Home

پرده‌خوانی همراه با مرشد احدی+ فیلم

در معرفی «پرده‌خوانی» می‌گویند که این هنری ترکیبی از شعر، موسیقی، آواز، نقاشی و تصاویر است. در عین حال، نوعی قصه‌خوانی و روایت‌خوانی نیز به‌شمار می‌آید و در آن از مصنوعات ادبی و هنری بهره گرفته می‌شود.

دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵
پرده‌خوانی همراه با مرشد احدی+ فیلم

به گزارش ایسنا، راویان داستان پرده‌ها را مرشد ‌می‌نامند؛ او معمولا با اشاره کردن به تصاویر پرده، با چوب دستی‌ای به نام «مِطْرق» تصویرها را با صدایی رسا و آهنگین، بازخوانی می‌کند. پرده‌خوان از پرده به دو روش تزیینی و طوماری استفاده می‌کند؛ در روش تزیینی، پرده فقط برای جلب توجه تماشاگران آویخته می‌شود و داستان براساس آن نقل نمی‌شود، اما در روش طوماری، داستان بر مبنای نقش‌های پرده و گاه گشودن تدریجی آن روایت می‌شود.

جنس پارچه‌ای که روی آن نقاشی شده عمدتا از متقال، کرباس، کتان و چلوار است که عموما بین سه تا چهار متر طول و عرض دارند. پرده‌ها انباشته از تصاویر بسیاری هستند و مجالس داستان و چهره‌های زیادی در آن‌ها وجود دارد. این قصه‌ها موضوعات حماسی و مذهبی متفاوتی را شامل می‌شوند، از میان داستان‌های مذهبی پرده‌خوانی‌ها می‌توان به حادثه مختار، بارگاه یزید، کرامات و معجزات انبیا و قدیسین و حتی داستان‌هایی که جنبه عامیانه دارند مانند داستان جوانمرد قصاب یا دختر نصرانی و ضامن آهو اشاره کرد.

خبرنگار ایسنا با حضور در خانه مرشد احدی - پرده‌خوان پیشکسوت - با او گفت‌وگوی تصویری انجام داد. احدی در این گفت‌وگو به سابقه فعالیتش در هنر پرده‌خوانی و تعزیه‌خوانی اشاره می‌کند و از حال‌وهوای خود هنگام پرده‌خوانی سخن می‌گوید. او همچنین در این فیلم به اجرای قطعاتی در مدح حضر