باید برای مراسم سال آینده بزرگداشت امام به دلیل تقارن با ماه رمضان برنامه ویژه داشته باشیم

دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵
باید برای مراسم سال آینده بزرگداشت امام به دلیل تقارن با ماه رمضان برنامه ویژه داشته باشیم

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی (س) با اشاره به ویژگی‌های برگزاری مراسم بزرگداشت امام خمینی (س) در سال آینده و همزمانی این مراسم با ماه مبارک رمضان، بر ضرورت برنامه ریزی دقیق برای این مراسم تأکید کرد و گفت: باید با طرح جدید خود را برای بزرگداشت‌هایی که در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود آماده کنیم.

به گزارش ایسنا ، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری در نشست مسئولان و دست اندرکاران بیست و هفتمین سالگرد بزرگداشت امام خمینی (س) با اشاره به اینکه در ساعات و روزهای پایانی ماه مبارک رمضان قرار داریم، گفت: انسان‌ها برای رسیدن به کمال گردنه‌های سختی پیش رو دارند. رسیدن به سعادت دشوار است و انسانی می‌تواند به حقیقت متصل شود که مرتب با کانون اصلی استعانت و مدد در ارتباط باشد.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی (س) افزود: بعضی انسان‌ها معتقدند که انسان وقتی به بلوغ عقلی رسید با عقل خود می‌تواند همه مشکلات را حل کند و انسان نیازی به وحی و انبیا ندارد.

وی با تأکید بر اینکه اگر محققان و دانشمندان دینی ما این مسأله را درست پاسخگو نباشند از راه همین استدلال‌های به ظاهر فریبنده بزرگ‌ترین فجایع انسانی شکل خواهد گرفت، تصریح کرد: از نگاه اسلام و قرآن علاوه بر اینکه عقل یک وسیله امن و بلند مرتبه و قدرتمند برای هدایت انسان‌ها است، اما محال است که عقل به تنهایی بتواند راه سخت تعالی انسانی را بپیماید. در کنار عقل حتما باید دین و ارزش‌های دینی و توحیدی و آسمانی در تمام شئون و زوایای زندگی انسان ساری و جاری باشد و علاوه بر تقیدات دینی و اسلامی و اتکا به عقل به فرموده قرآن کریم باید از صبر و نماز مدد بگیرد.

وی گفت: صبر یک معنای عام دارد که‌ همان بالا بودن آستانه تحمل انسان‌ها در مقابل سختی‌ها و حوادث است که بتواند با استواری و ثبات قدم خود را حفظ کند. اما یکی از مصادیق صبر در قرآن کریم روزه است. خداوند در دو مورد در قرآن تأکید کرده است که از روزه و نماز مدد بجویید. خداوند بر کسانی که نماز بر آن‌ها واجب نموده است امر کردند که روزی ۱۰ مرتبه ایاک نعبد و ایاک نستعین بگویند. یعنی راه انقدر سخت است که مدد انسان‌ها و انبیا کافی نیست. قدرت، عزت اجتماعی و موقعیت‌های مختلف نیز کافی نیست. فقط خدا باید مدد کند که ما در صراط مستقیم باقی بمانیم و از راه خشم خدا و گمراهی دوری کنیم.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی (س) افزود: ما باید در مناسبات زندگی نیز از یک کانون بزرگ مدد بجوییم که آن کانون روزه است. روزه به ما کمک می‌کند که یک ماه تمرین کنیم و ببینیم آیا می‌توانیم از خواسته‌های خود دوری کنیم. خداوند در این تمرین یک ماهه به ما می‌فهماند که می‌توانیم درست زندگی کنیم و این مختص ماه رمضان نیست. بنابر این باید از روزه برای فردای رمضان بطلبید و با همان شیوه حرکت کنید. اگر این کار را کردید هیچ غمی از سختی‌ها نیست. ولی انسان بدون نماز و بدون روزه و استعانت از خداوند قدرت جلوگیری از خواسته‌های نفسانی خود را ندارد.

وی با تأکید بر اینکه هیچ خطری بالاتر از خطر خود انسان برای انسان نیست، اظهار داشت: آتش از سوی خود انسان به وجود می‌آید؛ ابتدا خودش را می‌سوزاند و بعد جامعه را به نابودی می‌کشاند. آتش آور خود ما و خواسته‌های ما هستند. ما باید هر لحظه از خداوند مدد بگیریم و بفهمیم که اگر راه استعانت از خدا را گم کنیم، خیلی ناتوان هستیم. در این مورد هیچ فرقی هم بین انسان‌های کوچک و بزرگ نیست. از ماه رمضان کمک بگیریم که بعد از این ماه زندگی و رفتار و اخلاق ما قید داشته باشد.

انصاری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر از دست اندرکاران بیست و هفتمین سالگرد بزرگداشت امام خمینی (س) تأکید کرد: تجارب ۲۷ ساله ما بسیار خوب است. ولی خواهش من این است که برای سال آینده فکر کنید که می‌خواهیم مراسمی برگزار کنیم که تجربه گذشته ما کافی نیست و باید طرح جدید خود را برای بزرگداشت‌هایی که در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود آماده کنیم.

وی سپس به طرح فرضیه‌هایی برای برگزاری مراسم سالگرد بزرگداشت امام خمینی (س) در سال آینده پرداخت و با بیان اینکه در سه سال آینده برنامه ریزی و اجرای سالگرد بزرگداشت امام در ماه رمضان سخت است، افزود: سختی کار این است که در یک زمان محدود و در یک مکان که حرم امام است، هم باید مراسم عظیم و با شکوه بزرگداشت برگزار شود که اقتضائات خود را می‌طلبد و هم پذیرایی از صدها هزار زائر روزه دار انجام شود که آن نیز ویژگی‌ها و شرایط خاصی دارد.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی (س) در پایان گفت: همه دست اندرکاران تصور نکنند که با الگوی سال‌های گذشته می‌توانند برای سال‌های آینده برنامه ریزی کنند. الگوی سال‌های گذشته باید با برنامه‌های دیگر تلفیق شود. از همه می‌خواهم که طرح و برنامه جدی و متناسب با تصمیمات کلان ارائه فرمایند. اگر ما از برنامه ریزی غفلت کنیم چه بسا مراسم بزرگی که مردم با احساس عمیق نسبت به امام و نظام در آن شرکت می‌کنند با مشکل مواجه خواهد شد.

باید برای مراسم سال آینده بزرگداشت امام به دلیل تقارن با ماه رمضان برنامه ویژه داشته باشیم