مرگ 26 نفر در درگیری قومی در کنگو

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
مرگ 26 نفر در درگیری قومی در کنگو

تهران - ایرنا - از آغاز سال 2017 میلادی ، 26 نفر در جمهوری دمکراتیک کنگو در درگیری های قومی که با بریده شدن سر یک رئیس قبیله شروع شد ، کشته شده اند .

تهران - ایرنا - از آغاز سال 2017 میلادی ، 26 نفر در جمهوری دمکراتیک کنگو در درگیری های قومی که با بریده شدن سر یک رئیس قبیله شروع شد ، کشته شده اند . به گزارش خبرگزاری فرانسه از کینشازا، الکس کانده، استاندار استان کاسای مرکزی کنگو، روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای تعداد کشته های این درگیری ها را 26 تن اعلام کرد و افزود: از این تعداد 4 نفر غیر نظامی، 9 نیروی امنیتی و 12 نفر دیگر سرباز بودند که از آغاز سال 2017 تا کنون به انحای مختلف در درگیری های قومی این کشور جان باختند.
وی همچنین از کشته شدن همسر (زن) یکی از فرماندهان نظامی این کشور در این ناآرامی ها خبر داد و افزود: آخرین آمار تلفات درگیری های این کشور از زمان قتل 'کاموئینا نساپو' رهبر یکی از قبایل این کشو ر در ماه اوت (مرداد) به 140 رسیده است به همین دلیل هم هست که کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل نسبت به دور جدید کشتار غیرنظامیان کانانگا مرکز استان مرکزی این کشور ابراز نگرانی کرد.
این بیانیه ضمن متهم کردن طرفداران مقتول 'انساپو'، آنها را به سوء استفاده از زنان و کودکان به دیوار دفاعی در برابر نیروهای امنیتی دولت متهم کرد و افزود: نیروهای دولت طی چند روز اخیر حتی موفق شدند 6 اسلحه جنگی خارجی و 14 سلاح داخلی را مصادره کنند.
براساس گزارشات، ده‌ها هزار نفر در جمهوری دموکراتیک کنگو به دلیل افزایش خشونت‌ها و درگیری میان یک گروه شبه نظامی با نیروهای امنیتی، درماه‌های اخیر آواره شده‌اند.
دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل نیز دیروز اعلام کرد: بیش از 100 هزار نفر از مردم از ماه اوت تاکنون از خانه‌های خود در استان‌های کاسای، کاسای مرکزی و کاسای شرقی به دلیل درگیری‌ نیروهای دولتی با گروه شبه نظامی و 'کاموئینا نساپو' فرار کرده‌اند.
همچنین بیش از 100 نفر در درگیری‌ها مختلف از ماه اوت تاکنون در این کشور کشته شده‌اند.
سازمان ملل می‌گوید، در حالیکه 150 هزار نفر تحت تاثیر درگیری‌ها در کنگو قرار گرفته‌اند، تنها ده درصد از کمک‌های مالی بهره‌مند می‌شوند.
همچنین یک مسئول یونیسف درباره جذب کودکان کنگو توسط گروه‌های شبه نظامی محلی ابراز نگرانی کرد.
براساس اعلام یونیسف، انتقال کمک‌های انسان دوستانه به دلیل ناامنی و افزایش تنش‌ها میان رهبران محلی و دولت مرکزی با چالش مواجه شده است.
مرگ 26 نفر در درگیری قومی در کنگو