کرملین: تماس پوتین و ترامپ پیش از مراسم تحلیف محتمل است

دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵
کرملین: تماس پوتین و ترامپ پیش از مراسم تحلیف محتمل است

سخنگوی کرملین اعلام کرد، احتمال تماس رییس‌جمهوری روسیه و رییس‌جمهوری منتخب آمریکا قبل از برگزاری مراسم تحلیف ترامپ منتفی نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری راشا تودی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اظهار کرد: من اطلاعی در این‌ باره ندارم که تماسی میان ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه و دونالد ترامپ، رییس‌جمهور منتخب آمریکا تا پیش از برگزاری مراسم تحلیف انجام شود اما احتمال چنین رویدادی منتفی نیست.

پسکوف همچنین گفت که طرف روسی پیش از این پیام تبریکی به ترامپ فرستاده است.

از سوی دیگر، ماریا زاخارووا، سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: مسکو با حامیان هر دو کاندیدا در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری تماس‌هایی داشته اما هرگز در کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مداخله نکرده است.

زاخارووا خاطرنشان کرد: حامیان کلینتون چندین بار به مسکو سفر کرده‌اند اما این سفر اهمیت خاصی نداشته و یک تعامل دیپلماتیک روتین بوده است.

وی ادامه داد: موضوع این است که ما تماس‌هایی با حامیان ترامپ و کلینتون داشته‌ایم.

در همین حال سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از اظهارات خود، خبر ممنوع‌الورود شدن مایکل مک‌فال، سفیر پیشین واشنگتن در مسکو را تأیید کرد.

پیش‌تر، این سفیر پیشین واشنگتن در مسکو اعلام کرده بود که دولت روسیه ورود وی به خاک این کشور را ممنوع اعلام کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ممنوعیت ورود مایکل مک‌فال درحالی است که پیش از این نیز مقام‌های روسیه در واکنش به اقدام مشابه آمریکا، تحریم‌هایی را علیه برخی از مقام‌های کنونی و پیشین آمریکایی اعمال کرده‌اند.

منابعی در دستگاه دیپلماسی این کشور اعلام کرده‌اند که مک‌فال از سال ۲۰۱۴ به فهرست تحریم‌ها اضافه شده است. یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه روسیه گفت: مک‌فال به خاطر حمایتش از اوباما تحریم نشده بلکه علت تحریم وی مشارکت فعال در تخریب روابط دوجانبه و لابی‌گری به نفع کمپین اعمال فشار علیه مسکو است.

کرملین: تماس پوتین و ترامپ پیش از مراسم تحلیف محتمل است