برای اعزام آمبولانس در موارد غیراورژانسی پیش بیمارستانی اصرار نشود

پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵
برای اعزام آمبولانس در موارد غیراورژانسی پیش بیمارستانی اصرار نشود

زنجان - ایرنا - مسئول فنی فوریت های پزشکی استان زنجان گفت: افراد در تماس با اورژانس 115 برای اعزام آمبولانس در موارد غیر اورژانسی پیش بیمارستانی اصرار نورزند.

زنجان - ایرنا - مسئول فنی فوریت های پزشکی استان زنجان گفت: افراد در تماس با اورژانس 115 برای اعزام آمبولانس در موارد غیر اورژانسی پیش بیمارستانی اصرار نورزند. دکتر بهرام صالحی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مرکز اورژانس زنجان برای بیمارانی که با خطر آسیب دیدگی و مرگ مواجه هستند آمبولانس اعزام می کند تا بیمار قبل و یا حین انتقال به بیمارستان، خدمات پیش بیمارستانی دریافت کنند.
وی اظهار کرد: مردم باید در مواردی چون مواجهه با 'سکته های مغزی و قلبی، تشنج، مصدومان تصادفات رانندگی، شکستگی ها، سقوط از سطح غیر همطراز، مشکلات تنفسی و آسم، کاهش سطح هوشیاری و جرح همراه با خونریزی' که نمونه هایی از موارد اورژانس پیش بیمارستانی است درخواست اعزام آمبولانس به محل کنند.
صالحی افزود: مردم باید در مواجهه با مواردی چون 'سرماخوردگی، سردرد، سرگیجه در جوانان، بدن درد و کوفتگی ها، درد کلیه ناشی از وجود سنگ و عفونت' که شامل اورژانس پیش بیمارستانی نمی شوند درخواست آمبولانس نکنند اما برای راهنمایی می توانند با اورژانس تماس گرفته و قبل از انتقال به نزدیک ترین مرکز درمانی با ارایه شرح حال بیمار، از پزشک اورژانس مشاوره بگیرند.
وی تصریح کرد: در سطح شهر زنجان فقط 7 دستگاه آمبولانس در 7 پایگاه اورژانس منطقه ای مستقر هستند و تلاش می شود این آمبولانس ها در مواردی که بیمار قبل از انتقال به مرکز درمانی به اقدامات پیش بیمارستانی ضروری نیاز دارد اعزام شوند تا در نجات جان افراد موثر واقع شود.
مسئول فنی فوریت های پزشکی استان زنجان گفت: وقتی آمبولانس برای انجام ماموریت به محل اعزام می شود آن منطقه تا زمان بازگشت به پایگاه، فاقد آمبولانس می شود که در صورت نیاز باید از آمبولانس منطقه ای که دورتر است استفاده شود و این نیز موجب اتلاف وقت می شود.
صالحی افزود: خانواده ها هنگامی که به موراد اورژانسی یا غیر اورژانسی بودن بیماران شک دارند به حتم با اورژانس 115 تماس گرفته و شرح حال بیمار خود را اعلام دارند تا پزشک اورژانس تشخیص دهد که نیاز به اعزام آمبولانس است یا نه.
برای اعزام آمبولانس در موارد غیراورژانسی پیش بیمارستانی اصرار نشود