دریا بود و دریا می ماند

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
دریا بود و دریا می ماند

سه روز گذشت به همین سرعت! سه روز از ارتحال نابهنگام و ناباورانه ی یار دیرین انقلاب یاور امام (ره) و همسنگر و هم گام رهبری گذشت و ما همچنان در بهت و حیرت مانده ایم.

بجنورد- ایرنا - سه روز گذشت به همین سرعت! سه روز از ارتحال نابهنگام و ناباورانه ی یار دیرین انقلاب یاور امام (ره) و همسنگر و هم گام رهبری گذشت و ما همچنان در بهت و حیرت مانده ایم. انسانی که نمونه ای کم نظیر از مبارزان راه آزادی و حق بود، تمام عمر پر برکت خود را در راه رسیدن به آرمانهای پاک امام و انقلاب گذاشت و در عین حال همواره دوشادوش مردم در مراحل مختلف ماند، در سنگرهای بسیاری مبارزه کرد، لحظه ای از مردم غافل نبود.
شخصیت بزرگی که نامش گره خورده بود به انقلاب چه پیش از پیروزی شکوهمند انقلاب و چه پس از آن در آغاز شکوفایی نظام مقدس جمهوری اسلامی، نقشی بسیار پر رنگ و اساسی داشت، در زمان هشت سال دفاع مقدس او درکنار رهبری مدبرانه ی امام(ره) نقشی بسیار پر رنگ داشت، وی همواره گوش به فرمان ولی امرش بود، دلسوزانه در کنار مردم ماند و در خطیر ترین موقعیت ها یار وفادار و یگانه یاور امام، رهبری و امت اسلامی بود.
درمورد آیت الله اکبرهاشمی رفسنجانی سخن می گوییم، او که با رفتنش انگار تمام ایران و جهان را در شوکی بزرگ و ناگهانی فرو برد؛ اینک چند روزی می شود که تمام ایران با رفتنش سیاه پوش شده و در سوگ یار دیرین امام و رهبری عزادار شده است.
اما او زنده است و برای همیشه زنده می ماند!
روز چهارشنبه همزمان با سومین روز درگذشت جانکاه و ناباورانه ی آیت الله رفسنجانی، بجنورد مرکز خراسان شمالی هم همانند تمام کشور سیاه پوش شده و در مسجد انقلاب این شهر مراسم یاد بود بزرگداشتی برای روح این مرحوم فقید از دست رفته برگزار شد، چهره اش در تمام شهر دیده می شود؛ مردم ناباورانه چشم به اعلامیه ها ، آگهی ها، بیلبوردها و بنرهای ارتحال می دوزند و غم همه وجودشان را فرا می گیرد. این غم را در گفته ها و سخن های هموطنان بخوبی می توان دید و لمس کرد.
گاهی وقتها هرگز نمی توان چیزی را که از دست داده ای با چیز دیگری جبران کنی و تنها باید اندوه و افسوس نداشتن آن را تا ابد تحمل کنی !
به مسجد می رسم که هنوز خلوت است، بنری بسیار بزرگ با عکسی از مرحوم آیت الله رفسنجانی آنجاست، چهره اش در عکس روی بنر بسیار آرام و خندان است و یک سبد گل بزرگ باز هم با عکسی از او، میان بنر بخشی از بیانات مقام معظم رهبری را در باره ی از دست دادن این بزرگ مرد می خوانی، هر چه بیشتر نگاه می کنی کمتر باور می کنی، چرا گاهی باور کردن حقیقت و رو به رو شدن با واقعیت اینقدر دشوار و جانکاه است؟
گروه های مختلف مردم از اقشار مختلف به مسجد آمده اند تا برای همیشه با این یارهمیشگی و مهربان وداع کنند، این خود نمایانگر سپاس و تقدیر آنها از تلاش انسانی والا مقام و بی مانند را نشان می دهد، همه دارند قرآن می خوانند این کلام آسمانی که همواره آرامشی بر روح و جان بوده است و بر روح این فقید از دست رفته با نثار فاتحه درود می فرستند و برایش از درگاه الهی طلب مغفرت و رحمت می کنند.
حسی درونت را فرا می گیرد، با خود زمزمه می کنی هاشمی بدون شک اینجاست و در دل تک تک این انسان های قدردان و قدرشناس، آری او اینجاست همینجا !
قاریان با صدایی دلنشین و زیبا دلت را با آیات نورانی گره زده اند... پیر مرد کنار دستی ات ناخواسته تنه ای به تو می زند و تو را از میان رویا بیرون می کشد، چشمانم را می گشایم و چیزی که می بینم قابل باور نیست مسجد از خیل جماعت پر شده است و همواره دارد به تعداد افرادی که برای شرکت کردن دراین مراسم آمده اند افزوده می شود به شکلی که دیگر جا برای سوزن انداختن هم پیدا نمی کنی، یکی از قاریان مردم را دعوت می کند تا جا به جا شوند تا برای آنها که تازه از راه رسیده اند هم جایی باشد اما جماعت آنقدر گسترده و زیاد است که خیلی ها سرپا ایستاده اند.
