مونته نگرو در آستانه عضویت در ناتو و مدرنیزه شدن ارتش

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
مونته نگرو در آستانه عضویت در ناتو و مدرنیزه شدن ارتش

بلگراد - ایرنا - مونته نگرو در انتظار تصویب پروتکل در سنای آمریکا برای پیوستن به 28 عضو پیمان آتلانتیک شمالی است. این امکان وجود دارد که این کشور کوچک در بالکان غربی در آینده نزدیک به سازمان نظامی ناتو ملحق شود.

بلگراد - ایرنا - مونته نگرو در انتظار تصویب پروتکل در سنای آمریکا برای پیوستن به 28 عضو پیمان آتلانتیک شمالی است. این امکان وجود دارد که این کشور کوچک در بالکان غربی در آینده نزدیک به سازمان نظامی ناتو ملحق شود. به گزارش ایرنا، کمیته امور خارجی ساختار جدید سنای آمریکا در روز چهارشنبه 11 ژانویه پروتکل الحاق مونته نگرو به ناتو را مورد بررسی قرار می دهد که پس از آن این سند به مجلس سنا جهت تصویب فرستاده خواهد شد.
کمیته سیاست خارجی مجلس سنا آمریکا در ساختار قبلی تلاش داشت که با قید فوریت تصویب پروتکل عضویت مونته نگرو در ناتو را به تصویب برساند که با مخالفت دو سناتور جمهوریخواه مواجه شد. برای تصویب اسناد می بایستی مجلس سنا به اتفاق آراء پروتکلی را تصویب کند.
بنابه گزارش رسانه های خبری صربستان؛ «اولین فارکاش» قائم مقام اسبق وزیر دفاع آمریکا که اکنون کارشناس شورای پیمان آتلانتیک شمالی است، گفت که روند عضویت مونته نگرو در ناتو متوقف نمی شود بدون در نظر گرفتن اینکه حکومت جدید واشنگتن که در صدر آن 'دونالد ترامپ' قرار دارد، در بیستم ژانویه رسما فعالیت خود را شروع خواهد کرد.
در حالیکه مونته نگرو خود را برای عضویت در سازمان بزرگ نظامی ناتو آماده می کند، «پردراگ بوشکوویچ» وزیر جنگ مونته نگرو از مدرنیزه کردن ارتش این کشور با تجهیزات جدید و پیشرفته خبر داده است.
مونته نگرو در نظر دارد که چند بالگرد چند منظوره، وسایل نقلیه زرهی، قایق های گشت زنی مدرن، تجهیزات برای نظارت هوایی را تامین کند و همچنین ارتباط با سیستم یکپارچه حفاظت هوایی ناتو نیز از دیگر تصمیمات این کشور برای حفاظت از امنیت این کشور است.
مونته نگرو کشور کوچک در بالکان غربی به شمار می رود که برای عضویت در آتلانتیک شمالی(ناتو) در انتظار تصمیم هشت پارلمان اعضای کنونی این پیمان نظامی است.
مونته نگرو که از زمان استقلال تاکنون از لحاظ سیاسی و اقتصادی با فراز و نشیب های زیادی رو به رو بوده و اکنون در آستانه ورود به ناتو قرار دارد، بسیاری از مردم و احزاب اپوزیسیون به دلیل بمباران این کشور توسط هواپیماهای ناتو در سال 1999 میلادی با ورود کشورشان به این سازمان نظامی مخالف هستند.
این کشور در نوامبر سال 2010 برای پیوستن به اتحادیه اروپا نامزد و در ماه ژوئن 2012 مذاکرات آن در مراحل پیوستن به اتحادیه اروپا آغاز شد.
کارشناسان امور سیاسی و نظامی منطقه بالکان باور دارند که عضویت مونته نگرو در ناتو می تواند یک توازن نظامی و سیاسی در منطقه بالکان بین قدرت های بزرگ باشد بخصوص در منطقه اروپای شرقی که اکثر کشورهای این منطقه در گذشته به شوروی سابق گرایش داشتند.
مونته نگرو درهمه پرسی که 26 'می' 2006 میلادی برگزار کرد با کسب آرای 55.5 درصد مردم به استقلال دست یافت و بدین صورت فروپاشی یوگسلاوی سابق که از 1991 میلادی شروع شده بود با استقلال مونته نگرو کامل شد و این جمهوری پس از گذشت 88 سال دوباره به استقلال دست یافت.
مونته نگرو به لحاظ وسعت و جمعیت، کوچکترین جمهوری از یوگسلاوی سابق به شمار می رود که از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی اروپا واقع شده و مساحت آن 13.812 کیلومتر مربع است و جمعیت آن 678 هزار و 177 تن و پایتخت آن « پودگوریستا » است.
مونته نگرو از جنوب شرقی با آلبانی و از جنوب غربی دریای آدریاتیک، از غرب با کرواسی، از شمال غربی با بوسنی و هرزگوین و از شمال شرقی با صربستان هم مرز است.
مونته نگرو در آستانه عضویت در ناتو و مدرنیزه شدن ارتش