ائمه هدی (ع) چراغ راه هدایت بشریتند

ائمه هدی (ع) چراغ راه هدایت بشریتند

مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح دعای روز بیست‌ویکم ماه مبارک رمضان می‌گوید: خداوندی که چه‌گونه بودن و تلاش برای الهی شدن انسان را از او خواسته، «راه» وصال و «راهنما» را هم مشخص کرده است.

به گزارش ایسنا، در دعای روز بیست‌ویکم ماه مبارک رمضان می‌خوانیم :

بسم الله الرحمن الرحیم

"اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ الی مَرْضاتِکَ دلیلاً ولا تَجْعَل للشّیْطان فیهِ علیّ سَبیلاً واجْعَلِ الجَنّةِ لی منْزِلاً ومَقیلاً یا قاضی حَوائِجَ الطّالِبین".

"خدایا قرار بده برایم در آن به سوی خوشنودی‌هایت راهنمایی و قرار مده شیطان را در آن بر من راهی و قرار بده بهشت را برایم منزل و آسایـشگاه ای برآورنده حاجت‌های جویندگان".

مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح این دعا با بیان اینکه  در دعای توسل ۱۴ حجت خدا را قسم می‌دهیم و از آنان استمداد می‌جوییم می‌گوید: ائمه هدی چراغ راه بشریتند و دلیل و راهنمای همه در دعای امروز از خدای خویش می‌خواهیم راهنمایی برای کسب رضایت در پیش راهمان قرار دهد. خداوندی که چه‌گونه بودن و تلاش برای الهی شدن انسان را از او خواسته، «راه» وصال و «راهنما» را هم مشخص کرده است.

وی در ادامه تاکید می‌کند: صحبت‌ها و راهنمایان الهی آشکار و نهانند. خداوند عقلی در نهاد بشر قرار دهده تا نیک و بد را بشناسد. انبیا را فراتر از اندیشه بشری به جمع انسان‌ها فرستاده تا راه آسمان‌ها را بنمایانند. اولیای الهی نیز در این راه به مدد آدمی می‌آیند تا در جایی اگر پای خرد درگل وسواس و تحیر مانده، دست عقل را بگیرند و او را به راه درست و صراط المستقیم هدایت باز آرند.

این استاد برجسته اخلاق می‌گوید: قرآن نیز راهنمای دیگری است از سوی خداوند و منشوری برای هدایت بشر اما نمی‌توان بی‌همرهی خضر این مرحله را طی کرد و باید از خطر گمراهی ترسید. زیارت جامعه کبیره، ائمه هدی را مشعل هدایت و نشان‌های تقوا می‌خواند. اکنون که در این روزها از خداوند راهنما می‌طلبیم خوب است آشتی دوباره‌ای با این حجج ظاهری و باطنی داشته باشیم و به ریسمان لطفشان چنگ اندازیم تا با مدد این کشتی‌های نجات از غرقاب گناه و هستی مادی خود را برهانیم.

ائمه هدی (ع) چراغ راه هدایت بشریتند