تسهیلات با سود بالاتر از 10 درصد در بخش تولید به صرفه نیست

جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵
تسهیلات با سود بالاتر از 10 درصد در بخش تولید به صرفه نیست

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش سود تسهیلات بانکی بخش کشاورزی از 18 به 15 درصد گفت:‌ نرخ سود بالای 10 درصد در بخش تولید صرفه اقتصادی ندارد.

علی بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: با مقایسه نرخ‌های قبلی سود تسهیلات یعنی 25 و 18 درصد، باید گفت قطعا سود 15 درصد برای کشاورزان تاثیر مثبتی دارد اما اگر بخواهیم وضعیت کشاورزان سر و سامان پیدا کند، باید بدانیم در بخش تولید، تسهیلات با سود بالاتر از 10 درصد صرفه اقتصادی زیادی ندارد. در این شرایط،‌ دولت سود 15 درصد را اعلام کرده است؛ این کاهش سود، بی تاثیر نیست ولی طوری هم نیست که کشاورزان با این شرایط به وجد بیایند.

وی تصریح کرد: کاهش سود تسهیلات بانکی از 18 به 15 درصد در شرایط موجود می‌تواند به کشاورزان کمک کند.

این نماینده مجلس گفت:‌ به دلیل این که بخش خصوصی فعال نیست کشاورزان همچنان از دولت انتظاراتی دارند که انتظاراتشان چندان بی جا نیست. در بخش تجارت، فعالیت چندانی در رابطه با بازاریابی محصولات داخلی دیده نمی‌شود، انتظار این است که در این بخش تلاش‌هایی شود.

بختیاری با بیان اینکه کشاورزان از دولت انتظار دارند پول خرید تضمینی را به موقع بپردازد، افزود: بیمه‌های کشاورزی هم یک سال است که پرداخت نشده است و مبلغی که امسال بخواهند نسبت به محصولات بیمه شده سال گذشته بدهند دیگر اعتباری ندارد و از حیز انتفاع خارج است.

تسهیلات با سود بالاتر از 10 درصد در بخش تولید به صرفه نیست