نگاه ضعیف جامعه به رشته‌های کارودانش بهبود یابد

سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: نگاه جامعه به رشته‌های کارودانش و فنی و حرفه‌ای نگاه ضعیفی است و این نگاه باید تقویت شود.

به گزارش ایسنا، رمضان نیری امروز 22 تیر ماه در بازدید از مرحله کشوری مسابقات علمی و کاربردی هنرستان‌های کارودانش کشور که در هنرستان‌های مشهد در حال برگزاری است، اظهار کرد: نگاه جامعه به رشته‌های کارودانش و فنی و حرفه‌ای نگاه ضعیفی است و این نگاه باید تقویت شود، یکی از راه‌های تقویت این نگاه این است که ظرفیت هنرستان‌ها به جامعه شناسانده شود.

وی ادامه داد: جامعه ما عمدتا گرایش به رشته نظری دارد در حالی که این رشته‌ها سرانجام قابل دفاعی برای دانش‌آموزان نیست و تعداد زیادی از دانش‌آموزان ما در رشته‌های نظری به آرمان‌های خود نمی‌رسند.

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: مسابقات علمی و کاربردی یکی از پنج عرصه مسابقات حوزه کارودانش و‌ فنی و حرفه‌ای است و در سطح ملی برگزار می‌شود. 

نیری اضافه کرد: تنوع رشته‌ها در مسابقات علمی و کاربردی بالاترین تنوع است و در این مسابقات 16 رشته صنعتی، هفت رشته در زمینه خدمات، هشت رشته هنری و 6 رشته در زمینه کشاورزی وجود دارد. 

وی در خصوص انتخاب مشهد به عنوان میزبان مسابقات، اظهار کرد: مشهد ظرفیت‌های زیادی در برگزاری مسابقات ملی دارد، سالانه ده‌ها برنامه ملی در این شهر برگزار می‌شود، وجود حرم امام رضا(ع) و بهره‌مندی شرکت‌کنندگان از زیارت امام رضا(ع) از دیگر دلایل انتخاب مشهد به عنوان میزبان مسابقات است.

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش استان اضافه کرد: همچنین خراسان رضوی در حوزه کارودانش در شاخص‌های مختلف جایگاه خوبی دارد.

علی‌اصغر توفیق، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت و معدن و تجارت با بیان اینکه بیشترین سوال هنرجویان در زمینه ایجاد اشتغال است، اظهار کرد: نباید استخدام و اشتغال را با یکدیگر اشتباه کنیم، هنرجویان ما دوست دارند که استخدام شوند، اما باید این فرهنگ را در‌ آن‌ها تغییر دهیم.

وی ادامه داد: نیروی کار آینده را امروز در هنرستان‌ها تربیت می‌کنیم، اگر به این جوان‌ها و به خواسته‌های جسمی و روحی آنان بپردازیم، می‌توان انتظار داشت نیروهای خوبی وارد بخش صنعت، خدمات و ... شوند به همین دلیل باید مشاهده کنیم نیاز این هنرجویان و خواسته‌هایشان چیست تا بتوانیم براساس آن برنامه‌ریزی کنیم.


انتهای پیام

نگاه ضعیف جامعه به رشته‌های کارودانش بهبود یابد