ویژگی‌ها و شخصیت سیاسی روحانی از زبان سفیر ایران در کرواسی

جمعه ۱۱ تیر ۱۳۹۵
ویژگی‌ها و شخصیت سیاسی روحانی از زبان سفیر ایران در کرواسی

سفیر ایران در کرواسی گفت: در ایران دولت کارآمدی سرکار است که فعالیت خیلی خوبی دارد و شرایط لازم برای همکاری پرثمر دو کشور ایران و کرواسی در راستای منافع دو ملت زمینه‌سازی شده است

به گزارش ایسنا، روزنامه "وچرنی لیست" در مصاحبه‌ای با سفیر کشورمان در کرواسی نوشت: محمدرضا صادق 55 ساله سفیر جدید ایران در کرواسی است. وی دوست و همکار نزدیک دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری فعلی ایران و دارای نفوذ بسیار زیادی در ایران است .او از نوجوانی، فعال و برخوردار از ارتباطات خلاقانه و روش‌های مبتکرانه برای تقویت و تحکیم پیوندهای اجتماعی بوده است . او از دوره تحصیل در دبیرستان  به فراگیری و مطالعه دروس اسلامی پرداخته، سپس به تحصیل در رشته اقتصاد در دانشگاه تهران و پس از آن مطالعات و تحصیلات خود را در رشته علوم سیاسی و اندیشه‌های سیاسی ادامه داده است.

متن گفت‌وگوی این روزنامه با سفیر ایران در کرواسی به شرح زیر است

سوال: در دیدار تاریخی خانم کلیندا گرابار کیتارویچ رئیس جمهوری کرواسی با همراهی برخی از نمایندگان شرکت‌های کرواسی شما هم در تمامی این گفتگوها حضور داشتید، این دیدار را چگونه ارزیابی می کنید؟

پاسخ: با اطمینان می‌توانم بگویم که سفر خانم کیتارویچ رئیس‌جمهوری کرواسی به ایران مهم و موفقیت‌آمیز بود. در سفر خانم کیتارویچ و ملاقات با مقامات ارشد، اسنادی در زمینه همکاری اقتصادی امضا شد که راه را برای فعالان اقتصادی دو کشور به ویژه نمایندگان 70 شرکت که رئیس‌جمهوری کرواسی را همراهی می‌کردند باز کرد . این هیات موفق شد از نزدیک شناخت بهتری از شرایط و ظرفیت‌های کنونی اقتصادی ایران کسب کند. وضعیت همکاری‌های اقتصادی ایران در مقایسه با دوران تحریم تغییر کرده است. کرواسی می‌تواند در تمامی زمینه‌ها، بدون فشار خارجی که به دلیل تحریم‌های ناعادلانه به ایران تحمیل شده بود، همکاری کند . در ایران دولت کارآمدی سرکار است که فعالیت خیلی خوبی دارد و شرایط لازم برای همکاری پرثمر دو کشور ایران و کرواسی در راستای منافع دو ملت زمینه‌سازی شده است.

سوال: چرا کرواسی برای ایران اهمیت دارد، با در نظر گرفتن این نکته که رئیس‌جمهوری ایران شما که فرد نزدیک و مورد اعتماد ایشان هستید را برای سفیری به کرواسی اعزام کرد؟

