برگزاری همایش «گیاهان دارویی و طب سینوی»/رونمایی از کتاب «مکتب سده»

دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵
برگزاری همایش «گیاهان دارویی و طب سینوی»/رونمایی از کتاب «مکتب سده»

رئیس بنیاد علمی ـ فرهنگی بوعلی‌سینا کتاب قانون را به علت ثبت تجربه 7 هزار ساله آثار گیاهان دارویی، معجزه شیخ‌الرئیس توصیف کرد که با توجه به شخصیت تأثیرگذار بوعلی‌سینا باید بیش از پیش به جهانیان شناسانده شود.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی دوشنبه 11 مردادماه در جلسه هماهنگی برگزاری همایش بین‌المللی بوعلی‌سینا در استان همدان، اظهار کرد: شخصیت بوعلی‌سینا به تعبیر امام خمینی(ره) در ابعاد مختلف پزشکی، فلسفی، عرفانی و ... بی‌نظیر است و دنیا، شهر همدان را با نام بوعلی‌سینا می‌شناسد بنابراین شناساندن ابعاد مختلف این شخصیت اهمیت زیادی دارد.

وی استفاده از شخصیت‌های تأثیرگذار پزشکی، هنری، عرفانی و فلسفی از داخل و خارج از کشور را در برگزاری باشکوه این همایش تأثیرگذار دانست و این موضوع را باعث وزین شدن آن خواند.

وی با تأکید بر آثار مثبت و نقش ارزشمند گیاهان دارویی بر سلامت انسان، ساماندهی این حوزه، ورود افراد متخصص و جلوگیری از فعالیت افراد فاقد صلاحیت را با هدف استفاده صحیح از اثرات گیاهان دارویی خواستار شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان بر به‌کارگیری امکانات پذیرایی و اسکان شایسته و درخور برای مدعوین این همایش در کنار امکانات طبیعی و زیبای شهر همدان تأکید کرد و گفت: برگزاری بخش طب سنتی همایش بوعلی‌سینا بر عهده پزشکان است که باید سخنرانی در موضوعات و ابعاد متنوع انجام شود.

وی عنوان کرد: در نظر گرفتن مکانی مناسب در مجاورت یا نزدیکی مقبره بوعلی‌سینا به منظور هدایت گردشگران و آشنایی بیشتر با ابعاد مختلف شخصیتی این طبیب و فیلسوف مشرق‌زمین در کنار انجام مطالعات کارشناسی و دقیق از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

طه‌محمدی با ابراز امیدواری بر برگزاری هر چه باشکوه‌تر همایش زادروز بوعلی‌سینا، تحقق این موضوع را باعث عزت دنیوی و اجر اخروی دانست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدن نیز بوعلی‌سینا را گوهر گرانبهای آرمیده در شهر همدان خواند و گفت: باید علاوه بر حفظ مقام معنوی و اقتدا به او، از برکات و ظرفیت وجودش برای پیشرفت علمی، اقتصادی، فرهنگی و اشتغالزایی استفاده کرد.

دکتر سیدحبیب‌الله موسوی‌بهار گزارشی از اقدامات و مکاتبات انجام شده برای برگزاری همایش بین‌المللی بوعلی‌سینا ارائه کرد و خواستار استفاده از تجربیات چند سال گذشته به منظور برگزاری باشکوه‌تر امسال این مراسم شد.

وی استفاده از چهره‌های فاخر و اثرگذار هنری در همایش روز بوعلیسینا را به منظور تقویت فضای بین جامعه پزشکی و هنری موثر برشمرد و از مکاتبه برای دعوت از اعضای جامعه جراحان و پزشکان باتجربه در این روز خبر داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان ابراز امیدواری کرد: با اجرای برنامه‌های متنوع و پرمحتوا و با همکاری صدا و سیما بتوان از قابلیت‌های برگزاری این مراسم برای معرفی هر چه بیشتر همدان در سطح ملی و بین‌المللی سود برد تا شاهد ارتقاء کیفی آن در سال‌های آینده باشیم.

وی اجرای برنامه‌های متنوع و جدید از جمله بازدید از مناطق بکر استان در کنار اجرای آئین ادای احترام به شیخالرئیس، برگزاری مراسم سوگند توسط دانشجویان پزشکی، برپایی نمایشگاه جانبی، تبلیغات برای حضور آحاد مردم و... را خواستار شد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با بیان اینکه این همایش هر سال با شعار خاصی برگزار میشود، از برگزاری این کنگره در سال‌جاری با عنوان «همایش گیاهان دارویی و طب سینوی» خبر داد.

سعید بشیریان هدف اصلی از برگزاری این همایش را شناساندن ظرفیت‌های استان همدان به منظور معرفی به عنوان قطب گیاهان دارویی در کشور دانست.

وی افزود: همایش بین‌المللی بوعلی‌سینا در دو قسمت با حضور مقامات سیاسی و کشوری و برگزاری همایش ملی با انجام فراخوان ارسال مقاله برگزار می‌شود.

وی از رونمایی کتاب "مکتب سده" در خصوص تاریخ طب و طبابت در همدان همزمان با برگزاری این همایش خبر داد.

علی خاکسار، معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز ابعاد برگزاری این همایش را بر گردشگری حوزه سلامت موثر ارزیابی کرد و به ارائه پیشنهادهایی برای برگزاری ملی‌تر این همایش پرداخت.

معاون سیمای صدا و سیمای مرکز همدان نیز بر وجود هماهنگی در مدیریت هنری به منظور همکاری بهتر و پوشش کامل خبری همایش بین‌المللی بوعلی‌سینا تأکید کرد و از آمادگی کامل صدا و سیمای مرکز همدان برای پوشش استانی و سراسری این برنامه خبر داد.

حمید نظیری‌آستانه ارتباط با مراکز صدا و سیمای استان‌ها، ارتباط زنده با شبکه خبر، انجام مصاحبه با چهره‌های ملی دعوت شده در همایش و... را از جمله موارد همکاری برشمرد و بر تأمین محتوای لازم با هدف اثرگذاری بر آحاد جامعه تأکید کرد.

گفتنی است؛ همایش بین‌المللی بوعلی‌سینا توسط دانشگاه علوم پزشکی، بنیاد علمی ـ فرهنگی بوعلی و فرهنگستان علوم پزشکی با همکاری دستگاه‌ها و مراکز علمی و اجرایی استان با حضور مقامات کشوری، مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی، کمیسیون ملی یونسکو برگزار می‌شود.

برگزاری همایش «گیاهان دارویی و طب سینوی»/رونمایی از کتاب «مکتب سده»