کاوش باستان شناسی در دستکند روستای رباط آغاج خمین آغاز شد

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
کاوش باستان شناسی در دستکند روستای رباط آغاج خمین آغاز شد

خمین - ایرنا - رئیس گروه حفظ و احیاء بنا و محوطه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: کاوش باستان شناسی در دستکند زیر زمینی تپه قلعه در روستای رباط آغاج شهرستان خمین آغاز شد.

خمین - ایرنا - رئیس گروه حفظ و احیای بنا و محوطه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: کاوش باستان شناسی در دستکند زیر زمینی تپه قلعه در روستای رباط آغاج شهرستان خمین آغاز شد. اسماعیل شراهی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: کاوش در این دستکند در سه کارگاه در بخش جنوبی و غرب تپه قلعه از هفته جاری آغاز شده است.
وی توضیح داد: این کاوش ها به مدت یک ماه با اعتبار 500 میلیون ریال انجام می شود.
رئیس گروه حفظ و احیای محوطه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان کرد: با آغاز این فصل کاوش، راهرو، اتاق و فضاهای جانبی و هواکش های تعبیه شده به منظور تهویه هوا نمایان شده و پژوهش های میدانی در این خصوص ادامه دارد.
شراهی بیان کرد: هدف از انجام این کاوش خواناسازی برخی فضاها و مطالعه یافته های فرهنگی در ارتباط با آن به منظور مشخص شدن گاه نگاری آن است.
وی تصریح کرد: این کاوش می تواند، اطلاعاتی درباره چیستی، کارکرد، نحوه و دلایل شکل گیری ساختارهای معماری آن را در پی داشته باشد.
رئیس گروه حفظ و احیای بنا و محوطه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت:این دستکند در شمال شرق دهستان حمزه لو و 70متری شرق جاده آسفالته گلدشت به آشیانه در شهرستان خمین در استان مرکزی واقع شده است.
وی بیان کرد: با توجه به بررسی های باستان شناسی، معماری این دستکند زیر زمینی در زیر قلعه دفاعی (رباط) مستطیل شکل است که برخی از شواهد معماری آن قابل مشاهده و در دل بستری کنگلومرائی ایجاد شده است.
شراهی گفت: پیش از این با مطالعه یافته های فرهنگی به ویژه سفالینه ها و بقایای استخوانی مشخص شده که این دستکند به قرون میانی اسلامی قرن ششم و اوایل هفتم هجری قمری تعلق داشته است.
دستکندها با هدف ایجاد سرپناه و محافظ جان ساکنان شهر در ناملایمات محیطی و خطر حمله دشمنان، بدون استفاده از مصالح و تنها با ابزار و به صورت مسیرهای تنگ و تاریک با شعبه های متعدد ایجاد شده است.
شهرستان خمین از توابع استان مرکزی با 110 هزار نفر جمعیت از نظر معماری دستکندها و شهرهای زیر زمینی سرآمد است و در جایگاه نخست کشور قرار دارد.
کاوش باستان شناسی در دستکند روستای رباط آغاج خمین آغاز شد