پاسخ: ارزیابی من این است که همکاری اقتصادی بین دو کشور می‌تواند هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی، خیلی خوب شود. خانم کیتارویچ رئیس‌جمهوری کرواسی گفت بر این باور است که همکاری دو کشور خیلی خوب و موفقیت‌آمیز خواهد بود زیرا ریشه‌های مشترکی دارند .مشترکات باستانی دو ملت ایران و کرواسی را به هم پیوند داده استبرای ما کرواسی می‌تواند شریک مهمی شود. ایران در میان اولین کشورهای بود که استقلال کرواسی را به رسمیت شناخت. از آن زمان به بعد نیز سعی بر این بوده که رابطه خوبی با کرواسی برقرار باشد و به اشکال گوناگون برای استمرار و ارتقاءاین رابطه خوب تلاش گردیده است. هم اکنون بر این باورم که هیچ مانعی بر سر راه همکاری ما  به خصوص بعد از لغو تحریم‌های ناعادلانه وجود ندارد. من به عنوان سفیر ایران در کرواسی متعهد می‌شوم تمامی توافق‌های حاصله بین خانم کیتارویچ رئیس‌جمهوری کرواسی و دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوی ایران را پیگیری و درجهت تحقق آنها تلاش کنیم .بسیار خوشبین هستم و فقط نیاز به تلاش و انرژی است .من این را نه تنها به دلیل دوستی و ارادت خود به دکتر روحانی بلکه با زمینه‌ای که در بهره‌گیری از کمک تمامی وزرای کابینه دارم، اظهار می‌کنم. به همین دلیل است که خوشبین هستم که تمامی توافق‌ها تحقق خواهد یافت .آنچه که جناب دکتر روحانی در خصوص من به خانم کیتارویچ رئیس‌جمهوری گفتند وظیفه و مسوولیت مرا برای پیگیری و تحقق توافق‌ها افزون می‌کند.

سوال: به ریشه‌های تاریخی مردم ایران و کرواسی که خانم کیتارویچ در ملاقات با دکتر روحانی رئیس‌جمهوری ابراز کرده اشاره کردید، آیا به این مساله که کروات‌ها ریشه در ایران دارند باور دارید؟

پاسخ: من نخستین بار حدود 24 سال پیش در خصوص این نظریه، مطالبی شنیدم. آن‌زمان به عنوان گزارشگر و امدادرسان در دوران جنگ استقلال به کرواسی آمده بودم. در آن‌زمان در گزارش خودم نوشتم: در کرواسی برخی از محققین و پژوهشگران تاریخ در خصوص اثبات نظریه ارتباط و ریشه مشترک ملت کروات با ایران تحقیق می‌کنند .من هم نسبت به این نظریه علاقمند شدم و همین انگیزه بیش‌تری به من داد تا به مردم کرواسی و بوسنی و هرزه‌گوین در دوران دفاع در حد خودم کمک کنم. تصور می‌کنم که توجه به این تئوری انگیزه مضاعفی برای نزدیکی بین دو ملت ایجاد می‌کند . در جریان بررسی این تئوری متوجه شدم که لغات مشترک زیادی در زبان فارسی و کرواتی مشاهده می‌شود که می‌تواند در تقویت این تئوری مطرح شود .البته این وظیفه و تخصص تاریخ‌شناسان و باستان‌شناسان و زبان‌شناسان است تا حقیقت این تئوری را روشن سازند .نکته‌ای که می‌خواهم بیان کنم این است که هر دو کشور بسیار زیبا و دارای مشترکات زیادی هستند.

سوال :ایران نسبت به کارخانه کشتی‌سازی اسپلیت، ترمینال گازLNG ، پتروشیمی و امتیاز بندر رییکا علاقمند بود آیا این علاقمندی همچنان مطرح است؟

