بسته خبری اجتماعی ایسنا در روز جمعه

جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵
بسته خبری اجتماعی ایسنا در روز جمعه

اخبار مراسم اربعین و تمهیدات سازمان‌های مختلفی چون هلال احمر، راهنمایی و رانندگی، ناجا و ... امروز مهمترین بخش اخبار اجتماعی را به خود اختصاص داد. در عین حال پیش‌بینی بارش باران در تهران، عدم تعطیلی مدارس در روز شنبه،‌بحث تجمیع بیمه‌ها و... نیز بخش مهمی از اخبار ایسنا را در روز جمعه دربرگرفتند.

به گزارش ایسنا،‌ یک روز مانده به مراسم اربعین حسینی و از طرفی زائران بسیاری هم از ایران برای شرکت در راهپیمایی اربعین راهی کربلا شده‌اند. همین موضوع باعث شده تا تمهیدات و اقدامات اجرایی دستگاه‌های مختلف اعم از هلال احمر، ناجا، ... برای مراسم روز اربعین و حفظ سلامت و ایمنی زائران، عمده اخبار اداره اجتماعی ایسنا را به خود اختصاص دهد.

بر این اساس برخی خبرهای مربوط به اربعین حسینی که روی خروجی ایسنا، قرار گرفت؛ عبارتند از:

تا روز اربعین امکان خروج از مرز مهران وجود ندارد/ بازگشت 140 هزار زائر به کشور

دکتر محمد بابایی، جانشین رئیس ستاد اربعین ناجا از بازگشت 140 هزار تن از زائران به کشور خبر داد و در عیتن حال به ایسنا، گفت: به اطلاع زائران می‌رسانیم که مرز مهران تا روز اربعین کلا مسدود بوده و امکان خروج حتی یک نفر به سمت عراق از این پایانه مرزی وجود ندارد.

وی افزود: بنابراین آن دسته از افرادی که قصد سفر به عتبات و حضور در راهپیمایی اربعین را دارند، می‌توانند از مرزهای  شلمچه و چذابه برای تردد استفاده کنند؛ چرا که در غیر اینصورت امکان حضور در راهپیمایی اربعین را پیدا نخواهند کرد.

محدودیت‌های ترافیکی برای راهپیمایی اربعین در تهران

سرهنگ مراد مرادی، رئیس مرکز اطلاع سانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ محدودیت‌های ترافیکی در تهران برای راهپیمایی اربعین را تشریح کرد و به ایسنا، گفت: راهپیمایی جاماندگان از کربلا در مسیر اصلی به سمت حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی برگزار خواهد شد و مراسم راهپیمایی از مبدأ حرکت میدان امام حسین (ع)، میدان جمهوری اسلامی و حرم امام زاده حسن (ع) برگزار می‌شود که به دلیل پیش‌بینی حضور شهروندان از  نقاط مختلف شهر در  این نقاط و همچنین تامین ایمنی عابران پیاده ، یکسری ممنوعیت و محدودیت ترافیکی نیز در این معابر  اعمال شده است.

وی با بیان اینکه در این روز ماموران پلیس راهور در آماده باش صددرصد هستند، درباره مسیرهای پیاده‌روی اربعین، اظهار کرد:  مسیر شماره1 از مبدأ میدان امام حسین آغاز شده و با عبور از  خیابان هفده شهریور، میدان شهدا، میدان خراسان، میدان شوش، خیابان فدائیان اسلام، سه راه ورامین، میدان شهرری به حرم مطهر حضرت عبدالعظیم می‌رسد. مسیرشماره2 نیز از مبداء میدان جمهوری اسلامی آغاز می‌شود و با عبور از بزرگراه نواب ، میدان 9دی ،میدان بهمن ،تقاطع بعثت رجایی به جنوب و پل صارمی، میدان نماز به جنوب ، میدان غیبی به جنوب ، میدان فرمانداری به جنوب ، میدان ساعی به شرق و بلوار مدرس به حرم حضرت عبدالظیم حسنی ختم می‌شود.

مرادی همچنین افزود: مرادی درباره محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی روز یکشنبه نیز گفت:  مناطق پلیس راهور موظفند در طول مسیرهای 3گانه راهپیمایی در مدت زمان عبور کاروان راهپیمایی کنندگان ، نسبت به اعمال محدودیت تردد کامل وجلوگیری از ایجاد تراکم ترافیک وتداخل حرکتی با عابرین اقدام کنند، همچنین با توجه به کم عرض بودن معابر حاشیه ای حرم حضرت عبدالعظیم (ع) محدودیت ها در دو رینگ داخلی و خارجی اجرا خواهد شد.

زائران اربعین به تابلوهای هشداردهنده «مین‌» توجه کنند

سرهنگ محمد ابراهیم خاکی، رئیس دبیرخانه ستاد برگزاری هفته ناجا نیز از زائران خواست که هنگام تردد در مسیر های منتهی به مرزهای خروجی به سمت عتبات به تابلوهای هشدار دهنده به خصوص تابلوی انفجار مین توجه کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه در خارج از حریم جاده های منتهی به مرز ، مناطق پاکسازی نشده از مین وجود دارد، هموطنان حتما حین تردد به تابلوهای هشدار دهنده انفجار مین توجه جدی داشته باشند.

استقرار سه تیم واکنش سریع آنکال در کربلا/ حضور نیروهای امدادی در قالب تیم‌های ۵ نفره

شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از استقرار سه تیم واکنش سریع برای ارائه خدمات امدادی در هنگام بروز حوادث احتمالی در کربلا خبر داد و گفت: همچنین تعدادی از نیروهای امدادی در قالب تیم‌های پنج نفره با هماهنگی مرکز پزشکی با داروهای بدون نیاز به نسخه، شیف‌بندی شده و در خیابان‌های اطراف حرمین مستقر هستند و خدمات سرپایی ارائه می‌کنند.

