هندوستان ایران میزبان جشن رنگ و فرهنگ

پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵
هندوستان ایران میزبان جشن رنگ و فرهنگ

کرمانشاه- ایرنا- قرعه 'اولین جشنواره بین‌المللی اقوام' به نام هندوستان ایران افتاده و قرار است از 30 دی تا سه بهمن همه اقوام ایرانی و قوم‌هایی از هند، تاجیکستان و افغانستان در کرمانشاه جمع شوند و متنوع ترین جشن دنیا را راه بیندازند.

کرمانشاه- ایرنا- قرعه 'اولین جشنواره بین‌المللی اقوام' به نام هندوستان ایران افتاده و قرار است از 30 دی تا سه بهمن همه اقوام ایرانی و قوم‌هایی از هند، تاجیکستان و افغانستان در کرمانشاه جمع شوند و متنوع ترین جشن دنیا را راه بیندازند. شاید در کمتر مراسمی در دنیا بتوان این همه پوشش، ‌زبان، گویش، دین و فرقه، آداب و رسوم و فرهنگ متفاوت را یکجا دید؛ این اتفاق اما بزودی در غرب کشور و 'سینه ستبر ایران' اتفاق می افتد.
اولین جشنواره بین‌المللی اقوام را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در مجتمع فرهنگی و هنری 'انتظار' برگزار می‌کند.
آنچنان که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه عنوان کرد،‌ این جشنواره در سه بخش موسیقی آیینی اقوام، تئاتر آیینی و مد و لباس اقوام برگزار می‌شود.
ابراهیم رحیمی زنگنه در گفت و گو با ایرنا گفت: در این جشنواره 10 گروه موسیقی از اقوام گوناگون از سراسر ایران، سه گروه از کشورهای هند، تاجیکستان و افغانستان و 6 گروه موسیقی هم از استان کرمانشاه حضور دارند.
به گفته او 'در بخش تئاتر آیینی نیز 14 گروه شرکت دارند که 10 گروه از اقوام ایرانی و چهار گروه از استان کرمانشاه هستند.'
در این جشنواره 15 غرفه مُد و لباس اقوام ایرانی و نیز پنج غرفه مُد و لباس استان برپا می‌شود و نمایشگاه عکس و گرافیک اقوام نیز از دیگر بخش های آن است.
** برگزاری نشست‌های تخصصی
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه افزود: یکی از برنامه‌هایی که در کنار برگزاری جشنواره بین المللی اقوام، ضرورت پرداختن به آن احساس می‌شود، مباحث نظری و علمی درباره فرهنگ و هنر اقوام است چرا که پهنه سراسر گنج ایران زمین، مملو از زمینه‌های بکر پژوهشی و واکاوی درباره زندگی و فرهنگ اقوام ایرانی است.
او دعوت از اساتید صاحب نام ملی در عرصه آداب و رسوم و فرهنگ و هنر اقوام را از برنامه های این جشنواره دانست و گفت: روزی یک نشست تخصصی با حضور دو تن از اساتید برجسته دانشگاهی از 30 دی تا 2 بهمن ماه در حاشیه جشنواره برگزار می‌شود.
به گفته رحیمی،‌ این نشست‌ها در کنار کارهای اجرایی و کاربردی موسیقی، نمایش‌های آیینی و لباس اقوام به راحتی پازل فرهنگ و هنر و پژوهش اقوام ایرانی را تکمیل خواهد کرد.
استان 2 میلیون نفری کرمانشاه در کنار صدها جاذبه طبیعی بکر و دلنواز، بیش از 2 هزار و 200 اثر تاریخی ثبت ملی شده دارد که در کنار آب و هوای چهار فصل، ادیان و فرق مختلف،‌ زبان و پوشش های متنوع و آداب و رسوم ریشه دار و جذاب، یک مجموعه کم نظیر فرهنگی در ایران محسوب می شود.
هندوستان ایران میزبان جشن رنگ و فرهنگ