جمالی‌نژاد: به گردشگری تاریخی اکتفا نکنیم

شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵
جمالی‌نژاد: به گردشگری تاریخی اکتفا نکنیم

شهردار اصفهان گفت: میهمان نوازی ایرانی را از نقطه آغاز سفر میهمانان و در فضای مجازی آغاز کنیم از آنجایی که گردشگر قصد خرید بلیط و رزرو هتل در فضای مجازی را دارد باید میهمان نوازی ایرانی را در قالب آسایش آغاز سفر ببیند.

به گزارش ایسنا، مهدی جمالی نژاد امروز (شنبه) در آیین افتتاح نخستین کنفرانس بین المللی کیفیت خدمات در مهمان نوازی و گردشگری اظهار کرد: اصفهان نگارستان روح نواز و جان فزا و جهان شهری مهد فرهنگ و تمدن است که میهمان نوازی در تار و پود مردمان آن ریشه دوانده است.
وی ادامه داد: امید دارم این کنفرانس بتواند در شهر گنبدهای فیروزه یک فرصت تاریخی برای بهبود صنعت گردشگری ایجاد کند و موجب بروز رویکرد جدیدی در صنعت گردشگری ایران و در پی آن اصفهان شود. چرا که ظرفیت‌های اصیل ایرانی فضا را برای ایجاد یک دیپلماسی گردشگری آماده کرده است.
شهردار اصفهان افزود: اصفهان نیاز دارد خوانش جدیدی را تجربه کند و ابزارهای جدید و نوآورانه‌ای را برای بهبود گردشگری به کار ببندد. از همین رو به کار بردن ایده‌های جدید بسیار با اهمیت است در سند توسعه گردشگری اصفهان که به تازگی تدوین شده این موضوعات در نظر گرفته شده است.
جمالی نژاد گفت: اداره شهری که سه عنوان جهانی در کارنامه دارد و هر روز به این عناوین افزوده می‌شود یک رویکرد متفاوت را می‌طلبد. سند توسعه گردشگری نقشه راه را برای مدیران شهری تجویز می‌کند. این سند نشان می‌دهد که اگرچه در وظایف ابتدایی شهرداری دخالت در گردشگری مطرح نیست اما توسعه گردشگری بدون حضور شهرداری معنا ندارد.
وی ادامه داد: برای ایجاد هم افزایی نیاز به همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها وجود دارد. در این سند رویکرد اصلی برای توسعه اصفهان گردشگری دانش بنیان ذکر شده است. به همین خاطر در این مسیر حضور اهالی دانشگاه و محققین بسیار ضروری است.
شهردار اصفهان گفت: توسعه گردشگری منافع بسیاری برای شهر خواهد داشت. عدالت اجتماعی، رفاه، تقویت میراث تاریخی، تعاملات فرهنگی و بهبود کیفیت زندگی از جمله این منافع است. حال آنکه پاکی و پایداری، تنوع زیستی حفاظت از میراث ملموس و نا ملموس از لازمه‌های این توسعه به شمار می‌رود.
جمالی نژاد ادامه داد: دور تا دور ایران را جنگ و نا امنی فرا گرفته است و اصفهان به عنوان یک کانون ایمن می‌تواند موجب تبدیل اصفهان به یک شهر روایتمند و اسطوره‌ای شود. متاسفانه قدرت استفاده از داشته‌هایمان را نداشته‌ایم. ایرانیان و به خصوص اصفهانی‌ها همیشه به میهمان نوازی شهره بوده‌اند.
وی افزود: باید میهمان نوازی به یک الگوی اجرایی تبدیل شود و در تمام شهر، هتل‌ها و کانون‌های گردشگری نمود پیدا کند. باید به تکیه بر میراث میهمان نوازی خالق استانداردهای جدیدی باشم و دست از ادامه دادن راه دیگران برداریم و خود راه جدیدی را رقم بزنیم.
شهردار اصفهان گفت: باید به الگوی ساخت هتل‌های کوچک سنتی توجه کنیم و خانه‌های تاریخی را احیا کنیم. می‌توانیم اماکن اقامتی و استراحتی کوچکی را در بعضی از اماکن مذهبی مستقر کنیم و از جذبه مذهبی آن‌ها استفاده کنیم.
جمالی نژاد ادامه داد: سرویس‌های حمل و نقل گردشگری نقش موثری در بهبود فضای گردشگری دارند و در همین جهت باید به اتوبوس‌های گردشگری و همچنین تاکسی‌ها و دیگر سیستم‌های حمل و نقل برای گردشگر توجه خاص و ویژه‌ای معطوف کنیم.
وی افزود: میهمان نوازی ایرانی را از نقطه آغاز سفر میهمانان و در فضای مجازی آغاز کنیم. از آنجایی که گردشگر قصد خرید بلیط و رزرو هتل در فضای مجازی را دارد باید میهمان نوازی ایرانی را در قالب آسایش آغاز سفر ببیند.
شهردار اصفهان گفت: جاذبه‌های اصفهان به میراث ملموس آن ختم نمی‌شود و جاذبه‌های نا ملموس بسیاری همچون همین فرهنگ میهمان نوازی می‌توانند تبدیل به جاذبه‌های بسیار با اهمیتی شوند. بنابرین نباید به گردشگری تاریخی اکتفا کنیم و از گردشگری به عنوان یک موتور محرک استفاده کنیم. صنعتی که به انواع سلیقه‌ها پاسخگو باشد.
انتهای پیام

جمالی‌نژاد: به گردشگری تاریخی اکتفا نکنیم
jkkjkjkjkj