انتشار کتاب‌هایی درباره زیبایی‌شناسی، عشق و اخلاق

شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵
انتشار کتاب‌هایی درباره زیبایی‌شناسی، عشق و اخلاق

«اخلاق خلاق؛ درآمدی بر اخلاق نظری و عملی»، «زیبایی‌شناسی در قرن بیستم» و «سیاست عشق میان هنر و فلسفه» به تازگی منتشر شده‌اند.

به گزارش ایسنا، کتاب «اخلاق خلاق؛ درآمدی بر اخلاق نظری و عملی» نوشته دان مک‌نیون  با ترجمه ادیب فروتن در 375 صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۵۰۰۰ تومان در انتشارات ققنوس منتشر شده است.

در معرفی این کتاب عنوان شده است:

 «اخلاق خلاق» مطالعه فلسفی معماهای اخلاقی است که برای افزایش آگاهی ما از نظام‌های اخلاقی‌ای که اغلب تصمیمات اخلاقی‌مان را بر آن‌ها بنا می‌کنیم طراحی شده است. دان‌ مک‌نیون برای بررسی انتقادی این نظام‌ها مبنایی نظری در اختیارمان می‌گذارد و به شکل‌گیری  نظریه اخلاقی همه‌جانبه‌ای که مناسب مشکلات اخلاقی معاصر باشد یاری می‌رساند. تفکر اخلاقی غربی همواره برای حل معماهای اخلاقی بر دو سنت اخلاقی فایده‌گرایی و کانت‌گرایی متکی بوده است. پروفسور مک‌نیون نشان می‌دهد که اگر این سنت‌های فکری به نحوی منسجم با یکدیگر ترکیب  نشوند، پیشرفت واقعی در حل مسائل اخلاقی مدرن ممکن نیست. او موضوعات متنوعی همچون صداقت دانشگاهی، محرمانه بودن سابقه‌ پزشکی‌ بیماران، تروریسم، انجام آزمایش بر روی انسان‌ها، اتانازی، رشوه و مسائل محیط زیستی را به بحث می‌گذارد. کتاب بر مبنای این فرضیه که تفکر اخلاقی مکانیکی نیست و ذاتا خلاق است، شناخت‌شناسی اخلاقی جدیدی به وجود می‌آورد.

دیگر کتاب منتشرشده در این نشر، «زیبایی‌شناسی در قرن بیستم» نوشته پل گایر با ترجمه پدرام حیدری است که در 127 صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۹۰۰۰ تومان راهی بازار کتاب شده است.

در پشت جلد این کتاب آمده است:

 کتاب حاضر شرحی است فشرده و موجز بر جریان‌های مهم و نحله‌های فکری عمده در زیبایی‌شناسی و همچنین ماندگارترین آثاری که در قرن بیستم در این عرصه به رشته تحریر درآمده‌اند. مولف کتاب بر این عقیده است که به رغم انقلابی که در عرصه هنرها و نظریه‌پردازی‌های هنری در قرن بیستم رخ داده است، از یک سو، مسئله اساسی زیبایی‌شناسی در قرن بیستم، یعنی تلاش برای ارائه تعریفی تازه از مفهموم هنر، یکی از دغدغه‌های اصلی زیبایی‌شناسی سنتی، از جمله  در نزد کانت و هگل، نیز بوده است و از سوی دیگر، تلاش برای فهم تجربه ما از هنر و از زیبایی و والایی در طبیعت که در کانون نظریات سنتی زیبایی‌شناختی جای داشت، همچنان طرح و برنامه اصلی بخش اعظم زیبایی‌شناسی قرن بیستم بر جای مانده است. در این کتاب، تاریخ زیبایی‌شناسی در قرن بیستم بر مبنای همین فرض روایت می‌شود.

 همچنین کتاب «سیاست عشق میان هنر و فلسفه» به قلم مهدی رفیع در 191 صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۷۰۰۰ تومان از سوی انتشارات ققنوس وارد بازار کتاب شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است:

 اصطلاح «سیاست عشق»، که نخستین بار در سوانح‌العشاق احمد غزالی پدیدار شده، در این‌جا در زمینه‌ای معاصر و در موقعیتی نو برای به پرسش کشیدن معانی غالب سیاست و عشق به کار رفته است. سیاست عشق، عبارتی  که آلن بدیو فیلسوف ساختارگرای  فرانسوی آن را بی‌معنا می‌داند، در خوانشی برسازنده از هنر و فلسفه معاصر و به طور خاص در آنچه می‌توان «هنر و فلسفه» پس از دلوز و گتاری نامید، مواجهه‌ای را میان این فیلسوفان و هنرمندان معاصر ایران و جهان تدارک می‌بیند. در این فضا می‌توان رویارویی سیاست و هنر را پیوندی متفاوت ترسیم کرد که هنرمندانی مانند مارس دوشان، فریدا کالو، کریستوف کیشلوفسکی، سهراب سپهری، فروغ  فرخزاد و ...  را در مواجهه با فلیسوفانی مانند ژیل دلوز، فلیکس گتاری، اریک الی‌یز و پیتر آزبورن در «چرخش نظری هنر پسافلسفی و فلسفه پساهنری» قرار می‌دهد. این کتاب با قرار دادن دلوز-گتاری در زمینه‌ای ایرانی از تفکر، در پرتو خوانش الی‌یز از آن‌ها، آغاز می‌شود و با شعر به منزله افق درون ماندگار «فلسفه پس از  دلوز و گتاری» پایان می‌یابد.

 انتهای پیام

انتشار کتاب‌هایی درباره زیبایی‌شناسی، عشق و اخلاق