نماینده عراقی: بغداد نباید امتیازات خاص به اردن اعطا کند

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
نماینده عراقی: بغداد نباید امتیازات خاص به اردن اعطا کند

تهران- ایرنا- 'فردوس العوادی' نماینده مجلس عراق در واکنش به حذف تعرفه گمرکی صادرات اردن به بازارهای عراق گفت: اردن با حمایت هایی که از خانواده صدام دیکتاتور سابق عراق و همچنین تروریسم در این کشور داشته، شایسته اعطای این امتیازات از سوی بغداد به آن نیست.

تهران- ایرنا- 'فردوس العوادی' نماینده مجلس عراق در واکنش به حذف تعرفه گمرکی صادرات اردن به بازارهای عراق گفت: اردن با حمایت هایی که از خانواده صدام دیکتاتور سابق عراق و همچنین تروریسم در این کشور داشته، شایسته اعطای این امتیازات از سوی بغداد به آن نیست. به نوشته پایگاه خبری عراقی شفق نیوز، فردوس العوادی از فراکسیون پارلمانی 'دولت قانون' به ریاست 'نور المالکی' افزود: موافقت عراق با حذف تعرفه های گمرکی صادرات اردن به بازارهای عراق اشتباه بزرگی محسوب می شود.
وی همچنین تصریح کرد که دولت و مردم اردن هیچ زمانی دوست ملت عراق نبوده اند بخصوص اینکه خاک اردن همواره بستر امنی برای خانواده و نزدیکان صدام و نیز بزرگترین صادرکننده تکفیری های گروه القاعده و داعش به عراق بوده و این کشور بیشترین آیین سوگواری را برای صدام جنایت کار و فرزندانش برگزار کرد.
العوادی گفت: آیا پس از این همه اقدامات تحریک آمیز و خصمانه اردن در خصوص عراق شایسته است که دولت بغداد امتیازات خاص همانند معافیت از پرداخت تعرفه های گمرکی و همچنین صادرات نفت ارزان قیمت به این کشور اعطا کند.
وی افزود: عراق در شرایط دشوار اقتصادی به سر می برد و نباید امتیازات این چنینی از سوی دولت العبادی به اردن اعطا شود؛ تصمیم گیری در خصوص این مسائل باید به پارلمان که در واقع صدای مردم عراق است واگذار شود.
طرح خط لوله انتقال نفت و گاز عراق و اردن به طول یکهزار و 700 کیلومتر قرار بود با هزینه 18 میلیارد دلار در سال 2017 گشایش یابد، اما به دلیل یورش گروه تروریستی داعش در ژوئن 2014، این طرح دچار توقف شد.
براساس این طرح مقرر بود که روزانه یک میلیون بشکه نفت از میادین چاه نفت بصره در جنوب عراق به بندر عقبه انتقال داده شود که 850 هزار بشکه از آن، برای پالایشگاه پتروشیمی اردن مورد استفاده قرار می گیرد و بیش از 100 میلیون مترمکعب در روز گاز، نیز از این لوله به اراضی اردن برای استفاده در تولید برق انتقال داده شود.
نخست وزیران عراق و اردن چند روز پیش در بغداد پس از پایان مذاکرات دو جانبه، در نشست خبری مشترک، خط لوله انتقال نفت و گاز از استان بصره در جنوب عراق به بندر عقبه در جنوب اردن را طرحی راهبردی برای دو کشور خواندند.
نماینده عراقی: بغداد نباید امتیازات خاص به اردن اعطا کند