هفته فرهنگی خوزستان؛ فرصتی برای بازشناسایی هویت تاریخی و داشته‌های استان

سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵
هفته فرهنگی خوزستان؛ فرصتی برای بازشناسایی هویت تاریخی و داشته‌های استان

رییس شورای سیاست‌گذاری هفته فرهنگی و اقتصادی استان خوزستان با تاکید بر لزوم استقبال مسئولان استانی و فعالان فرهنگی از برگزاری هفته فرهنگی گفت: ‌هفته فرهنگی خوزستان می‌تواند موجب بازشناسایی هویت تاریخی و داشته های این استان شود.

به گزارش ایسنا، ولی‌الله شجاع‌پوریان در نشست خبری برگزاری هفته فرهنگی و اقتصادی استان خوزستان که روز گذشته، 28 تیر 95 با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات در سالن شهید رجایی استانداری برگزار شد، اظهار کرد:‌ هفته فرهنگی خوزستان رویداد فرهنگی مبارکی است که در ماه‌های آتی در پایتخت کشور برگزار می‌شود و تاکنون 10 مرتبه هفته فرهنگی استان‌های مختلف در شهر تهران به همت شهرداری کلانشهر تهران برگزار شده است. 

خوزستان یکی از تجارب خوب کشور است 

وی تصریح کرد:‌ خوزستان از قطب‌های دیرینه فرهنگی و با داشتن تمدن هشت هزار سال پیش از میلاد، میراث باستانی کشور است. در پهنه‌های مختلف این استان تنوع فرهنگ و اقوام وجود دارد و آثار فرهنگی بسیاری در خوزستان دارای ثبت جهانی هستند. همچنین این استان در طول تاریخ مشاهیر بزرگی در علوم و فنون گوناگون را تقدیم کشور کرده است و با تمام این توصیفات باید گفت که خوزستان می‌تواند در برگزاری هفته فرهنگی متفاوت از سایر استان‌ها ظاهر شود. 

عضو شورای اسلامی کلانشهر تهران خاطرنشان کرد:‌ استعدادها، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوزستان در زمینه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی این استان را به گنجینه منابع کشور تبدیل کرده به صورتی که می‌توان تنها با اتکا به قابلیت‌های خوزستان کشور را اداره کرد. 

شجاع‌پوریان گفت:‌ در زمینه زندگی مسالم‌ آمیز اقوام مختلف خوزستان یکی از تجارب خوب کشور است اما متاسفانه با تمام منابع خوزستان مشکلات و معضلات فراوانی در این استان وجود دارد که موجب رنج مردم خوزستان شده است. عدم توسعه‌یافتگی در این استان متناسب با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود نیست. بنابراین هفته فرهنگی استان خوزستان می‌تواند در کنار نمایش توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها فرصتی برای نشان دادن کاستی‌ها و ضعف‌های استان باشد. 

وی ادامه داد:‌ برگزاری هفته فرهنگی از یک سو به بازشناسایی هویت تاریخی، داشته‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوزستان می‌انجامد و از سوی دیگر شفافیت در مشکلات استان را به دنبال دارد و از این نظر مشکلات استان را به صورت شفاف‌تر در ویترین افکار عمومی مسئولان و کارگزاران کشور به نمایش قرار دهد. بنابراین اهمیت استفاده از این فرصت فزونی می‌یابد. 

رییس شورای سیاست‌گذاری هفته فرهنگی و اقتصادی استان خوزستان اظهار کرد: برگزاری هفته فرهنگی استان یکی از اقدامات خوب شهرداری تهران در زمان مدیریت آقای قالیباف به شمار می‌رود که هزینه‌های سنگینی را برای شهرداری تهران به همراه دارد. شهرداری تهران امکاناتی نظیر رزرو برج میلاد به مدت یک هفته، امکانات اسکان و خوابگاهی، ‌امکانات رفاهی و تردد را در اختیار خوزستان قرار می‌دهد و مدیران استانی باید در جهت برگزاری هر چه بهتر هفته فرهنگی استان خوزستان همکاری کنند. 

شجاع‌پوریان خواستار انتشار اخبار هفته فرهنگی استان خوزستان به صورت برجسته و شفاف به منظور ارتقا سطح برگزاری در رسانه‌ها و مطبوعات شد. 

تشکیل 14 کارگروه برای برگزاری هفته فرهنگی استان خوزستان 

همچنین در این نشست محمدرضا دهداری‌پور، دبیر هفته فرهنگی و اقتصادی استان خوزستان، اظهار کرد: ‌شهرداری تهران به منظور معرفی فرهنگ‌های مختلف در استان‌های مختلف کشور چند سال است که اقدام به برگزاری هفته‌های فرهنگی استان‌ها کرده و تاکنون سابقه برگزاری 10 هفته فرهنگی در تهران را در کارنامه خود دارد. 