پاسخ: بله، در یک‌ماه گذشته چندین جلسه سازنده برگزار شده علاوه بر این مواردی که اشاره کردید در خصوص امکان همکاری در زمینه صدور نفت و گاز به کرواسی گفت‌وگو کردیم .این مذاکرات، پیشرفت‌هایی داشته و هم اکنون در انتظار دریافت پاسخ، آنالیز و نظر شرکت‌های نفتی کرواسی و پیشنهاد آنها در این خصوص هستیم تا ببینیم که به چه نحوی می‌توانیم آن‌را پیگیری و تحقق بخشیم. ایران از نظر ذخایر گاز در مقام اول در جهان است و همان‌طوری که در ابتدا اشاره کردم با برداشته شدن تحریم‌ها که به عنوان مانع مطرح بود، هم اکنون کرواسی بدون هیچ‌گونه مشکلی می‌تواند وارد بازار نفت و گاز ایران شود و سود و درآمد کسب کند. متاسفم که در سال‌های گذشته برخی کشورها تحریم‌های ناعادلانه را به بهانه واهی یا با هدف طمع‌ورزی نسبت به بازار نفت و گاز ایران تحمیل کردند و در خصوص ایران مطالب واهی را با هدف هراساندن مردم و سرمایه‌گذاران منتشر ساختند. خرسندم که اکنون پس از گذشت سی و چند سال از تحریم‌های ناعادلانه، جهانیان درک کردند ایران خواهان جنگ نیست بلکه خواهان صلح و آسایش همه ملت هاست. ایران کشور اسلامی است و در پی اسلام حقیقی است. اسلامی که از عشق به خدا آغاز و محبت و آزادگی و احترام به انسان را دنبال می‌کند و نه آنچه که تروریست‌هایی همچون داعش تحت لوای اسلام با وحشت‌آفرینی و سر بریدن انسان‌هایی که موافق عقیده آنها نیستند، ارایه می‌کنند. ایران سرزمینی با فرهنگ، تمدن و تاریخ بلند است و هیچ‌گاه قرائت ناصحیح از اسلام را نپذیرفته است.

وی ادامه داد: قرآن مجید و سیره نبوی صریحا به ترویج رحم و شفقت، احترام به انسان و پرهیز از خشونت تاکید کرده است. من متاسفم که این تروریست‌ها می‌خواهند چهره نورانی اسلام را در جهان سیاه کنند .ایران کشوری است که سعی دارد به تمامی ملل مظلوم، بدون در نظر گرفتن تعلقات دینی و منافع خود کمک کند زیرا این آموزه اسلام به ماست. همان طوری‌که به کرواسی در دوران جنگ میهنی کمک کردیم. همان طوری که به مردم بوسنی کمک کردیم. دین اسلام، ما را متعهد می‌سازد که به مردم در شرایط سخت و دشوار کمک کنیم. به یاد دارم زمانی که برای نخستین بار 1991 با امدادگران هموطنم برای تهیه گزارش‌های جنگی به کرواسی آمدیم  متوجه کمبودها در این جا شدیم و بار دوم همراه خود مواد غذایی و دارو نیز برای مردم آوردیم و سعی کردیم تصویر واقعی از رویدادهای کرواسی را  منتشر سازیم.

سوال: شما دوست و همکار نزدیک دکتر روحانی رئیس‌جمهوری ایران هستید. تا چه اندازه دکتر روحانی  مسیر سیاسی ایران را برای لغو تحریم‌ها تغییر داد، اگر دکتر روحانی به عنوان رئیس‌جمهوری ایران انتخاب نمی‌شد این تحریم‌ها لغو می‌شد؟

پاسخ :دکتر روحانی همواره مرید و مروج افکار والای امام خمینی(ره) بوده و اکنون نیز با توجه دقیق به نظرات آیت‌الله خامنه‌ای مسایل سیاست خارجی را حل و فصل می‌کند. دکتر روحانی سمت‌های بسیار مهمی را از شروع انقلاب اسلامی ایران به عهده داشته از جمله در شورای امنیت ملی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و در تعیین سیاست‌های داخلی و خارجی مشارکت داشته است. دکتر روحانی همواره در نهادهای اصلی تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری کلان جمهوری اسلامی ایران حضور موثر داشتند .ایشان برخوردار از احترام خاصی هم در ایران و هم در میان سیاستمداران جامعه بین‌الملل هستند، ایشان علاوه بر این‌که یک حقوقدان برجسته است دارای دانش و درجات بالا در امور دینی هستند. ایشان برخوردار از خصوصیات و توانایی‌هایی است که با در نظر داشتن آنها می‌توان به کارآمدی دکتر روحانی به عنوان رئیس‌جمهوری ایران پی برد.

