قصه‌های من‌درآوردی برای کودک نخوانید کودکی که قصه می‌شنود تجربه مؤفق‌تری از زندگی دارد

سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵

یک کارشناس قصه‌گویی کودکان و نوجوانان با بیان اینکه کودکی که امروز قصه می‌شنود در بزرگ‌سالی کتاب می‌خواند،گفت: این کودکان معمولا بحران‌های قصه را درک می‌کند و گره‌های آن را می‌گشاید و در بزرگ‌سالی تجربه مؤفق‌تری در زندگی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، سکینه پارسا در دوره‌های قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سمنان اظهار کرد: ذهن فرزندان‌ و کودکان و نوجوانان را باید از همین کودکی با ادبیات درست پرورش داد.

وی تصریح کرد: هر قصه‌ای مناسب بیان نیست؛ بلکه قصه‌گویان و والدین باید نخست قصه‌هایی را که ساختار ادبی مناسب دارند با آگاهی و مطالعه انتخاب کنند.

پارسا با اشاره به قصه‌هایی که والدین بدون مطالعه و با نقل از حوادث روزمره یا به اصطلاح"من درآوردی"بیان می‌کنند، افزود: بهتر است از کودکی، ذهن فرزندان‌مان را با ادبیات درست پرورش دهیم و به‌گفته‌ی یک استاد موسیقی، اگر سازی را برای بازی به دست کودک می‌دهید، حتماً کوک آن درست باشد تا نت‌ها را به‌درستی تشخیص دهد.

این کارشناس ادبیات کودک و نوجوان اضافه کرد: قصه نیز مانند موسیقی است و از ابتدا باید ساختار درست آن را به ذهن کودک انتقال داد تا در بزرگ‌سالی، کودک بتواند کتاب‌های مناسب و عمیق را برگزیند؛ چراکه در غیر این‌صورت با قصه‌های سطحی، کتابخوان‌های شایسته‌ای رشد نخواهند کرد.

پارسا در ادامه با تأکید بر چرایی دل‌نشینی قصه‌های مادربزرگ‌ها اظهار کرد: ادبیات شفاهی، نقل سینه به سینه حوادث و رویدادهاست و دل‌نشینی قصه مادربزرگ‌ها و حتی پدربزرگ‌ها ناشی از یکسانی کلام با جان و روح گوینده قصه است .

وی با اذعان اینکه کلامی که از جان برمی‌آید لاجرم بر دل می‌نشیند، گفت: تمامی دوستداران قصه معمولا در خردسالی، این حس را تجربه‌ای دست‌نیافتنی و شگفت‌انگیز دانسته و معجزه کلام را درک کرده‌اند.

کارشناس فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان سمنان، دلیل قصه‌ نگفتن برخی والدین برای فرزندان‌شان را نداشتن تسلط کافی بر فن و هنر قصه‌گویی ارزیابی و خاطرنشان کرد: شاید والدین این موضوع را به مسوولان امر تربیت در جامعه می‌سپارند که متأسفانه نهادهای آموزشی ما نیز به غیر از کانون پرورش فکری که تولیت و تصدی این امر مهم را بر عهده دارد، از آموزش غیر مستقیم و تأثیرگذار فعالیت قصه‌گویی غافل مانده‌اند.


انتهای پیام

قصه‌های من‌درآوردی برای کودک نخوانید کودکی که قصه می‌شنود تجربه مؤفق‌تری از زندگی دارد
jkkjkjkjkj