وی تصریح کرد: ‌استان خوزستان یکی از استان‌هایی است که امسال جزو برنامه شهرداری تهران در برگزاری هفته‌های فرهنگی استان‌ها قرار گرفته است. به جهت ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد خوزستان در حوزه‌های صنعتی اقتصادی، ورزشی و به ویژه در حوزه فرهنگی اهمیت برگزاری هفته فرهنگی استان خوزستان برای آقای قالیباف شهردار تهران و شورای اسلامی کلانشهر تهران بیشتر است و تاکیدات بیشتری برای برگزاری هفته فرهنگی خوزستان در سطح بالا شده است. 

دبیر هفته فرهنگی و اقتصادی استان خوزستان با اشاره به وجود تمدن‌های دیرینه و کهن در خوزستان خاطرنشان کرد: ‌هفته فرهنگی استان‌ها با هدف معرفی هر استان در حوزه‌های فرهنگی، فرصت‌های گردشگری و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و در قالب نمایشگاه، نشست‌ها و همایش‌های علمی برگزار می‌شود و هر شب از هفته فرهنگی استان‌ها به معرفی حوزه‌های فرهنگی و... چند شهر آن استان اختصاص می‌یابد. برای مثال در هفته فرهنگی استان خوزستان هر شب داشته‌های فرهنگی پنج شهرستان این استان به نمایش گذاشته می‌شود. 

دهداری‌پور هفته فرهنگی استان خوزستان را به مثابه تابلویی برای معرفی خوزستان به شهروندان تهرانی و چه بسا به تمام دنیا دانست و بیان کرد:‌ در راستای برگزاری هفته فرهنگی استان خوزستان 14 کارگروه تعریف، تشکیل و روسای هر کارگروه تعیین شد و این کارگروه‌ها تاکنون برخی از وظایف خود را انجام دادند. تبلیغات و اطلاع‌رسانی، پشتیبانی، نمایشگاه‌ها، فرهنگی و هنری، ‌علمی و پژوهشی، دفاع مقدس، اقوام و مفاخر، سازمان‌های مردم‌نهاد، شهرستان‌ها، ‌سرمایه‌گذاری، ورزش و جوانان، محیط زیست آب ‌کشاورزی نفت و انرژی و میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری کارگروه‌هایی هستند که هر کدام در برگزاری هفته فرهنگی خوزستان تاکنون جلساتی برگزار و تا حدودی کار خود را شروع کرده‌اند. 

وی تصریح کرد:‌ هفته فرهنگی استان خوزستان در آذر ماه سال جاری در تهران در برج میلاد برگزار خواهد شد. امیدوارم با توجه به ظرفیت‌ها و استعدادهای خوزستان و همچنین شان و منزلت این استان در کشور خوزستان را در حد لیاقت و جایگاه و منزلتی که دارد به تمام کشور بشناسیم. الزام و ضمانت اجرای وظایف کارگروه‌ها حضور استاندار خوزستان، آقای شریعتی است که الحمدلله تاکنون در این زمینه به صورت قوی عمل کرده‌اند. 

نباید از حرکت‌های فرهنگی غافل شد / برخی مقدس‌بازی‌ها به صلاح مملکت نیست 

در ادامه این نشست عادل مزاری، عضو شورای سیاست‌گذاری هفته فرهنگی استان خوزستان، با اشاره به تعدد مشکلات فرهنگی در کشور اظهار کرد:‌ همه در حوزه فرهنگی صاحب نظر هستند، ‌از وضعیت روابط اجتماعی، حجاب و... انتقاد می‌کنند و از این نظر مدعی هستند اما چرا مشکلات فرهنگی کشور کماکان حل نشده پابرجا است؟ باید پذیرفت که در زمینه فرهنگی خلاء‌هایی وجود دارد که بحران هویتی و عدم دلبستگی لازم به وطن از بحران‌های بزرگ کنونی دراین زمینه به شمار می‌روند. 

وی تصریح کرد:‌ طبق شنیده‌ها بیش از 90 درصد مردم شهر اهواز تمایل به مهاجرت از استان خوزستان دارند و اکثر مردم خوزستان نیز مایل به مهاجرت هستند. این آمار واقعا خطرناک است و متاسفانه تفکرات نادرستی نیز در این موضوع وجود دارد. اکنون افراد نخبه ما از کشور خارج می‌شوند و به مراکز علمی معتبر در دنیا یا به ناسا می‌روند و برخی هنوز می‌گویند که بگذارید هر کس که می‌خواهد برود. 

رییس دبیرخانه فرهنگی و اجتماعی کلانشهرهای شهرداری تهران با انتقاد از پررنگ‌ کردن بیش از حد مسایل مذهبی بیان کرد:‌ در زمینه مذهبی به صورت تک بعدی عمل می‌شود اما باید توجه داشت که اصل هویت و ملیت‌ ما باید در کنار مذهب و شریعت مردم مورد توجه قرار بگیرد زیرا با یک بال نمی‌توان به سر منزل مقصود رسید. امروزه عدم شناخت فرهنگی غنی پیشینیان به کرات در میان جوانان و کودکان دیده می‌شود و در این جا است که اهمیت برگزاری هفته فرهنگی بیش از پیش روشن می‌شود. 

