منابع طبیعی اصفهان با سازمان بسیج سازندگی تفاهمنامه همکاری امضا کرد

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
منابع طبیعی اصفهان با سازمان بسیج سازندگی تفاهمنامه همکاری امضا کرد

اصفهان - ایرنا - اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان اصفهان با سازمان بسیج سازماندهی این استان تفاهمنامه همکاری امضا کرد.

اصفهان - ایرنا - اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان اصفهان با سازمان بسیج سازندگی این استان تفاهمنامه همکاری امضا کرد. به گزارش ایرنا، روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان روز چهارشنبه به نقل از رئیس اداره مقابله با بیابان زایی این اداره کل اضافه کرد: براساس این تفاهمنامه، سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان کار آبیاری و نهالکاری 500 هکتار از زمین های دشت سگزی که به عنوان کانون بحران گرد و غبار شناسایی شده است، را در مدت هشت ماه انجام می دهد.
حسینعلی نریمانی با اشاره به اینکه اعتبار این طرح از محل اعتبارات مدیریت بحران استانداری اصفهان تامین می شود، افزود: برای آبیاری این زمین ها از پساب تصفیه خانه شمال اصفهان استفاده خواهد شد.
وی اضافه کرد: نهال های مورد استفاده در این طرح از گونه های گز، تاغ و قره داغ می باشند.
رئیس اداره مقابله با بیابان زایی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان بیان کرد: اجرای این پروژه از مصوبات کارگروه پدیده گرد و غبار استان اصفهان است.
وی افزود: باتوجه به اینکه در سالِ ' اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل ' قرار داریم، در تفاهمنامه منعقد شده، صرفه جویی در هزینه های اجرایی پروژه مورد تاکید طرفین است.
کانون بحران دشت سگزی سالانه 360 میلیارد ریال خسارت وارد می کند و بحرانی ترین کانون فرسایش بادی در استان اصفهان است .
تیر ماه سال گذشته طرح بیابان زدایی شرق اصفهان در 10 هزار هکتار از زمین های این منطقه مصوب شد.
در اجرای این طرح نهادهایی شامل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان، جهاد سازندگی، سازمان های مردم نهاد و اداره کل محیط زیست استان اصفهان مشارکت دارند و با اجرای این طرح قرار است تا پایان سال 96 منطقه وسیعی از شرق اصفهان بیابان زدایی و از فرسایش خاک و پدیده گرد و غبار در این منطقه جلوگیری شود.
نوع پوشش گیاهی در طرح بیابان زدایی شرق اصفهان از نوع تاغ و قره داغ است و نوع کشت آن بصورت قطعه ای است و 10 هزار هکتار به قطعات یکصد هکتاری تقسیم و نهال ها در آنها کاشت می شود.
تامین آب مورد نیاز تاغ هایی که در 10 هکتار اراضی شرق اصفهان کاشته خواهد شد موضوع مهمی است که مسئولان اصفهان استفاده از فاضلاب تصفیه خانه شمال اصفهان را بدین منظور در نظر گرفته اند.
بر این اساس، آبیاری این مناطق تا دوسال به وسیله پساب صنعتی انجام خواهد شد و براساس اعلام کارشناسان، پس از آن پوشش گیاهی رویش شده بطور طبیعی آب خود را تامین خواهد کرد.
طرح بیابان زدایی 10 هزار هکتار از زمین های شرق اصفهان شامل فعالیت هایی نظیر نهال کاری، آبیاری و حفاظت بمنظور کاهش مشکلات زیست محیطی و انتشار گرد و غبار از آبان سال گذشته در منطقه سگزی واقع در شرق اصفهان با حضور استاندار آغاز شد.
در مراسم افتتاحیه اعلام شد که در قالب طرح بیابان زدایی شرق اصفهان تا پایان سال گذشته 2هزار هکتار از اراضی بیابانی این منطقه زیر کشت نهال تاغ قرار می گیرد اما تاکنون تنها در یک هزار و 600 هکتار آن نهال تاغ کاشته است.
براساس مطالعات انجام شده در هر هکتار از اراضی دشت سگزی در شرق اصفهان حدود 20 تن ریزد و رسوب جا به جا می شود که با زیر کشت رفتن یکهزار و 600 هکتار از اراضی این منطقه از جا به جایی حدود 15 درصد از ریزگردها و خاک های رسوبی منطقه جلوگیری خواهد شد.
وسعت بیابان های ایران 20درصد مساحت کشور است در حالی که این رقم در استان اصفهان به 30 درصد می رسد.
بیابان های اصفهان بیشتر در نیمه شرقی این استان قرار دارد.
منابع طبیعی اصفهان با سازمان بسیج سازندگی تفاهمنامه همکاری امضا کرد