خسارت 30 درصدی به قطب پسته اصفهان

سه شنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۵
خسارت 30 درصدی به قطب پسته اصفهان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آران و بیدگل از وارد شدن خسارت30 درصدی به باغات پسته آران و بیدگل، به عنوان قطب تولید این محصول در استان اصفهان خبر داد.

به گزارش ایسنا  و به نقل از سایت اطلاع رسانی جهاد کشاورزی استان اصفهان، فتاح با بیان اینکه خسارت ناشی از طوفان‌های شدید و گرمای زودرس هوا در شهرستان کویری آران و بیدگل بوده است، اظهار کرد: در اثر این خسارت خوشه‌های پسته در باغ‌های شهرستان ریزش شدید داشته است .

وی با اشاره به اینکه امسال بیش از 20 میلیارد ریال به پسته کاران آران و بیدگل خسارت وارد شده است، گفت: هم اکنون آران و بیدگل با بیش از 3500 هکتار باغ پسته با 50 درصد سطح زیرکشت، رتبه نخست تولید پسته استان را دارد که این خسارت موجب کاهش عملکرد استانی نیز می‌شود .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آران و بیدگل، شهرستان کاشت پسته در آران و بیدگل را با توجه به کمبود شدید منابع آبی و همچنین دارا بودن زمین مناسب برای کاشت پسته مطلوب دانست و افزود: تشویق کشاورزان آران و بیدگل به سوی کشت محصولات نیازمند به آب کمتر مانند پسته از برنامه‌های مدیریت جهادکشاورزی در راستای تغییر الگوی کشت است .

اختصاص300 میلیارد ریال برای نوسازی ماشین آلات کشاورزی استان

رییس صنایع مکانیزاسیون سازمان جهادکشاورزی استان گفت: به منظور کاهش بار فرسودگی تجهیزات ماشین آلات کشاورزی 340 میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی 228 دستگاه در بخش‌های زراعی، باغ، دام و شیلات استان اختصاص یافت .

فرهمند با بیان اینکه این میزان اعتبار در مقایسه با پارسال افزایش 110 میلیارد ریالی داشته است، افزود: این بودجه برای ساماندهی رانندگان کمباین، ایجاد تشکلات مکانیزاسیون، انجام طرح‌های تحقیقاتی و به روز شدن ابزارآلات کشاورزی استفاده می‌شود .

وی افزود: این اعتبار در قالب تسهیلات با سود 15 درصد در اختیار کشاورزان استان قرار می‌گیرد و تاکنون بیش از 100 کشاورز در استان اصفهان برای نوسازی ابزار آلات مورد نیاز خود این تسهیلات را دریافت کرده‌اند. بیش از 60 درصد ادوات و ماشین آلات کشاورزی استان اصفهان فرسوده هستند و نیاز به بازسازی دارند .

خسارت 30 درصدی به قطب پسته اصفهان