مزاری شهر تهران را مینیاتور اقوام دانست و خاطرنشان کرد:‌ از تمام قومیت‌ها در تهران ساکن هستند. با این وجود، حتی فرزندان خانواده‌های خوزستانی مقیم تهران از فرهنگ خوزستان شناختی ندارند. بنابراین هفته فرهنگی استان‌ها با هدف معرفی فرهنگ غنی گذشتگان و به جهت احساس هویت و بالندگی برای جوانان برگزار می‌شود. 

وی بیان کرد: ‌امروزه وقتی مردم کشور اسم خوزستان را می‌شنوند فقط به یاد دفاع مقدس می‌افتند. با احترام به رشادت‌ها و همت خوزستانی‌ها در دفاع مقدس باید گفت که آیا خوزستان فقط در دفاع مقدس خلاصه می‌شود؟ اکنون در استان به جذب گردشگر نیاز است تا با ایجاد ثروت گرد مرگ از پیشانی آبادان و خرمشهر زودوده شود. 

عضو شورای سیاست‌گذاری هفته فرهنگی تصریح کرد: ‌متاسفانه در کشور به داشته‌های فرهنگی ارج نهاده نمی‌شود و میراث‌های فرهنگی پر است از یادگاری‌های و نوشته‌های بازدیدکنندگان. بنابراین باید فرهنگ غنی گذشتگان را به منظور هویت بخشی به جوانان و کودکان معرفی کنیم. 

مزاری یادآوری کرد: ‌جامعه امروز ایران جامعه‌ای کسل است. آمار استفاده از مواد مخدر و پیشتازی ایران در مصرف مواد مخدر ننگ‌آور است. شادی‌های مردم شادی‌های کاذب و زیر زمینی هستند و همان طور که می‌بینیم فساد و حاشیه‌های بسیاری دارند. بنابراین درجامعه نیاز به شادی وجود دارد؛ هر چند آدم‌هایی با پست‌های مدیریتی وجود دارند که از برگزاری کنسرت‌ها جلوگیری می‌کند. 

وی افزود:‌ در یک شهر که دادستان از برگزاری یک کنسرت جلوگیری کرده بودند خانم و فرزندان آن دادستان بلیت کنسرت مذکور را خریده بودند. این‌ها تفکرات انسان‌ها جاهلی است که متاسفانه منصب دارند و گمان می‌کنند که به اسلام خدمت می‌کنند اما در حقیقت خائن هستند. تجربه نشان داده است که هر چقدر از شادی‌های حلال جلوگیری کنیم روی آوردن به شادی‌های حرام افزایش می‌یابد. در نتیجه امروزه ضرورت پرداختن به کارهای فرهنگی ملموس‌تر و بارزتر است. 

رییس دبیرخانه فرهنگی و اجتماعی کلانشهرهای شهرداری تهران اظهار کرد: ‌با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیاد خوزستان این استان در برگزار هفته فرهنگی به ویژه در بحث اقوام باید حرف اول را بزند. برخی استان‌ها در زمینه برگزاری هفته فرهنگی استان‌ها به علت برخی صحبت‌های سیاسی و از روی جهالت به صورت خوبی همکاری نمی‌کنند. به هر حال شهرداری تهران امکانات و بسترهای لازم را فراهم کرده و نمایش ظرفیت‌های فرهنگی و حتی اقتصادی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری برعهده استان‌ها است و با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی خوزستان از قبیل نفت، نیشکر، فولاد و کشاورزی جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی می‌تواند استان خوزستان را متحول کند. 

مزاری با تاکید بر استفاده از تمام ظرفیت‌ها امکانات در راستای معرفی حوزه فرهنگ خوزستان گفت: ‌معمولا هر استان پدرخوانده‌هایی در تهران دارد و خوزستان نیز مستثنی از این امر نیست اما احساس می‌کنم که این پدرخوانده‌های خوزستانی برای استان خود مفید و موثر واقع نمی‌شوند. برگزاری هفته فرهنگی خوزستان فرصتی برای تلنگر زدن به این افراد است که البته مستلزم مطالبه‌گری رسانه‌ها نیز می‌باشد. 

وی با بیان این که نباید از حرکت‌های فرهنگی حتی کوچک غافل شد اظهار کرد:‌ در زمان انقلاب 10 هزار نفر زندانی در زندان‌های کشور به سر می‌بردند و امروز و پس از افزایش 2.5 برابری جمعیت تعداد زندانیان به 200 هزار نفر رسیده است. اگر از شادی‌های حلال جلوگیری و آن‌ها را از چارچوب خارج کنیم مردم به شادی‌های حرام روی می‌آورند و نتیجه آن وجود این همه جوان لائیک، بی‌کار و معتاد است. بنابراین در عین احترام به ارزش‌های دینی، برخی مقدس‌بازی‌ها به صلاح مملکت نیست.

انتهای پیام

هفته فرهنگی خوزستان؛ فرصتی برای بازشناسایی هویت تاریخی و داشته‌های استان