معاون رییس جمهوری: یکسان سازی سراسری قیمت ها با فناوری اطلاعات میسر است

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
معاون رییس جمهوری: یکسان سازی سراسری قیمت ها با فناوری اطلاعات میسر است

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: با استفاده از فناوری اطلاعات (آی.تی-IT) و سامانه های فروش اینترنتی، یکسان سازی نرخ گوشت و دیگر محصولات در سراسر کشور امکانپذیر است.

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: با استفاده از فناوری اطلاعات (آی.تی-IT) و سامانه های فروش اینترنتی، یکسان سازی نرخ گوشت و دیگر محصولات در سراسر کشور امکانپذیر است. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سورنا ستاری امروز (چهارشنبه) در مراسم رونمایی از سامانه شناسایی و ردیابی دام زنده (اسب) که در ساختمان سازمان دامپزشکی کشور برگزار شد، پیشنهاد کرد در آینده می توانیم با استفاده از فناوری اطلاعات به شیوه استفاده و دسترسی مردم به غذای سالم کمک کنیم.
ستاری از یکسان نبودن قیمت گوشت یا دیگر مواد غذایی در سراسر کشور انتقاد کرد و گفت: دلیل ندارد نرخ گوشت در یک نقطه از کشور با نقطه ای دیگر فرق کند. حتی قیمت در شمال تهران با جنوب و شرق آن نباید تفاوت داشته باشد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: تفاوت نرخ محصولات در عصر فروش اینترنتی و فناوری اطلاعات بی معناست و از این رو باید تلاش کنیم در همه کشور جنس باکیفیت با نرخ مناسب و ارزان به شکل یکسان به فروش برسد.
ستاری ادامه داد: باید به طوری عمل کنیم که قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز همانند یک موبایل در سراسر کشور یکسان شود.برای نمونه نرخ گوشت در چابهار نباید با تهران تفاوتی داشته باشد.
معاون علمی فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد در سالیان گذشته نسبت به سلامت غذا و در دسترس بودن آن غافل بودیم؛ در حالی که مردم باید بیش از هر چیز نسبت به سلامت آنچه می خورند اطمینان حاصل کنند.
وی یادآوری کرد با توجه به وجود فناوری های نوین در کشور موضوع هایی مانند تراریخته و نظر موافقان و مخالفان آن مطرح می شود. همچنین آلاینده ها و تنوع سموم و بیماری های جدید زیاد شده است و این موضوع نفوذ شدید فناوری های جدید را می طلبد.
** تشخیص تقلب ها و آلاینده های جدید در مواد غذایی
به گفته ستاری، امسال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان غذا و دارو برای تشخیص تقلب ها و آلاینده های جدید در مواد غذایی یک اقدام مشترک انجام دادند.
وی در این زمینه گفت: دستگاه های زیادی در زمینه شناسایی سموم جدید در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار داده ایم و آمادگی داریم تجربه خود در زمینه فناوری اطلاعات در بخش دامی را در اختیار سازمان دامپزشکی قرار دهیم.
** شناسایی 200 نوع سم جدید با فناوری «های تک»
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از شناسایی بیش از 200 نوع سم جدید با فناوری های-تک خبر داد و گفت: برخی آزمایشگاه های ما به این تجهیزات مجهز شده است و همچنین زمان تشخیص این سموم نسبت به گذشته چند برابر سریع تر شده است.
ستاری درباره اهمیت سلامت غذا در سازمان دامپزشکی به موضوع بازار توجه کرد و گفت: ما شرکت های زیادی داریم که با تفکرهای سنتی قدیمی فعالیت می کنند و فناوری جدید را قبول ندارند اما تلاش داریم این شرکت ها را به سوی فناوری های جدید در بخش دارو و واکسن پیش ببریم.
وی ادامه داد: در واقع بازارهای سنتی که در کشور شکل گرفته است با بازارهای تجاری موجود در فناوری اطلاعات تفاوت دارد که در تلاشیم با مدیریت صحیح این بازارها را به شکل نوین تبدیل کنیم و سامانه هایی را برای زیرساخت های این شرکت ها فراهم سازیم.
ستاری اضافه کرد: در زمینه تجاری سازی واکسن و دارو باید بحث هوش الکترونیکی در شرکت ها جا بیفتد.
وی افزود: تلاش داریم بخش هایی مانند تولید واکسن در مرکزهای تحقیقاتی را از طریق شرکت های خصوصی توسعه دهیم و آمادگی داریم زیرساخت های لازم را در این زمینه فراهم کنیم.
** وجود 6 هزار دستگاه «های تک» در معاونت علمی فناوری
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره کمک این نهاد به مراکز آزمایشگاهی سازمان دامپزشکی کشور گفت: به طور معمول این معاونت اعتباری را در اختیار آزمایشگاه ها قرار نمی دهد؛ مگر اینکه بر پایه آن، یک طرح اجرا شود.
ستاری اضافه کرد: اکنون معاونت علمی ریاست جمهوری دارای یک شبکه آزمایشگاهی با بیش از 6 هزار دستگاه های-تک است که استفاده آن برای برخی گروه های دانشگاهی با تخفیف 40 تا 60 درصد، برای انجمن نخبگان به شکل رایگان و برای شرکت های دانش بنیان با تخصیص سپرده میسر می شود.
به گزارش ایرنا، امروز (چهارشنبه) از سامانه شناسایی و ردیابی دام زنده (اسب) با حضور «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، در سازمان دامپزشکی کشور رونمایی شد.آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://telegram.me/irnaeco
معاون رییس جمهوری: یکسان سازی سراسری قیمت ها با فناوری اطلاعات میسر است