ضرورت متحول کردن صنعت گردشگری و زیرساخت‌های آن در اردبیل

دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵
ضرورت متحول کردن صنعت گردشگری و زیرساخت‌های آن در اردبیل

ایده‌ها و تجربه‌های مراکز آب درمانی اتریش برای ایجاد تحول در آب درمانی‌ها، صنعت گردشگری و جذب گردشگر خارجی در شهرستان سرعین استان اردبیل به کار گرفته می شود.

به گزارش ایسنا، «مجیدخدابخش» استاندار اردبیل ، در دیدار و نشست با مجری و مدیر مراکز آب درمانی کشور اتریش در استانداری اردبیل با اشاره به این‌که جذب گردشگر خارجی برای استان اردبیل از اولویت‌های کاری این استان است، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این هدف از پیشنهاد بازنگری در طراحی شهر سرعین و متحول ساختن مراکز آب درمانی آن استقبال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سرعین مورد توجه گردشگران مختلف قرار دارد و به‌تازگی به‌دنبال ورود 20 هزار خودرو در یک روز به این شهر بودیم که  از پلیس راه خواسته شد از ورود خودروهای بیشتر به سرعین در آن روز جلوگیری کند.

خدابخش با یادآوری این‌که استان اردبیل و شهر سرعین به لحاظ ظرفیت‌های طبیعی قابلیت میزبانی همایش‌های ورزشی ملی و بین‌المللی را دارند، خاطرنشان کرد: متحول کردن صنعت گردشگری و زیرساخت‌های آن‌ها ضرورت دارد.

استاندار اردبیل گفت: از پیشنهادهای متحول‌کننده گردشگری در سرعین در قالب طرح و ایده از سوی مجری و مدیر مراکز آب درمانی اتریش استقبال می‌کنیم و در صورت تمایل وی به سرمایه‌گذاری در چند طرح گردشگری نیمه‌تمام در سرعین، زمینه مشارکت و همکاری او را فراهم خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، بازنگری در طراحی شهر و احداث هتل‌های چندستاره با امکانات گردشگری آب درمانی در سرعین ضرورت دارد و با استفاده از تجربه‌های اتریش در این زمینه به عملیاتی شدن آن‌ها اقدام خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که مراکز آب درمانی سرعین ظرف 20 سال گذشته از حالت سنتی به وضعیت بهداشتی و قابل قبول تبدیل شده است، اضافه کرد: اما هنوز جاذبه‌های لازم برای رغبت و پذیرش گردشگران خارجی را ندارند.

وی افزود: چاه‌های طرح انرژی زمین گرمایی مشگین‌شهر نیزعلاوه بر مصرف صنعتی قابلیت توسعه گردشگری را نیز دارند و از مواهب طبیعی این استان محسوب می‌شوند.

«جاکوب ادینگر» استاد دانشگاه وین، مالک چند مرکز آب درمانی با 47 سال سابقه مدیریت و کار در آب درمانی ‌اتریش نیز در این جلسه گفت: در شهر سرعین به اندازه تمام آب درمانی‌های کشور اتریش، مراکز آب درمانی وجود دارد و مردم با شوق بسیار از آن گنجینه‌های طبیعی استقبال می‌کنند.

وی افزود: وضعیت آب درمانی‌ها و گردشگری سرعین باید بیش از این متحول و به لحاظ انتظارهای متنوع گردشگران خارجی، زمینه رغبت و حضور آنها در این شهر فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: شهر سرعین به بازسازی شهری نیاز دارد و مراکز آب درمانی باید از حالت سنتی و بهداشتی به حالت مدرن و مورد توجه بیشتر گردشگران خارجی درآیند و در این زمینه برای ارایه تجربه‌ها و ایده‌های آزموده شده خود، آماده هستیم.

ادینگر گفت: باید نقشه‌ها و طرح‌های شهر سرعین و مراکز آب درمانی آن روشن شود تا زمینه‌های سرمایه‌گذاری ما برای احیای بیشتر آب درمانی‌های این شهر و جذب گردشگران خارجی مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: متحول کردن سرعین زمانبر خواهد بود اما به‌لحاظ قابلیت‌های طبیعی و آب و هوای مطبوع اردبیل و سرعین، امکان رونق گردشگری خارجی در این استان مهیاست.

«حسینی» مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری کشور نیز در این جلسه گفت: در سرعین تمایل به آب بازی بیشتر از آب درمانی است و لازم است نحوه استفاده از مراکز آب درمانی این شهرستان با تغییر دیدگاه متحول شود.

وی افزود: آب درمانی‌های اتریش و آلمان با ارائه 20 نوع خدمت متنوع به نوعی کلینیک تبدیل شده‌اند و به‌لحاظ تمایل مردم به طب سنتی، مراکز یادشده از رونق خاصی برخوردار هستند.

وی یادآور شد: در صورت تغییر در مدل الگوی مصرف آب درمانی‌های سرعین، قابلیت این مراکز برای جذب گردشگر خارجی احیا خواهد شد.

ضرورت متحول کردن صنعت گردشگری و زیرساخت‌های آن در اردبیل