کشاورزان برای افزایش آب سد زاینده رود تا دی ماه صبر کنند

سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵
کشاورزان برای افزایش آب سد زاینده رود تا دی ماه صبر کنند

در حال حاضر با توجه به خشکی فصلی زاینده رود ظرفیت آبدهی چاه‌های آب شرب به شدت کاهش یافته و با استمرار خشکسالی ظرفیت سد زاینده رود که حدود یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب بود هم اکنون به 169 میلیون مترمکعب رسیده است.

به گزارش ایسنا، خشکسالی‌های پی‌ در پی در ایران آسیب جدی به اصفهان وارد کرده است به‌طوری که به گفته ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو اگر تراز سد زاینده‌رود از میزان فعلی کاهش یابد، حتی تامین آب شرب نیز با مشکل مواجه می‌شود.

چند سالی است که استان اصفهان با خشکسالی پیاپی مواجه بوده و این در حالی است که میزان مصرف آب در این استان در حال افزایش است و تداوم خشکسالی اصفهان را در تنگنای آبی قرار داده است و با توجه به آمار موجود پیش‌بینی می‌شود که تنگنای آبی نصف جهان بیشتر از سال‌های گذشته باشد.
 
در شرایط کنونی گفتن از تخصیص یا عدم تخصیص آب برای کشت پاییزه دشوار است، در صورتی که در پایان شهریور ماه هر سال، حجم آب پشت سد زاینده رود از 400 میلیون مترمکعب بیشتر باشد، به طور قطع آب برای کشت پاییزه در نظر گرفته خواهد شد، اما اگر از این میزان کمتر شد، کشاورزان پیرامون نوع و زمان کشت تصمیم گیری می‌کنند.

رییس شورای شهر زیار به خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان در این خصوص گفت: احتمالا آب برای کشت پاییزه اول نرسد و برای همین به کشاورزان قول داده‌ایم تا دی ماه و برای کشت پاییزه دوم مشکلشان برطرف شود. برای کشت اول پاییزه تا بهمن ماه فرصت وجود دارد؛ اگرچه این زمان دیر است، اما چاره‌ای نیست.

فتح الله عرب زاده، پیرامون تجمع کشاورزان شهر زیار گفت: علت اصلی تجمع کشاورزان مشکل آب برای کشت پاییزه بوده است و براساس جلسه‌ای که با مسئولان سازمان جهاد کشاورزی و وزارت نیرو داشته‌ایم قرار است تصمیم قطعی برای این موضوع گرفته شود.

به گزارش ایسنا، زمانی که برای بازگشایی آب تعیین می‌شود، تابع بارش‌ها است. سال گذشته حجم آب زاینده رود مناسب بود و به همین دلیل 15 آبان برای بازگشایی آب به جهت کشت پاییزه کشاورزان تعیین شد.

رییس شورای شهر زیار افزود: احتمالا آب برای کشت پاییزه اول نمی‌رسد برای همین به کشاورزان قول داده‌ایم تا دی ماه و برای کشت پاییزه دوم مشکلشان برطرف شود. برای کشت اول پاییزه تا بهمن ماه فرصت وجود دارد؛ اگرچه این زمان دیر است، اما چاره‌ای نیست.

عرب‌زاده خاطرنشان کرد: با وجود اینکه در حال حاضر کشاورزان متقاضی آب برای کشت پاییزه هستند؛ کشاورزان باید تا دی ماه صبر کنند تا سطح آب سد افزایش یاید.

عده‌ای از کشاورزان وعده بازگشایی آب برای کشت پاییزه دوم را عبور از زمان حاضر و وعده سرخرمن می‌دانند، اما عرب زاده پیرامون این موضوع گفت: حرفی که زده شده براساس مصوبات تصویب شده است.

وی ادامه داد: زمانی که آب برای کشت دوم پاییزه باز شود، دیگر کشاورزان تا اسفند ماه و یا اردیبهشت ماه نیازی به آب نخواهند داشت و یا نیازشان به آب بسیار کاهش می‌یابد.

عرب‌زاده خاطرنشان کرد: کشاورزان به نتیجه رسیده‌اند که هرگاه برای خواسته‌هایشان متحد شوند  به نتجه مطلوب‌تری خواهند رسید.

کشاورزان برای افزایش آب سد زاینده رود تا دی ماه صبر کنند