Home

حرکت طلای جهانی به سوی دومین افزایش هفتگی متوالی

طلای جهانی روز جمعه در پی ضعیف شدن ارزش دلار و عقب نشینی بازارهای سهام آسیایی، تغییر چندانی نداشت و به سوی دومین افزایش هفتگی متوالی در حرکت است.

جمعه ۰۷ آبان ۱۳۹۵
حرکت طلای جهانی به سوی دومین افزایش هفتگی متوالی

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور، تغییر چندانی نداشت و در ۱۲۶۸.۰۵ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود ۰.۲ درصد رشد کرده است.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۲۶۸.۸۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز پنج شنبه ۲.۹۰ دلار یا ۰.۲ درصد افزایش یافت و در ۱۲۶۸.۵۰ دلار بسته شد. با این همه قیمت طلا از ابتدای ماه جاری تاکنون تحت تاثیر قوی شدن دورنمای تحکیم سیاست پولی آمریکا، ۳.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مارک تو، مدیر تحقیقات گروه مالی وینگ فانگ هنگ کنگ به رویترز گفت: آمار اقتصادی قوی اخیر آمریکا، زمینه برای افزایش نرخهای بهره این کشور را تقویت کرده و قیمتهای طلا را تحت فشار قرار داده است. اگر آمار رشد ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه دوم قویتر از حد مطلوب باشد، قیمت طلا با کاهش بیشتری روبرو می شود.

وزارت بازرگانی آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد سفارش جدید کالاهای بادوام در مقایسه با رشد ۰.۳ درصدی در اوت، به میزان ۰.۱ درصد در ماه گذشته کاهش یافت و به ۲۲۷.۳ میلیارد دلار رسید، در حالیکه اقتصاددانان انتظار داشتند آمار تغییری در روند سفارشها نشان ندهند. اما مهمترین خبر اقتصادی هفته جاری، آمار تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه سوم خواهد بود که انتظار می رود ۲.۵ درصد رشد سال به سال را نشان دهد.

آمار معاملات صندوقهای فدرال نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران احتمال افزایش نرخهای بهره در دسامبر را بیش از ۷۸ درصد برآورد می‌کنند که بالاتر از حدود ۵۰ درصد در اواسط ماه گذشته است.

طلا به افزایش نرخهای بهره آمریکا فوق العاده حساس است. زیرا نرخهای بالاتر، هزینه نگهداری طلا را که دارایی بدون بازده است، افزایش می‌دهد و به جذابیت سرمایه‌گذاری آن لطمه می‌زند.

شاخص دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای رقیب، ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و در ۹۸.۷۹۳ واحد معامله شد. این شاخص از ابتدای ماه جاری تاکنون ۳.۷ درصد رشد کرده و روند افزایش قیمتهای طلا را محدود کرده است.

بازارهای سهام آسیایی روز جمعه با کاهش روبرو شدند و شاخص سهام ام اس سی آی آسیا-اقیانوسیه بجز ژاپن، ۰.۵ درصد نزول کرد.

تحلیلگران انتظار دارند قیمت طلا تحت تاثیر تقاضای فیزیکی رو به رشد در آسیا به خصوص هند که به فصل جشنواره‌های مذهبی دیوالی و دهانتراس نزدیک می‌شود، حمایت شود. در چین هم خرید طلا در سال نوی چینی که اوایل سال ۲۰۱۷ است، افزایش پیدا می کند.

به گفته سام لاگلین، معامله گر گروه