامی داشتند.
سفیران چین، کوبا، مراکش و کاردار سفارت روسیه از دیگر شخصیت های شرکت کننده در این مراسم بودند.
شرکت کنندگان در این مراسم دفتر یادبود آیت الله هاشمی رفسنجانی را امضا کردند.
براساس اعلام سفارت جمهوری اسلامی درسوریه، روزهای سه شنبه وچهارشنبه از ساعت 10 تا 12 مراسمی یادبودی در محل سفارت برگزار می شود.
دفتر یادبود نیز در سفارت گشوده شده است و مهمانان در این مدت آن را امضا خواهند کرد.
پرچم جمهوری اسلامی ایران نیز بر فراز سفارت کشورمان در دمشق به حالت نیمه افراشته درآمده است.
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز روز دوشنبه در دو پیام به مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری، در گذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و از پیشگامان انقلاب اسلامی که به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان شهدای تجریش تهران بستری شده بود، شامگاه روز یکشنبه دار فانی را وداع گفت.
شخصیت های سوری: جهان اسلام شخصیت و پشتیبان بی نظیری را از دست داد