ترکیه مواضع آمریکا و اسرائیل در کودتا را فراموش نکند

دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۵
ترکیه مواضع آمریکا و اسرائیل در کودتا را فراموش نکند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه ترکیه به دلیل فشار افکار عمومی مواضعش را به خصوص درباره سوریه تغییر داد، گفت: ترکیه اگر دوست دارد در سوریه بدون داعش حضور پیدا کند، نباید مواضع آمریکا و رژیم صهیونیستی را به خصوص در کودتا فراموش کند.

شهروز برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مواضع دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال ترکیه به خصوص بعد از کودتا گفت: جمهوری اسلامی ایران و سوریه از کشورهایی بودند که با محکوم کردن کودتا، در کنار دولت اردوغان ایستاده وطرفداری از حکومت‌های مردمی را نشان دادند.

وی افزود: دولت ترکیه بعد از کودتا، کشورهای دوست و همراهش را درمنطقه شناخت به طوری که با مقایسه مواضع آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای اروپایی با مواضع جمهوری اسلامی ایران و سوریه به لزوم تغییر مواضعش پی برد، موضوعی که مطالبه افکار عمومی ترکیه نیز بود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه بخشی از تغییر موضع ترکیه به دلیل فشار افکار عمومی بعد از کودتا بود، افزود: اگر ترکیه مواضعش را نسبت به کشورهای همراهش تغییر نمی‌داد با فشار افکار عمومی مواجه می‌شد به همین دلیل چاره‌ای جز این نداشت.

برزگر ادامه داد: از طرف دیگر ترکیه در نظر دارد در طول ۵، ۶ ماه آینده روابطش را با سوریه عادی سازی کند چون با توجه به پیروزی‌های اخیر در سوریه و روند پاکسازی شهرهای سوری از دست داعش ترکیه دوست دارد در سوریه بدون داعش به عنوان شریک تجاری و برای داشتن سهمی در بازسازی سوریه حضور داشته باشد.

وی در عین حال در واکنش به تصویب توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل در پارلمان ترکیه گفت: ترکیه با وجود تغییر مواضع ولی باز هم در عرصه سیاست خارجی با اسرائیل یک شیزوفرنی دارد حال اینکه ترکیه باید از کودتا درس عبرت بگیرد و فراموش نکند اسرائیل دشمن سرسخت مسلمانان در منطقه است.

ترکیه مواضع آمریکا و اسرائیل در کودتا را فراموش نکند