Home

شاعر «قصه منظوم کربلا» تجلیل شد

پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵

طی مراسمی در آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س)، از اقدس کاظمی - بانوی شاعره اهل بیت (ع) و پدیدآورنده «قصه منظوم کربلا» - تجلیل شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم که با حضور شخصیت‌های فرهنگی و حوزوی برگزار شد، حجج اسلام والمسلمین نظری منفرد، کشفی، حجتی، بنایی و محمدابراهیم فقیه‌زاده، رئیس جهاددانشگاهی واحد استان قم حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین حجتی، از نویسندگان و ادبای استان قم، با اشاره به اثرگذاری «قصه منظوم کربلا» در فرهنگ و ادبیات معاصر، گفت: این‌گونه آثار فاخر فرهنگی باید از طریق منابع مختلف در جامعه نشر پیدا کند.

او بانو کاظمی را شاعره‌ای مخلص و اهل بیتی (ع)، خوش قریحه و با طبع روان توصیف کرد که با نیت خیر خود و اهدای شش‌هزار جلد کتاب به کتابخانه آستان مقدس و انتشار این اثر نقش ماندگاری در توسعه فرهنگ دینی در استان داشته است.

وی در ادامه، بر لزوم گویا کردن این کتاب و سایر کتب فاخر شعری که شاید نتوان آن‌ها را در مجالس ساده قرائت کرد، تاکید کرد.

اقدس کاظمی نیز در این مراسم، در سخنانی گفت: این اثر برگرفته از کتاب نثر حجت‌الاسلام نظری منفرد مبنی بر قصه‌های کربلا بود که یک سال و نیم طول کشید و سعی کردم در این کتاب شعر ساده و روانی را دقیقا بر مبنای این اثر بسرایم.

وی اظهار کرد: همیشه از خداوند خواسته‌ام که با تمام توان و استعدادم برای اهل بیت (ع) کار کنم. افتخار دارم که در این شهر که شهر خون و قیام است برای سالار کربلا سروده‌ام و این افتخار را بزرگترین افتخار خود می‌دانم.

کاظمی تصریح کرد: من از دهه ۴۰ در زمینه شعر فعالیت دارم، ولی هیچ‌گاه نمی‌توانستم برای اهل بیت (ع) شعرسرایی کنم، ولی در یک سفر به سوریه از حضرت زینب (ع) چنین توفیقی را درخواست کردم که خداوند نیز اجابت کرد و این اثر، یکی از آن آثار است.

در پایان این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد نویسنده کتاب «قصه‌های کربلا» که این منظومه برگرفته از آن کتاب منتشر شده است گفت: دین اسلام همواره رویکرد مناسبی نسبت به شعر داشته است. در زمان ائمه (ع) نیز شعرایی بودند که جان خود را مثل کمیت اسدی کف دست گرفته بودند، قصیده ۵۷۰ بیتی کمیت به قدری ائمه (ع) را تحت تاثیر قرار می‌داد که ائمه اطهار، او را با الفاظی شگفت‌آور دعا می‌کردند.

این استاد حوزه همچنین افزود: زمانی که دعبل خزاعی شعر۱۲۴  بیتی خود را برای امام رضا (ع) قرائت کرد، امام (ع) فرمود که روح القدس به زبان تو جاری کرده است.

وی گفت: در غدیر خم وقتی پیامبر اکرم (ص)، امام علی(ع) را معرفی کردند، حسن بن ثابت انصاری اجازه خواست که این واقعه را به نظم درآورد که پیامبر (ص) نیز چنین مجوزی را به‌عنوان مدرک مستندی از این واقعه قرائت کند.

شاعر «قصه منظوم کربلا» تجلیل شد