بیانیه هیات داوران چهارمین جایزه داستان‌نویسی افسانه‌ها

سه شنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۵
بیانیه هیات داوران چهارمین جایزه داستان‌نویسی افسانه‌ها

هیات داوران چهارمین جایزه داستان‌نویسی افسانه‌ها در بیانیه خود با اشاره به خلاقیت و نوآوری در طرح داستان و استفاده از مضامین داستانی و افسانه‌های کهن، نسبت به بی‌تجربگی نویسندگان در خلق چنین داستان‌هایی ابراز ناخرسندی کرد.

به گزارش ایسنا، هیات داوران چهارمین جایزه داستان‌نویسی افسانه‌ها با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرده است خلاقیت و نوآوری به ویژه در طرح داستان و استفاده از مضامین داستانی، شخصیت‌ها و افسانه‌های کهن در اغلب داستان‌ها و رمان‌ها برای هیات داوران جذاب بود ولی متاسفانه ایده‌ها و خلاقیت‌های زیادی در این داستان‌ها به علت بی‌تجربگی نویسندگان به هدر رفته‌اند.

در این بیانیه همچنین عنوان شده این امر ناشی از ناآگاهی نویسندگان نسبت به اصول نویسندگی خلاق و ساختار داستانی است.

در مراسم اختتامیه چهارمین جایزه داستان‌نویسی افسانه‌ها شهرام اقبال‌زاده در سخنانی گفت: تقابل ادبیات داستانی فانتزی و رئال و چنین دوگانگی‌هایی درست نیست. ادبیات داستانی مبتنی بر تخیل است. آنچه فانتزی را از رئال جدا می‌کند تخیل نیست بلکه خلق جهانی است که وجود ندارد.

وی در ادامه تاکید کرد: ما هم در حوزه ادبیات فانتزی و هم ادبیات رئال نیازمند آثار موفق و خوب هستیم و تقابل این دو منطقی به نظر نمی‌رسد. ادبیات بر پایه تخیل خلاقه بنا شده است و تخیل خلاق پایه تفکر نقادانه است. انیشتین از زمان کودکی به افسانه‌ها علاقه‌مند بوده است. تخیل ادبیات تفکر را افزایش می‌دهد و انسان خلاق منتقد تربیت می‌کند. من خوشحالم که امروز این جشنواره توانسته است به پشتوانه جوانان علاقه‌مند چهارمین سال خود را پشت سر بگذارد.

این منتقد و مترجم ادبی در ادامه با یادکردن از نام حسین ابراهیمی الوند تاکید کرد: نمی‌شود از فانتزی و داستان‌های علمی تخیلی گفت و نامی از حسین ابراهیمی نیاورد. او در خانه ترجمه بسیاری از آثار موفق ادبیات این ژانرها را ترجمه کرده بود و راهنمای بسیاری از مترجمان امروز ما در ترجمه چنین آثاری به شمار می آمد.

او سپس با نقد بودجه تخصیص یافته به بخش فرهنگ طی سنوات مختلف گفت: ما چطور انقلاب فرهنگی کرده‌ایم که کمترین بودجه‌مان متوجه فرهنگ‌مان است. حتی اگر هدف ما اقتصاد باشد باید به تفکر خلاق ارزش دهیم. تفکر خلاق به واسطه ادبیات شکل می‌گیرد نه تفکر مهندسی. ما تفکر مهندسی داریم اما تفکر خلاقه نه.

محمد قصاع یکی از داوران این جشنواره نیز در سخنانی گفت: در حوزه ادبیات فانتزی تعداد آثار به لحاظ کمی در این دوره خوب بود. در حوزه ادبیات وحشت کارهای خوبی رسیده بود ولی متاسفانه در ژانر علمی تخیلی کارها به لحاظ کمی و کیفی مناسب نبودند. کارهایی که در این ژانر تالیف شده است بیشتر علمی تخیلی سافت یا نرم بوده است و به نظر می رسد رشد نویسندگان ما در فانتزی سخت هنوز شکل نگرفته و وارد این وادی نشده‌اند.

چهارمین دوره جایزه داستان‌نویسی افسانه‌ها عصر امروز در فرهنگسرای اندیشه مراسم اختتامیه خود را پشت سر گذاشت و نفرات برتر آن معرفی شدند.

بیانیه هیات داوران چهارمین جایزه داستان‌نویسی افسانه‌ها