دو زندانی گوآنتانامو به صربستان منتقل شدند

سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵
دو زندانی گوآنتانامو به صربستان منتقل شدند

دولت آمریکا از انتقال دو زندانی گوآنتانامو به صربستان خبر داد و به این ترتیب 76 زندانی دیگر در این زندان باقی مانده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع آمریکا انتقال منصور احمد سعد الدایفی، زندانی یمنی و محمدی داولاتف، زندانی تاجیکستانی زندان گوآنتانامو را به صربستان اعلام کرد.

لی وولوسکی، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در پرونده تعطیلی زندان گوآنتانامو گفت: این اولین بار است که آمریکا زندانیان گوآنتانامو را به صربستان منتقل می‌کند.

در همین حال جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: ما از این کمک سخاوتمندانه صربستان در زمانی که آمریکا به تلاش‌هایش برای بستن زندان گوآنتانامو ادامه می‌دهد، قدردانی می‌کنیم و این ژست بشر دوستانه کاملا با رهبری صربستان در عرصه جهانی سازگار است.

پیشتر، شش وزارتخانه و اداره از جمله وزارت دفاع، امور خارجه، دادگستری، اداره امنیت کشور، دفتر مدیریت اطلاعات ملی و دفتر ستاد مشترک ارتش آمریکا انتقال محمدی داولاتف را تایید کرده بودند.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد: یک هیات بررسی نیز اکتبر سال گذشته میلادی انتقال الدایفی را تایید کرد و گفت که بازداشت این زندانی دیگر برای امنیت ملی امری ضروری نیست.

وولوفسکی گفت: همان طور که قانون ملزم کرده، دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا کنگره را از تصمیمش برای انتقال این دو زندانی مطلع کرده است.

اوباما امیدوار بود در جریان سال نخست ریاست جمهوری‌اش در سال 2009 میلادی زندان گوآنتانامو را تعطیل کند اما با مخالفت‌هایی از سوی بسیاری از قانونگذاران جمهوری خواه و همچنین برخی از قانون گذاران دموکراتیک روبه رو شد.

اکثر زندانیان گوانتانامو که از زمان حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 میلادی بازداشت شده‌اند، بدون تفهمیم اتهام یا محاکمه در زندان گوآنتانامو نگه داشته شده‌اند.

این در حالی است که آمریکا روز یکشنبه یک زندانی عینی گوآنتامو را نیز به ایتالیا منتقل کرد.

دو زندانی گوآنتانامو به صربستان منتقل شدند
jkkjkjkjkj