درگذشت نامزد جایزه مصطفی(ص) و دومین مسلمان برنده نوبل

سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵
درگذشت نامزد جایزه مصطفی(ص) و دومین مسلمان برنده نوبل

برنده جایزه نوبل و نامزد دریافت جایزه مصطفی (ص) 2015 در حوزه علم و فناوری نانو دار فانی را وداع گفت.

به گزارش ایسنا احمد حسن زویل، شیمیدان مصری آمریکایی و برنده جایزه نوبل و نامزد دریافت جایزه مصطفی(ص) 2015، در حوزه علم و فناوری نانو، دار فانی را وداع گفت.

زویل در ۲۶ فوریه ۱۹۴۶ در شهر دمنهور، در 160 کیلومتری شمال غربی قاهره دیده به جهان گشود و در دانشگاه الکساندریا تحصیلات خود را ادامه داد. وی مدرک دکتری خویش را از دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیای ایالت متحده دریافت کرد.

وی دانشمند مصری آمریکایی بود که در سال ۱۹۹۹ جایزه نوبل در شیمی را برای مطالعه درباره «انتقال واکنش‌های شیمیایی با استفاده از طیف‌نگاری در یک کوادریلیوم ثانیه، طیف سنجی فمتوثانیه» دریافت کرد.

این محقق جهان اسلام پس از دوره پسادکتری در دانشگاه کالیفرنیا_ برکلی در سال 1976 به دانشکده کلتک به عنوان مدرس شیمی و فیزیک پیوست و استاد کرسی لینوس پاولینگ و استاد فیزیک در کلتک بود.

وی همچنین اولین عرب و دومین مسلمان پس از عبدالسلام بود که موفق به دریافت جایزه نوبل در یک زمینه علمی شده بود.

زویل، نویسنده بالغ بر 600 مقاله علمی و 16 کتاب بوده و زمینه تحقیقات جدیدی به عنوان «ذره‌بینی الکترونی چهار بعدی» را پایه‌گذاری کرده است. 

احمد زویل، در نخستین دوره از برگزاری جایزه مصطفی(ص) که در دی ماه سال 94 برگزار شد، در بخش علم و فناوری نانو نامزد دریافت جایزه مصطفی(ص) بود.

درگذشت نامزد جایزه مصطفی(ص) و دومین مسلمان برنده نوبل