سوال: کاملا روشن است دکتر روحانی به دلیل اصلاحاتی که اجرا کرد با مقاومت و انتقاد از سوی محافظه‌کاران و تندروها و اصول‌گرایان مواجه شد. وی در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری به مردم ایران قول داد، تحریم‌ها لغو شود و موفق شد. چقدر سختی و دشواری در راه این اهداف و اجرای آن پدیدار شد؟

پاسخ: دکتر روحانی سیاستمداری عالم و عملگرا است و دارای بینش و مشی عقلایی و اعتدالی است. هیچ‌گاه به گرایش‌های رادیکال اصلاح‌طلبانه یا محافظه‌کاری مطلق تمایل نشان نداد. برای ایشان مهم‌ترین نکته این است که در سیاست، دین را بر پایه عقلانیت استوار کند ایشان از حمایت بالای آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران برخوردار است. وی در  فعالیت خود با روحانیون و مسئولان بلند پایه همکاری صمیمانه داشته است. بینش و منش سیاسی ایشان به گونه‌ای است که حمایت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان توامان دارد. اقداماتی که تاکنون انجام داده مورد قبول جریانات سیاسی مهم کشور است .البته برخی افرادی که صدای انتقادشان بلند است ممکن است انتقادهایی را مطرح کنند. دکتر روحانی نه تنها در ایران بلکه در جهان مورد احترام و اعتبار است .من فرصت همراهی با ایشان را داشتم و شاهد ابراز احترام نسبت به ایشان بوده‌ام. من همراه ایشان در نشست سازمان ملل بودم و شاهد بودم که چگونه رهبران جهان مراتب احترام و حمایت خود را نسبت به شخص ایشان ابراز می‌داشتند.

سوال: من چندین بار از ایران دیدن کردم، هم در زمان رئیس‌جمهوری احمدی‌نژاد و هم در زمان رئیس‌جمهوری دکتر روحانی، ایرانی‌ها نجات خود را در دکتر روحانی می‌بینند، چشم‌انداز آینده بهتر را برخلاف دوران احمدی‌نژاد در ریاست جمهوری روحانی می‌بینند؟

پاسخ:د ر روحانی شخصیت ویژه‌ای دارند او سیاستمدار مومن و مجربی است. ایشان به سیاست داخلی و خارجی آشنایی و تسلط خیلی خوبی دارد. ایشان و کابینه‌اش  اشخاص ماهر و با تجربه‌ای در امور داخلی و امور خارجی هستند و تصمیمات خوبی اتخاذ می‌شود. یک ضرب‌المثل فارسی داریم "هر کسی را بهر کاری ساختند" به همین استناد معتقدم دکتر روحانی رئیس‌جمهوری خوبی است.

سوال: آیا بر این باورید اگر دکتر روحانی به سر کار نمی‌آمد و احمدی‌نژاد همچنان رئیس‌جمهوری می‌بود جامعه بین‌الملل تحریم‌ها را لغو می‌کرد:

پاسخ: من به آقای احمدی‌نژاد نزدیک نبودم و نمی‌توانم این نکته را تحلیل کنم.

سوال: هر رئیس‌جمهوری دارای ویژگی‌ها و مشخصات خاص خود است با در نظر گرفتن دوستی دیرینه با آقای روحانی، خصوصیات وی را چگونه توصیف می‌کنید؟

پاسخ: سه ویژگی دکتر روحانی بارز است: دارای معلومات و شناخت خیلی خوب از اسلام است، ایران را دوست دارد، هم‌چنین مردم ایران را دوست دارد. در مورد علایق فردی ایشان می‌توانم به به کوهپیمایی و تماشای مسابقه فوتبال اشاره کنم  و اینکه برای ورزش و مطالعه وقت اختصاص می‌دهد. ایشان خیلی منظم و دقیق هستند و علاقه زیادی به مطالعه دارد. برخلاف بسیاری از سیاستمداران که به اصطلاح "روی شیشه می‌نویسند تا زود هم محو شود "ایشان علاقه به دریافت گزارش‌ها و اطلاعات به صورت مستند دارد. به طور کلی ایشان علاقه دارند اطلاعات را به صورت کتبی دریافت و ارائه کنند. من با ایشان از دوران جنگ صدام علیه ایران آشنا هستم یعنی زمانی که ایشان فرماندهی پدافند هوایی کشور را هدایت می‌کرد و مخصوصا نیروی هوایی به ایشان علاقه خاصی داشتند ایشان آرامش خاصی دارند. ایشان سخنوری بسیار توانا و دانشمند و در مناظره‌ها فضای مبهمی برای رقیب باقی نمی‌گذارد.

