Home

اهدای پارچه زربفت به آستان حضرت معصومه (س)

در آستانه دهه کرامت، یک پارچه نفیس زربفت به آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) اهدا شد.

سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵
اهدای پارچه زربفت به آستان حضرت معصومه (س)

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع دستی، بهمن نامورمطلق - معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور - در مراسمی که پیش از ظهر امروز برای اهدای این پارچه برگزار شد، گفت: اگر می‌خواهیم هویت و فرهنگ را به فرزندان و جوانان کشور بازگردانیم باید هنر اصیل و مذهبی ایرانی را به جوانان برگردانیم. با توجه به این‌که حدود هزار میلیارد تومان گردش سوغات زیارتی در کشور داریم، می‌توانیم در مشهد، قم و شیراز، نیز در حوزه سوغات زیارتی حضوری موثر داشته باشیم.

او ادامه داد: تا کنون این حوزه در دست کشورهایی مانند چین بود که اعتقادی به این مسائل ندارند، ان‌شاءالله با همت و همکاری و گفتمان‌سازی‌هایی که در این حوزه صورت می‌گیرد، این موضوع حل شود و بتوانیم با قدرت دوباره در این حوزه بازگردیم.

نامورمطلق با اشاره به اقدامات انجام‌شده در ادامه اجرای طرح سوغات زیارتی، بیان کرد: ستاد سوغات زیارتی را در مشهد مقدس راه‌اندازی کردیم و با جدیت تلاش می‌کنیم تا بازارهای شیعی را از اجناس غیرایرانی و غیرشیعی پاک‌ کنیم و در این حوزه به‌طور کلی بر سوغات تمرکز داریم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور تأکید کرد: باید تلاش شود سوغات زیارتی  خاصی را در اختیار مردم و زائران قرار دهیم که توسط هنرمندان و صنعتگران کشور تهیه و تولید شده است. می‌دانیم که تأثیر چیزی که با اعتقاد و توجه تهیه می‌شود، تأثیر بسزایی در مصرف‌کننده می‌گذارد.

او گفت: در حال حاضر در این حوزه اقدامات بسیاری صورت گرفته است. در مشهد مقدس این اتفاق رخ داده و امیدواریم در استان قم نیز با همکاری مدیرکل میراث فرهنگی قم، اتفاقی جدی در این حوزه انجام شود.

نامورمطلق همچنین با اشاره به اهمیت نساجی سنتی در حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین رشته‌های صنایع دستی در کشور، نساجی سنتی است. در این رشته نیز فاخرترین کاری که انجام می‌شود، پارچه‌های زربفت است که پیش از اسلام نیز وجود داشته، اما پس از اسلام شکل و ظاهری جدید و متفاوت به خود گرفته است، به شکلی که حتی در قران کریم نیز سخن از پارچه‌های ایرانی در عربستان داریم و وقتی صحب