اتحادیه اروپا مذاکرات الحاق ترکیه را متوقف نمی‌کند

سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵
اتحادیه اروپا مذاکرات الحاق ترکیه را متوقف نمی‌کند

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا از سرکوب طرفداران ادعا شده کودتای نافرجام 15 ژوئیه توسط دولت ترکیه انتقاد کردند اما درخواست اتریش برای تعلیق درخواست عضویت آنکارا در این بلوک نتوانست حمایت کافی را به دست آورد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، همزمان با نشست 28 وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، آماده است تا رفراندومی را درخصوص ادامه مذاکرات حول محور الحاق کشورش به اتحادیه اروپا برگزار کند و تاکید کرد حکم اعدام را در صورتی که پارلمان قانونش را تصویب کند، احیا خواهد کرد.

ترکیه از زمان وقوع کودتای نافرجام 15 ژوئیه دست کم 110 هزار تن از جمله سربازان، قضات و معلمان را تعلیق، اخراج یا بازداشت کرده است. منتقدان اردوغان وی را به سوء‌استفاده از این مساله به عنوان بهانه‌ای برای سرکوب مخالفان متهم می‌کند؛ ادعایی که اردوغان آن را مرتبا رد کرده است.

سباستین کورز، وزیر امور خارجه اتریش گفت: من با ادامه مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا موافق نیستم و معتقدم ترکیه جایی در این بلوک ندارد.

لوکزامبورگ و بلژیک نیز از منتقدان ترکیه بودند اما قدرتمندترین اعضای اتحادیه اروپا همچون فرانسه، آلمان، انگلیس و فنلاند از ادامه مذاکرات الحاق ترکیه حمایت کرده و می‌گویند پایان روند مذاکرات در حال حاضر بیشتر از آنکه مفید باشد، مضر است.

فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان گفت: ترکیه برای ما بسیار مهم است و در این زمان دشوار و بغرنج درست نیست که مذاکرات را متوقف کنیم.

بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس نیز نسبت به نشان دادن واکنش افراطی به رویدادها در ترکیه هشدار داد و گفت: نباید ترکیه را به گوشه رینگ سوق دهیم. ما نباید به شیوه‌ای که به ضرر منافع جمعی‌مان است واکنش افراطی نشان دهیم.

یکی از مقامات اتحادیه اروپا گفت: رهبران این بلوک در نشستی که برای 16 ـ 15 دسامبر (26 ـ‌25 آذر) برنامه ریزی شده، وضعیت ترکیه را بررسی خواهند کرد. برای متوقف کردن مذاکرات باید رای اکثریت به دست آید و کاملا مشخص است که در وضعیت کنونی اکثریتی وجود ندارد.

تیمو سوئینی، وزیر امور خارجه فنلاند گفت: بسیار مهم است که در وهله کنونی مذاکرات درباره الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا را حفظ کنیم چرا که این تنها راه برای نفوذ داشتن و تاثیرگذاشتن بر ترکیه است. اما همه می‌دانند که اگر ترکیه به اقدامات کنونی‌اش ادامه دهد عضو اتحادیه اروپا نخواهد شد چرا که "اعدام"، خط قرمز قطعی برای اتحادیه اروپا است.

اتحادیه اروپا مذاکرات الحاق ترکیه را متوقف نمی‌کند