استان یزد با حدود 2500 تخت بیمارستانی

دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵
استان یزد با حدود 2500 تخت بیمارستانی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به افزایش ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی یزد به 75.4 درصد، از ارائه خدمات درمانی به بیش از 400 هزار بیمار در مراکز درمانی استان طی سه ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر «علی دهقان» امروز در جمع اهالی رسانه،‌ با بیان این‌که کاهش میزان پرداختی از جیب مردم اولویت جدی طرح تحول نظام سلامت است،‌ به کاهش 12 درصدی میانگین میزان پرداختی مردم در حوزه سلامت اشاره و اظهار کرد: در سال 94 میزان کاهش پرداختی از جیب مردم 19.6 درصد بوده که این میزان نسبت به زمان مشابه سال قبل، 20 درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: در سه ماه نخست امسال بیش از 305 هزار نفر در بخش اورژانس سرپایی،‌ بیش از 59 هزار نفر در بخش اورژانس بستری و بیش از 37 هزار نفر در بخش بستری بیمارستان‌های استان،‌ انواع خدمات بهداشتی و درمانی را دریافت کرده‌اند.

دهقان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی استان یزد نیز تصریح کرد: ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی استان در سال 92 معادل 65.4 درصد،‌ در سال 93 معادل 72.3 درصد و در سال گذشته به 75.4 درصد رسیده است.

این مقام مسئول با اشاره به این‌که استان یزد پس از تهران بیشترین آمار مراکز درمانی بخش خصوصی نسبت به دولتی را به خود اختصاص داده است،‌ خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 2523 تخت بیمارستانی در استان یزد وجود دارد که از این تعداد 1567 تخت مربوط به دانشگاه و 959 تخت به بخش خصوصی و غیردانشگاهی اختصاص دارد.

معاون درمان استان حمایت از طرح ماندگاری پزشکان در مناطق محروم را از دیگر خدمات طرح تحول سلامت برشمرد و افزود: با توجه به افزایش 12 رشته‌ی تخصصی و فوق‌تخصصی در بسته ماندگاری پزشکان در مناطق محروم،‌ هم‌اکنون 129 پزشک متخصص و فوق تخصص در حال خدمت‌رسانی به مردم این مناطق با تعرفه‌ی پائین هستند.

دهقان ادامه داد: هم‌اکنون 40 پزشک متخصص جراحی،‌ داخلی،‌ اطفال و زنان در طرح «پزشک مقیم بیمارستان‌» در هفت بیمارستان استان در حال ارائه خدمت هستند.

وی همچنین اعلام کرد: از زمان آغاز طرح ترویج زایمان طبیعی در استان یزد تاکنون، 16 هزار و 976 نفر از مزایای زایمان رایگان استفاده کرده‌اند.

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش مقوله‌ی سلامت را مقوله‌ای چند وجهی دانست و گفت: ارکان‌های مختلفی در تأمین سلامت عمومی جامعه نقش دارند که باید نسبت به وظایف خود توجیه و احساس مسئولیت کنند.

دهقان با اشاره به نقش رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی حوزه درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف، گفت: رسانه‌ها می‌توانند با تهیه اخبار آموزشی و سازنده نسبت به کاهش آمار بیماری‌های مختلف اقدام کنند.

استان یزد با حدود 2500 تخت بیمارستانی