دی‌میستورا: آمریکا و روسیه درباره سوریه همکاری کنند/درخواست پاریس و لندن برای آتش‌بس در حلب

جمعه ۰۸ مرداد ۱۳۹۵
دی‌میستورا: آمریکا و روسیه درباره سوریه همکاری کنند/درخواست  پاریس و لندن برای آتش‌بس در حلب

همزمان با تلاش‌ها برای از سرگیری دور جدید مذاکرات صلح سوریه در ماه اوت، استفان دی‌میستورا از آمریکا و روسیه خواست تا برای کاهش خشونت در سوریه با یکدیگر همکاری کنند. وی همچنین درباره نتایج منفی شکست در مذاکرات سوریه هشدار داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه به دنبال نشست هفتگی گروه کار انسانی در ژنو به خبرنگاران گفت: مسئولان نظامی آمریکایی و روسی برای بررسی جزئیات به ژنو خواهند آمد. ما همگی منتظر هستیم و از روسیه و آمریکا می‌خواهیم مذاکرات خود را درباره پایان دادن به خشونت در سوریه تسریع ببخشند.

دی‌میستورا در ادامه نسبت به نتایج و پیامدهای منفی شکست در دور جدید مذاکرات صلح سوریه هشدار داد.

در خصوص حلب و ایجاد کریدورهای کمک‌های انسانی در این شهر نیز دی میستورا با هشداردرباره اوضاع خطرناک حلب  گفت: مواد و کمک‌های باقیمانده در انبارها برای کمک به ساکنان حلب کافی نیست و تنها پاسخگوی نیازهای دو یا سه هفته افراد نیازمند در این شهر است.

از سوی دیگر، ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه و بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس در بیانیه مشترکی پس از دیدارشان در پاریس اعلام کردند: محاصره حلب ازسرگیری مذاکرات صلح سوریه را غیرممکن می‌کند. محاصره حلب پیامدهای فاجعه باری دارد و ممکن است به آوارگی تعداد بیشتری بینجامد. ما از هم‌پیمانان نظام سوریه می‌خواهیم عملیات در حلب را فورا متوقف کنند.

این وزرا خواهان اجرای کامل و فوری آتش‌بس شدند و تأکید کردند: تا زمانی که ذبح غیرنظامیان سوری ادامه داشته باشد ثبات در سوریه برقرار نمی‌شود و نمی‌توان به راهکار سیاسی دائم دست یافت.

دی‌میستورا: آمریکا و روسیه درباره سوریه همکاری کنند/درخواست پاریس و لندن برای آتش‌بس در حلب