خود را قطره ای می بینی میان دریایی خروشان و بزرگ، مردم آمده اند از هر قشری و هر مقامی، برادران بسیاری از اهل سنت نیز اینجایند آمده اند تا بگویند هرگز آیت الله هاشمی رفسنجانی را فراموش نخواهند کرد ؛خدمات و سخت کوشی و مجاهدت های او همدلی و هم پیمانی او با نظام و رهبری و در کنار مردم هرگز فراموش شدنی نیست و در حقیقت او برای همه ملت بود .
این غم برای خیلی های ما آنقدر عمیق و تلخ بوده که در واقع انگار پدری را از دست داده باشیم، هم نسل های من(نگارنده) در زمان رحلت جانگداز امام (ره) از سن و سال زیادی برخوردار نبوده ایم و غم از دست دادن آن بزرگ مرد را چندان درک نکرده ایم اما اینک با سفرکردن شخصیتی مثل حضرت آیت الله هاشمی که جزو تاریخ مملکت ما بوده و یکی از شخصیت های دوست داشتنی و بزرگ زمان ما بوده حالا با از دست رفتنش اندوهی عمیق بر جانمان نشسته و افسوس نبودن چنین شخصیت نازنینی را باید بر دوش بکشیم.
تنها باید نگاه کرد به خیل جمعیتی که اینجاست بر تمام آنها درود فرستاد مردمی قدردان و قدرشناس مردمی که در مقاطع مختلف نشان داده اند همیشه پشتیبان نظام و گوش به فرمان امر رهبری و قدردان زحمات و تلاش فرزندان این مرز و بوم بوده اند، آنها آمده اند تا با هاشمی رفسنجانی وداع کنند! نه، آنها آمده اند که بگویند' هاشمی برای ما همیشه زنده است، راه او همان راه امام و رهبری است، راه رسیدن به کمال و راه اقتدار و بزرگی این نظام مقدس، راهی که با خون پاک شهدا تطهیر و رنگین شده و این راه تا ابد ادامه دارد.'
*هاشمی رفسنجانی فرزند ملت
آری او فرزند ملت بود و این ملت نشان داد که در وداع با فرزندش چگونه است، مقام معظم رهبری در فرمایشات خود نشان دادند که فرزندی چون هاشمی یگانه بوده و خواهد بود و اینک ایران، دارد با فرزند برومندش، فرزندی که خواب و خوراک نداشت برای سرافرازی و سربلندی این مرز و بوم و بی وقفه تلاش می کرد تا به شکلی بهینه انقلاب را کشور را و کار مردم را پیش ببرد؛ مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران می گوید که در سوگ یک انسان والا مقام ، یک مجاهد حقیقی می سوزیم، شخصیتی که در انقلاب همیشه کنار امام(ره) بود.
حجت السلام عزیزی می افزاید: آن روزها خیلی از ماها هنوز پی به شخصیت بزرگ و والای مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نبرده بودیم و می گفتیم یک روحانی جوان در کنار امام قرار گرفته، اما بعدها که فهمیدیم که سالها در زندان های رژیم ستم شاهی بوده و مدت ها شکنجه های شکنجه گران ساواک را تحمل کرده است و یکی از مبارزان پیروان حقیقی امام (ره) ایشان بوده است.
وی همچنین اظهار می کند: مرحوم هاشمی سیاست را برای خود هدف قرار نداده بود سیاست برای وی یک راه بود، راه رسیدن به اقتدار جمهوری اسلامی.
وی در ادامه سخنانش با اشاره به زندگی پر ثمر و پر بار آیت الله هاشمی عنوان می کند: مرحوم آیت الله در زمان حیات با ذکاوت و تیز هوشی در مسائل مختلف باعث عبور کشور از بحران های زیادی بود، همچنین مجاهدتها و مقاومتها و صبوری های زیادی از خود نشان داد و اینک پس از درگذشت آن مرحوم می بینیم که با رحلت این انسان والا موجی از همدلی و همبستگی میان مردم به وجود آمده و این باعث خوشحالی همه ما است.
وی با بیان اینکه این بزرگی شخصیت مرحوم آیت الله هاشمی چه در زمان حیات چه پس از رحت ایشان را نشان می دهد تاکید می کند: اتفاقی که بعد از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی افتاد وحدت کلمه بود آن موج عظیمی که در تهران برای وداع با این یارسفر کرده به راه افتاد خود نمایانگر همین موضوع بود و اینک همه ی مردم و مسئولین باید در این جهت حرکت کنند.
دریا بود و دریا می ماند
دریا تو را دربرگرفته، دریا تو را به همراه می برد، دریایی مواج که موج هایش همواره در تلاطم است، دریایی که اگر خروشان شود بی گمان جهانی را فراخواهد گرفت و آنگاه که آرام است بروی دستانش پیکر عزیزانش را به قلبش خواهد سپرد، این روزها بی تکرار در تاریخ این سرزمین است، روزی هایی که دریا در سوگ دریا دلی می گرید و ... .
دریا بود و دریا می ماند