تجار افغانستان علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در پتروشیمی و بندر چابهار هستند

سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵
تجار افغانستان علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در پتروشیمی و بندر چابهار هستند

والی ولایت نیمروز افغانستان گفت: تجار ما برای سرمایه‌گذاری در پتروشیمی و بندر چابهار علاقه مند به سرمایه‌گذاری‌اند که این سرمایه‌گذاری پس از انجام مطالعات شروع می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمد سمیع در نشست مشترک با استاندار و مسئولان محلی سیستان و بلوچستان در سالن  کنفرانس‌های بین‌المللی منطقه آزاد چابهار اظهار کرد: تفاهم‌نامه سه‌جانبه چابهار برای هر سه کشور ایران، افغانستان و هند منافع خوبی را در بر دارد.

وی با بیان اینکه چابهار برای افغانستان یک پل ارتباطی است، افزود: هند نیز از طریق چابهار به آسیای میانه راه پیدا می‌کند.

والی نیمروز با اشاره بر اینکه هر دو کشور می‌خواهند برادر و مددکار یکدیگر باشند، گفت: این یک حقیقت است که ایران از گذشته  تا کنون  دوست روزهای سخت ما بوده، دوستی که هم در بحث بازسازی و هم در ارائه خدمات همراه ما بوده است.

محمد سمیع در بخش دیگری با تأکید بر اینکه هیچ مانعی از سوی افغانستان برای ساخت پل دوم مرزی میلک وجود ندارد، ادامه داد: ما از همین فردا آماده شروع مراحل ساخت پل میلک هستیم شما هر لحظه که می‌خواهید کار ساخت را شروع کنید می‌توانید شروع کنید فقط یک مشکل در بودجه وجود دارد، شما بودجه ساخت پل را آماده کنید، ما آماده‌ایم.

علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: آمادگی خود را برای ایجاد کنسرسیوم مشترک سرمایه‌گذاری در عرصه اقتصادی و توسعه‌ای با طرف افغانستانی اعلام می‌کنیم.

وی افزود: ظرفیت سیستان و بلوچستان از هامون تا مکران است و می‌خواهیم این ظرفیت را با افغانستان به اشتراک بگذاریم.

استاندار در ادامه با بیان اینکه باید آسیب از اتباع دو کشور دور شود، خواستار تسهیل در رفت‌وآمدهای اتباع دو کشور به ایران و افغانستان شد و پیشنهاد داد که یک محدوده مرزی در دو کشور برای تردد روان اتباع دو کشور تعیین شود.

هاشمی اضافه کرد: حتی سعی شود بازار مشترک بین شهرهای هم‌مرز ایجاد شود تا اهالی دو منطقه از امکانات خرید و فروش استفاده کنند.

این مسئول در بخش دیگری به تأخیر در ساخت پل دوم مرزی میلک اشاره کرد و گفت: وقتی اراده‌های دو کشور بر فعالیت 24 ساعته در مرز میلک است، باید هر چه سریع‌تر این پل ایجاد شود.

وی ادامه داد: از جانب ایران همه امادگی ها برای شروع ساخت پل وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا، قرار بود پس از این جلسه نشست مشترک خبری استاندار سیستان و بلوچستان با والی نیمروز برگزار شده و خبرنگاران سؤالات خود را مطرح کنند که این نشست به دلیلی که اعلام نشد برگزار نشد و سؤالات بی‌پاسخ ماند.

روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان بر اساس برنامه، شرایط و محل برگزاری نشست خبری را در محل سالن کنفرانسهای بین‌المللی منطقه آزاد چابهار آماده کرده بود.


انتهاي پیام

تجار افغانستان علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در پتروشیمی و بندر چابهار هستند
jkkjkjkjkj