معاون مرکل برگزاری راهپیمایی‌ صلح برای سوریه را خواستار شد

دوشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۵
معاون مرکل برگزاری راهپیمایی‌ صلح برای سوریه را خواستار شد

چهره‌های برجسته سیاسی حزب صدراعظم آلمان با انتقاد از درخواست‌ها برای بازنگری در توافقنامه‌های تجارت آزاد، خواستار رسیدگی به بحران سوریه و برگزاری راهپیمایی مقابل سفارت‌های آمریکا و روسیه در برلین شدند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، زیگمار گابریل، معاون مرکل با ابراز خشم نسبت به وخامت اوضاع در سوریه خواستار برگزاری تظاهراتی مسالمت‌آمیز در مقابل سفارتخانه‌های آمریکا و روسیه در برلین مشابه تظاهراتی شد که در اعلام مخالفت با توافقنامه تجارت آزاد برگزار شد.

گابریل با انتقاد از حملاتی که در نشست حزب سوسیال دموکرات علیه این توافقنامه شد، گفت: تظاهرات مخالفان توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا را درک می‌کنم اما چرا جامعه جهانی نسبت به جنگ در سوریه معترض نیست و جایگاه انتفاصه در این میان کجاست؟

معاون صدراعظم آلمان در ادامه تاکید کرد که از دبیرکل حزبش درخواست خواهد کرد مشارکت مرکز اصلی حزب در هماهنگی احتمالی برای تظاهرات مقابل سفارت دو کشور در برلین را بررسی کند و چه بسا بتوانیم کنترل اوضاع را در دست بگیریم.

برخی منابع در حزب سوسیال دموکرات نیز با تایید سخنان گابریل گفتند: هدف تمرکز بر درگیری‌های هولناک سوریه است که هر روز موجب مرگ مردم این کشور می‌شود.

همچنین پیتر تائوبر، دبیرکل ائحادیه دموکرات مسیحی حزب آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با دفاع از توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و آمریکا معروف به "مشارکت تجاری و سرمایه‌گذاری در اقیانوس اطلس"، از سخنان توماس اوپرمن، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان مبنی بر درخواست برای از سرگیری مذاکرات در مورد توافقنامه مذکور پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انتقاد کرد.

هوبرتوس هایل، معاون فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان گفت: فکر می‌کنم که توافقنامه تجارت آزاد با آمریکا یک توافق سوخته است و زمان آن به پایان رسیده است.

هایل افزود: مذاکراتی که اتحادیه اروپا در این خصوص با کانادا داشته نشان می‌دهد که اروپا می‌تواند معیارهای تجارت عادلانه را اجرا کند و ما هرگز نمی‌توانیم حداقل‌های آن را پیاده کنیم.

معاون مرکل برگزاری راهپیمایی‌ صلح برای سوریه را خواستار شد