پیرترین درخت اروپا شناسایی شد

دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۵
پیرترین درخت اروپا شناسایی شد

یک درخت کاج بوسنی در اروپا با 1075 سال سن، عنوان پیرترین درخت اروپا را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از نشنال جغرافی، تیمی از دانشمندان دانشگاه استکهلم در  سوئد، دانشگاه ماینتس آلمان و دانشگاه آریزونا در آمریکا دریافته‌اند که درخت کاج بوسنی با نام علمی Pinus heldreichii و ملقب به "آدونیس" از زمان وایکینگ‌ها در کوهستان پیندوس در شمال یونان زندگی می‌کرده است.

این تحقیقات با بررسی حلقه‌های درخت انجام شده که علم گاه‌شماری درخت نام دارد و نشان می‌دهد که آدونیس، پیرترین درخت زنده اروپا است.

دانشمندان امیدوارند که تغییرات سالیانه حلقه‌های درختانی مانند این کاج و درختانی که در قرن‌های پیشین بر روی زمین افتاده‌اند اما همچنان روی زمین حفظ شده‌اند، بتواند تاریخ آموزنده‌ای از شرایط آب‌وهوایی و زیست محیطی مرتبط با چند هزار سال قبل را ارائه کند.

این درختان 1000 ساله طی تحقیقات اکتشافی توسط رصدخانه محیط زیست ماوارینو کشف شدند. این رصدخانه به بررسی تغییرات آب‌وهوایی و تاثیرات آن بر محیط زیست و ساکنان اطراف دریای مدیترانه می‌پردازد.

آدونیس در دوران زندگی خود، امپراتوری بیزانس و حمله وایکینگ‌ها در سال 941 پس از میلاد و غلبه عثمانیان بر یونان را در سال 1441 میلادی تجربه کرده است. همچنین این درخت جنگ جهانی دوم را نیز که در آن یونان توسط نازی‌های آلمان اشغال شده بود، به چشم دیده است.

پیرترین درخت اروپا شناسایی شد