بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس شد

دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵
بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس شد

حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه و از اعضای اصلی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان سفیر جدید ایران در بریتانیا شد.

به گزارش ایسنا،‌ یک مقام آگاه در وزارت خارجه اعلام کرد: بعد از ظهر روز دوشنبه، حمید بعیدی‌نژاد سفیر جدید کشورمان در بریتانیا و نیکولاس هاپتون سفیر جدید بریتانیا در تهران به طور هم‌زمان در وزارت امور خارجه دو کشور حضور یافته و با تسلیم رو نوشت استوارنامه خود با وزرای خارجه ملاقات کردند.

این مقام آگاه در وزارت امور خارجه کشورمان اعلام خبر فوق گفت: بیش از یک سال است که سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران و بریتانیا فعال بوده و کلیه امور جاری توسط کاردارهای دو کشور هدایت می‌شده است.

وی گفت که اکنون در پی محقق شدن شرایط برای ارتقاء روابط دو کشور تصمیم گرفتند که سفرای خود در تهران و لندن را  مستقر کنند.

این مقام آگاه در عین حال تاکید کرد که ارتقاء روابط به معنای حل و فصل مسائل دو جانبه نبوده و جمهوری اسلامی ایران کماکان دیدگاه‌های خود را به صورت دو جانبه و غیر آن به صراحت اعلام خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، حمید بعیدی‌نژاد متولد ۱۳۴۱ در تهران است و فارغ‌التحصیل دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه است که همزمان با تحصیلش در این دانشکده جذب وزارت خارجه شد. بعیدی‌نژاد به عنوان کارشناس خلع سلاح در وزارت امور خارجه آغاز به کار کرد و در برنامه خلع سلاح سازمان ملل متحد در سال 1990 شرکت کرد. او در مذاکرات کنوانسیون ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی در کنفرانس خلع سلاح در ژنو و مذاکرات اجرای آن کنوانسیون در سازمان تازه تاسیس شناخته شده در لاهه حضور داشته است. 

بعیدی‌نژاد به عنوان دبیر اول نمایندگی ایران از سال 1992 تا سال 1996 در نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد در ژنو و معاون نماینده ایران در کنفرانس خلع سلاح (CD) منصوب شد و در این سال‌ها در مذاکرات کنفرانس خلع سلاح پیرامون مذاکره معاهده منع آزمایش هسته‌ای شرکت کرده است.

بعیدی‌نژاد هم‌چنین به عنوان رئیس اداره امور خلع سلاح وزارت امور خارجه ادامه فعالیت داد و از سال 1999 تا سال 2002 به عنوان رایزن خلع سلاح در هیات نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک منصوب و فعالیت کرد. پس از بازگشت به تهران او به عنوان رئیس اداره امور سیاسی چند جانبه و پس از آن مدیر کل امور سیاسی بین‌المللی که عمدتا شامل مسائل خلع سلاح است، مشغول به کار شد.

وی از سال 2008 تا سال 2011، به عنوان سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در ژنو فعالیت کرد. زمینه تخصصی فعالیت او خلع سلاح و امنیت بین‌الملل است و از سال 1992 تاکنون در بسیاری از مذاکرات و کنفرانس خلع سلاح شامل اجلاس‌ها و نشست‌های کشورهای عضو معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) شرکت کرده است.

بعیدی‌نژاد در 2013 به عنوان مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت خارجه منصوب و به عنوان یکی از اعضای تیم جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و رئیس هیات کارشناسی فعالیت کرده است.

هم‌چنین نیکلاس هاپتون پیش از این بین سال‌های 2013 و 2015 سفیر بریتانیا در قطر بود و از دوحه به تهران به عنوان کاردار این کشور سفر کرد.

وی در سال 1989 به وزارت امور خارجه بریتانیا پیوست و 2012 تا 2013 نیز به عنوان سفیر در یمن خدمت کرده است.

هاپتون در دفتر دولت انگلیس نیز بر روی مسائل امنیت ملی کار کرده و دپارتمان سازمان‌های بین‌المللی در وزارت امور خارجه را هدایت کرده است.

بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس شد