Home

ترکیه مواضع آمریکا و اسرائیل در کودتا را فراموش نکند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه ترکیه به دلیل فشار افکار عمومی مواضعش را به خصوص درباره سوریه تغییر داد، گفت: ترکیه اگر دوست دارد در سوریه بدون داعش حضور پیدا کند، نباید مواضع آمریکا و رژیم صهیونیستی را به خصوص در کودتا فراموش کند.

دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۵
ترکیه مواضع آمریکا و اسرائیل در کودتا را فراموش نکند

شهروز برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مواضع دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال ترکیه به خصوص بعد از کودتا گفت: جمهوری اسلامی ایران و سوریه از کشورهایی بودند که با محکوم کردن کودتا، در کنار دولت اردوغان ایستاده وطرفداری از حکومت‌های مردمی را نشان دادند.

وی افزود: دولت ترکیه بعد از کودتا، کشورهای دوست و همراهش را درمنطقه شناخت به طوری که با مقایسه مواضع آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای اروپایی با مواضع جمهوری اسلامی ایران و سوریه به لزوم تغییر مواضعش پی برد، موضوعی که مطالبه افکار عمومی ترکیه نیز بود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه بخشی از تغییر موضع ترکیه به دلیل فشار افکار عمومی بعد از کودتا بود، افزود: اگر ترکیه مواضعش را نسبت به کشورهای همراهش تغییر نمی‌داد با فشار افکار عمومی مواجه می‌شد به همین دلیل چاره‌ای جز این نداشت.

برزگر ادامه داد: از طرف دیگر ترکیه در نظر دارد در طول ۵، ۶ ماه آینده روابطش را با سوریه عادی سازی کند چون با توجه به پیروزی‌های اخیر در سوریه و روند پاکسازی شهرهای سوری از دست داعش ترکیه دوست دارد در سوریه بدون داعش به عنوان شریک تجاری و برای داشتن سهمی در بازسازی سوریه حضور داشته باشد.

وی در عین حال در واکنش به تصویب توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل در پارلمان ترکیه گفت: ترکیه با وجود تغییر مواضع ولی باز هم در عرصه سیاست خارجی با اسرائیل یک شیزوفرنی دارد حال اینکه ترکیه باید از کودتا درس عبرت بگیرد و فراموش نکند اسرائیل دشمن سرسخت مسلمانان در منطقه است.