فعالیت مجهزترین مرکز پرتو درمانی مرکز و جنوب شرق کشور در یزد

دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۵

مرکز پرتو درمانی شهید رمضان‌زاده یزد به‌عنوان مجهزترین و شاخص‌ترین مرکز پرتو درمانی مستقل جنوب، جنوب شرق و مرکز کشور، نقش مهمی در کاهش استرس، ایجاد امیدواری و در نهایت سلامت بیماران سرطانی کشور ایفا می‌کند. این مرکز با استفاده از تجهیزات روز دنیا و با استفاده از کادر مجرب و تخصصی درمان سعی دارد تا علاوه‌بر ارائه خدمات رادیوتراپی و آنکولوژی، با ایجاد انگیزه سلامتی برای بیماران خود، آنها را به سمت زندگی سالم و فارغ از هرگونه بیماری و سرطان هدایت کند.

مرکز مذکور با بیش از 3000 مترمربع ساختمان اداری و درمانی در فضایی بالغ بر 15 هزار مترمربع در سال 1383 در شهر یزد افتتاح شده و از همان سال نسبت به ارائه خدمات پرتودرمانی و شیمی‌درمانی اقدام کرده است.

دکتر «مسعود شبانی» سرپرست این مرکز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، مرکز پرتودرمانی شهید رمضان‌زاده یزد را یکی از مراکز مجهز و شاخص پرتو درمانی کشور دانست و خاطرنشان کرد: این مرکز دارای دو بخش اصلی رادیوتراپی(پرتو درمانی) و آنکولوژی(شیمی درمانی) است.

وی پذیرش بیماران غیربومی،‌ درمان سه بعدی و ارائه خدمات تشخیصی درمانی رایگان برای بیمارانی که تحت پوشش بیمه هستند را از  ویژگی‌های مرکز تخصصی پرتودرمانی شهید رمضان‌زاده یزد برشمرد.

شبانی با بیان این‌که بسیاری از مراکز درمانی، خدمات رادیولوژی و شیمی‌درمانی را به‌عنوان بخشی از خدمات بیمارستان به بیماران ارائه می‌کنند،‌ اظهار کرد: مرکز شهید رمضان‌زاده یزد از جمله مراکز مستقل و شاخص کشور محسوب می‌شود که به‌علت تعدد ارائه خدمات، به سه دستگاه رادیوتراپی با انرژی‌های پائین، متوسط و بالا مجهز است.

سرپرست مرکز پرتو درمانی شهیدرمضان‌زاده هم‌چنین وجود دستگاه اختصاصی «سی‌تی‌اسکن شبیه‌ساز سه بعدی تصاویر بدن» در این مرکز را از دیگر ویژگی‌های این مرکز عنوان و خاطرنشان کرد: این مرکز، مجهزترین و قدیمی‌ترین مرکز تخصصی و مستقل پرتودرمانی در منطقه‌ی جنوب شرق،‌ مرکز و جنوب کشور است.

وی با اشاره به این‌که حدود 30 درصد بیماران مرکز پرتو درمانی یزد را بیماران مهاجر و غیر بومی تشکیل می‌دهند،  تصریح کرد: تجهیزات فنی و درمان سه‌بعدی مرکز پرتو درمانی شهیدرمضان‌زاده مهم‌ترین عامل جذب بیماران غیربومی از نقاط مختلف کشور به استان یزد است.

این مقام مسئول ادامه داد: بخش رادیوتراپی مرکز شهید رمضان‌زاده مجهز به سه دستگاه شتاب‌دهنده و یک دستگاه ‌سی‌تی‌اسکن است که تقریباً ماهانه بیش از 80 بیمار جدید را پذیرش می‌کند.

وی تعداد ارائه خدمات روزانه بخش رادیوتراپی را با احتساب بیماران حین درمان،‌ حدود 120 نفر برشمرد و افزود: بخش آنکولوژی یا همان شیمی درمانی سرپایی از دیگر بخش‌های مرکز پرتو درمانی شیهدرمضان‌زاده است که از نظر تعداد تخت بیمارستانی به 14 تخت شیمی‌درمانی بزرگسالان و سه تخت شیمی‌درمانی اطفال مجهز است.

شبانی در بخش دیگری از سخنان خود وجود «نرم‌افزار طراحی درمان» را از دیگر ویژگی‌های فنی و کاربردی مرکز پرتو درمانی شهید رمضان‌زاده خواند و خاطرنشان کرد: این نرم‌افزار نقش مهمی در مشخص شدن فرآیند دقیق شبیه‌سازی شده درمان پیش از آغاز قطعی درمان ایفا می‌کند و استفاده حداکثری مقدار اشعه به تومور و حداقل میزان اشعه به بافت‌های مختلف از ویژگی‌های این نرم‌افزار است.

این مقام مسئول با تأکید بر ضرورت ارتقا و به روز نگه داشتن تجهیزات مرکز، افزود: خرید و راه‌اندازی دستگاه «براکی‌تراپی» ویژه درمانی سرطان‌های رحم در زنان با هزینه‌ای بالغ بر 20 میلیارد ریال از برنامه‌های در دستور کار مرکز است.

سرپرست مرکز پرتو درمانی شهید رمضان‌زاده‌ در خصوص مشکلات این مرکز نیز یادآور شد: محاسبه کسورات زیاد و عدم به‌موقع پرداختی بیمه‌ها از جمله مشکلات جدی این مرکز است و از آن جایی‌که تجهیزات فنی پرتودرمانی از جمله وسایل پرخرج پزشکی محسوب می‌شود،‌ تأمین منابع مالی برای تعمیر و نگهداری آنها ضروری است.

فعالیت مجهزترین مرکز پرتو درمانی مرکز و جنوب شرق کشور در یزد