سوال: با در نظر گرفتن اینکه شما همکار نزدیک او هستید و در مبارزات انتخاباتی وی فعال بودید و اشاره کردیدآقای روحانی میل دارد نظر دیگران را بشنود، آیا توصیه‌های شما را گوش می‌کرد؟

پاسخ: ایشان همیشه به توصیه و مشورت خوب گوش می‌دهد و بهترین را برمی‌گزیند و ما نیز سعی کردیم همواره به ایشان مشورت خوب بدهیم. ایشان حافظه فوق العاده‌ای دارند و توانایی بسیار خوبی در تحلیل و آنالیز دارند.

سوال: آیا شما متاسفید که مشاورت رئیس‌جمهوری را رها کرده و به عنوان سفیر در کرواسی به اینجا آمدید؟

پاسخ: متاسفم از اینکه دور هستم. صادقانه بگویم این کمبود را احساس می کنم. اما ایشان مرا برای یک مسئولیت و وظیفه اعزام داشته که سعی می‌کنم  به نحو احسن آن‌را انجام دهم آن‌هم تقویت همکاری‌های اقتصادی و سیاسی بین ایران و کرواسی است.

سوال: نقش و کمک شما به دکتر روحانی برای پیروزی در انتخابات با در نظر گرفتن این نکته که مبارزات انتخاباتی ایشان را هدایت کردید چقدر موثر بود؟

پاسخ: وقتی‌که نتایج انتخابات و پیروزی ایشان اعلام شد، همسرم از من پرسید، چکار خواهم کرد؟ پاسخ دادم از رای خود حفاظت می‌کنم. من فوق‌العاده مفتخر و خرسند هستم که محبوبیت دکتر روحانی نه تنها در ایران بلکه در خارج از ایران رو به افزایش است.

سوال :هرچند که جامعه بین‌الملل تحریم علیه ایران را لغو کرده، اما برخی کشورها از جمله آمریکا هنوز برخی از دارایی‌های ایران را منجمد کرده‌اند این اقدام را چگونه تحلیل می‌کنید؟

پاسخ: من تحلیل‌ها و نظریه‌پردازان آمریکایی را مطالعه کرده‌ام، این تحلیل‌گران بر این باورند که سیاست‌های آمریکا در مقابل ایران و خاورمیانه باید تغییر کند. آمریکایی‌ها به واقع حقوق بشر را نقض می‌کنند سیاست‌های نابجای آمریکا لازم است تغییر کند.

سوال: ایران نقش اصلی در خاورمیانه ایفا می‌کند به خصوص در جنگ سوریه، چرا ایران همچنان از بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه حمایت می‌کند؟

پاسخ: ایران با رئیس‌جمهوری قانونی سوریه همکاری می‌کند. کمک‌های انسانی و مستشاری ارایه کردیم. کشور سوریه در چارچوب قوانین بین‌المللی از ایران درخواست کمک کرد و ما به آنها کمک می‌کنیم. ما اعتقاد داریم انتخاب و تعیین دولت و رئیس‌جمهوری سوریه، فقط به مردم سوریه مربوط است، آیا آمریکایی‌ها اجازه می‌دهند که کشور دیگری در مسائل داخلی آنها دخالت کرده و مثلا بگویند که ترامپ رئیس‌جمهوری شود و خانم کلینتون رئیس‌جمهور نشوند یا بر عکس؟ هر ملتی رئیس‌جمهوری خود را تعیین می‌کند. این دمکراسی است و نه ایجاد هرج و مرج که زمینه‌ای برای تروریسم بشود

ویژگی‌ها و شخصیت سیاسی روحانی از زبان سفیر ایران در کرواسی