Home

بهره‌برداری از دستگاه تصویربرداری دو بعدی و سه بعدی بدن در یزد

نخستین تجهیزات تصویربرداری دو بعدی و سه بعدی تمام بدن با عنوان فنیEOS برای نخستین بار در کشور، در بیمارستان شهید صدوقی یزد به بهره‌برداری می‌رسد.

دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵
بهره‌برداری از دستگاه تصویربرداری دو بعدی و سه بعدی بدن در یزد

به گزارش ایسنا، دکتر «سید محمدجلیل ابریشم» استادیار دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به ظرفیت انسانی و علمی حوزه پزشکی و درمانی استان یزد، ‌اظهار کرد: به‌روز رسانی تجهیزات درمانی و تشخیصی لازمه ارائه خدمات بهتر و بیشتر به متقاضیان حوزه بهداشتی و درمانی است.

وی ارائه خدمات به بیماران غیر بومی در استان یزد را از نشانه‌های ظرفیت پزشکی این استان دانست و خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در کشور بیمارستان شهید صدوقی یزد، مجهز به دستگاه تصویربرداری دو بعدی و سه بعدی تمام بدن شده است.

ابریشم پیرامون قابلیت‌های منحصر بفرد دستگاه تصویربرداری چند بعدی تمام بدن، گفت: این دستگاه قابلیت تصویربرداری از نیم رخ و تمام رخ بدن به طور هم‌زمان به‌صورت دو بعدی و سه بعدی و تنها در یک کلیشه را دارد.

وی در مورد شدت یا دوز اشعه در تصویربرداری با این دستگاه ادامه داد: شدت اشعه دستگاه تصویربرداری چند بعدی، 90 درصد کمتر از رادیو گرافی و 500 تا هزار مرتبه کمتر از سی‌تی‌اسکن است.

وی توانایی تصویربرداری به صورت نشسته،‌ ایستاده و متناسب با شرایط جسمی بیمار را از دیگر قابلیت‌های دستگاه تصویربرداری چند بعدی بیمارستان شهید صدوقی یزد دانست و گفت: دستگاه پیشرفته EOS تصویر را در اندازه واقعی ارائه و برخلاف عکس‌های ثبت شده از سایر دستگاه‌ها، نیازی به بزرگنمایی تصاویر ندارد.

این متخصص ارتوپدی افزود: دستگاه تصویربرداری چند بعدی بدن انسان با عنوان فنی EOS ، مجهز به سیستم میکرودز است، که با یک دهم میزان اشعه تصویربرداری از بزرگسالان نسبت به تصویربرداری از اطفال و کودکان اقدام می‌کند.

براساس این گزارش، مراسم افتتاحیه و بهره‌برداری از دستگاه EOS چهارشنبه 23 تیرماه در سالن آمفی تئاتر دکتر جوادی بیمارستان شهید صدوقی برگزار می‌شود.