46درصد از کل مشاغل سیستان و بلوچستان مربوط به بخش خدمات است

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
46درصد از کل مشاغل سیستان و بلوچستان مربوط به بخش خدمات است

زاهدان- ایرنا- معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: 46 درصد از کل مشاغل استان به بخش خدمات، 31 درصد صنعت و 23 درصد به کشاورزی اختصاص دارد.

زاهدان- ایرنا- معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: 46 درصد از کل مشاغل استان به بخش خدمات، 31 درصد صنعت و 23 درصد به کشاورزی اختصاص دارد. به گزارش ایرنا، علی اصغر جمشید نژاد روز چهارشنبه در پنجاهمین اجلاس معاونان پژوهشی و فناوری دانشگاهها، پژوهشگاهها، موسسات و مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری کشور در دانشگاه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سهم این استان با دارا بودن 3.2 جمعیت و 11.6 درصد وسعت کشور در تولید ناخالص ملی تنها یک درصد است.
وی افزود: در برنامه سوم توسعه سهم سیستان و بلوچستان در بخش کشاورزی 38 درصد بود که به دلیل خشکسالی های 18 ساله و از بین رفتن برخی فرصت های شغلی در این زمینه این سهم هم اینک به 23 درصد کاهش یافته است.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: نگاه دولت یازدهم به ویژه رئیس جمهوری به سیستان و بلوچستان در همه قسمت ها سبب قرار گرفتن استان در مسیر توسعه و در نتیجه رضایت مندی مردم منطقه شده است.
وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان تنها استان محروم از گاز کشور است گفت: با عنایت دولت تا پایان امسال مشعل گاز در زاهدان مرکز استان روشن خواهد شد که علاوه بر رضایت مندی شهروندان نقش مهمی در توسعه و صنعت استان ایفا خواهد کرد.
وی با اشاره به خشک شدن تالاب بین المللی هامون و در پی آن از بین رفتن فرصت های شغلی در منطقه گفت: با عنایت رهبر معظم انقلاب و دولت طرح آبیاری با لوله به 46 هزار هکتار از زمین های منطقه در دست اجراست.
وی عمده مشکلات استان پهناور سیستان و بلوچستان را در زمینه زیر ساخت ها ذکر کرد و گفت: در این حوزه ها نیز طرح های مهمی نظیر راه آهن، توسعه بندر و غیره در دست اقدام است که نوید آینده روشن در مسیر توسعه و ترقی می دهد.
جعفر توفیقی وزیر سابق وزارت علوم نیز در این اجلاس با تسلیت رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: آن بزرگوار دیدگاه های بی نظیر در زمینه علمی، پژوهشی و فن آوری داشت و تاکید داشتند در این مسیر گام برداشته شود.
وی افزود: هم خود ایشان و هم دیدگاهها و حمایت های معنوی و مالی وی نقش مهمی در توسعه فن آوری در کشور داشت به گونه ای که از جایگاه ویژه ای در میان دانشگاهیان برخودارند.
وی با بیان اینکه هم اینک پنج میلیون دانشجو در سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند گفت: مهمترین عامل تحول سرمایه انسانی است که در این میان آموزش و یادگیری نقش مهمی در توانمندسازی افراد بر عهده دارند.
وی گفت: شاخص های پژوهشی در کشور مایه افتخار است به گونه ای که ایران رتبه سوم در میزان رشد تولیدات علمی، رتبه 15 کمیت تولیدات علمی و 2/2 درصد از دانشمندان برتر جهان به کشور اختصاص دارند.
وی ارتقای اعتماد به نفس ملی را بزرگترین سرمایه در کشور دانست و گفت: برای موفقیت در عرصه های علمی در جهان ما نیازمند تجدید نظر در آموزش عالی و استاندارد گرایی آن هستیم.
وی تولید مقالات پراسناد، بین المللی شدن آموزش، توسعه همکاری با دانشگاههای معتبر با ایجاد مدارک، دانشجویان و مراکز تحقیقاتی مشترک، پیوستن به پیمان بین المللی، دانشگاههای پیشرو نظریه پردازی، نقش آفرینی در چالش های ملی و بین المللی، تعلیم دانش آموختگانی در مشاغل موثر در توسعه پایدار و دانشگاههای نقش آفرین توسعه پایدار را از جمله اقدامات موثر در ارتقای دانشگاههای کشور ذکر کرد.
به گزارش ایرنا پنجاهمین اجلاس 2 روزه معاونان پژوهشی و فناوری دانشگاهها، پژوهشگاهها، موسسات و مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری کشور با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و شماری از مسئولان استانی امروز /چهارشنبه/ در تالار امام رضا(ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان در زاهدان آغاز بکار کرد.
46درصد از کل مشاغل سیستان و بلوچستان مربوط به بخش خدمات است