در عین حال موضوع مهمی که امروز در بین اخبار ایسنا به آن پرداخته شد،‌ مباحث مطرح شده در زمینه تجمیع بیمه‌ها و طرح ایجاد سازمان رفاه و سلامت بود که خبر مربوط به این موضوع با تیتر  جدایی بیمه‌ها از وزارت بهداشت اشتباه بود/مخالفت با ایجاد وزارت رفاه و سلامت روی خروجی ایسنا قرار گرفت و دکتر رضا ملک‌زاده وزیر اسبق بهداشت در این باره با بیان اینکه قسمت بیمه‌های وزارت رفاه باید حتما به وزارت بهداشت منتقل شود، به ایسنا، گفت:  وقتی بدهی بیمه‌ها به بیمارستان‌ها به رقمی حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد، عملا آنها دچار مشکلات بسیار جدی می‌شوند. این اشتباه بزرگی بود که بیمه‌ها از وزارت بهداشت جدا شدند و اکنون اگر تجمیع بیمه‌ها انجام نشود، همیشه با مشکل روبرو خواهیم بود.

وی درباره پیشنهاد ایجاد سازمان رفاه اجتماعی نیز گفت: مشکلی ندارد به شرطی که این سازمان زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت کند؛ یعنی در عین حال که هویت مستقلی دارد، اما سیاست‌گذاری و تولیت در اختیار وزارت بهداشت باشد.

تهران بارانی می‌شود

در چند روز اخیر با توجه به تشدید آلودگی هوای پایتخت،‌ تهرانی‌ها به امید باران چشم به آسمان داشتند و امروز احد وظیفه، مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از بارش رگبار باران در روزهای شنبه و یکشنبه در تهران خبر داد.

وی همچنین نفوذ تدریجی توده هوای سرد به شمال کشور را پیش‌بینی کرد و گفت: پیامد این شرایط از امروز تا اواسط هفته آینده بارش باران و برف در سواحل شمالی و دامنه‌های البرز و همچنین افت شدید دما در نیمه شمالی کشور است. همچنین از بعدازظهر روز جمعه کاهش قابل ملاحظه دما علاوه بر شمال در شمال غرب و شمال شرق کشور نیز پیش‌بینی می‌شود و انتظار می‌رود حاکمیت توده هوای سرد تا پایان هفته آینده در قالب مناطق، به ویژه در شمال شرق کشور ادامه یابد.

اطفای کامل حریق جنگل‌های مرزن‌آباد-چالوس

سرهنگ سبزعلی، فرمانده یگان سازمان جنگل‌ها نیز در گفت‌وگو با ایسنا، از اطفای کامل حریق جنگل‌های ارتفاعات منطقه مرزن‌آباد- چالوس خبر داد و گفت: به محض اطلاع از این آتش‌سوزی نیروهایمان را به محل اعزام کردیم و حتی هماهنگی برای اعزام بالگرد نیز انجام شد اما به دلیل وضعیت نامناسب جوی، امکان اعزام بالگرد میسر نشد.

وی افزود: در عین حال با وجود صعب‌العبور بودن منطقه که بالای تونل کندوان و در سمت منطقه هزارچم بود، نیروها عملیات اطفای حریق را انجام دادند، اما در ارتفاعات 2700 تا 2900 که منطقه‌ای مرتعی و دارای درختان کوتاه و درختچه بود، حریق ادامه داشت که در روز چهارشنبه، آن نیز اطفا شد، اما مجددا به دلیل وزش باد شدید در بعداز ظهر روز پنجشنبه ، حریق دوباره شعله‌ور شد که این حریق هم شب گذشته اطفا شد. صبح امروز هم با توجه به بارندگی در منطقه، حریق کاملا اطفا شده ولی با این حال نیروهای ما هنوز در محل مستقر هستند.

سبزعلی علت ایجاد حریق را حضور شکارچیان و روشن کردن آتش از سوی آنها عنوان کرد و ادامه داد:  به هر حال در حال حاضر حریق کاملا اطفا شده و با توجه به اینکه هواشناسی اعلام کرده در بعدازظهر امروز هم بارندگی داریم، امیدواریم دیگر حریقی را شاهد نباشیم.

 مدارس فردا تعطیل «نیست»

روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که مدارس سراسر کشور روز شنبه 29 آبان تعطیل نیست و دایر است.

قصد حذف اعدام را در اصلاح قانون مواد مخدر نداریم

سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه در اصلاح قانون قصد حذف اعدام را نداریم، اظهار کرد: بیشتر نگاه مان این است که موارد اعدام را اصلاح کنیم.

وی با بیان اینکه قوانین در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود، اما قانون مبارزه با مواد مخدر تنها قانونی است که در مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 67 مصوب شد، ادامه داد: در ماده دو قانون گفته می شود اگر کسی مواد مخدر کشت کند و چهار بار این عمل را تکرار کند و دستگیر شود، برای بار چهارم اعدام می‌شود. همچنین در ماده دیگر برای کسی که اقدام به تولید و فروش تریاک می‌کند قانون گفته است اگر بیش از پنج کیلوگرم مواد داشته باشد، اعدام می‌شود و در ماده 8 در خصوص مواد روان گردان که اثرات اجتماعی بیشتری دارد اعلام کرده ایم کسانی که به اندازه 30 گرم مواد روان گردان حمل کنند اعدام خواهند شد و فرقی میان تولید کننده و مصرف کننده وجود ندارد. به نظر می رسید این احکام بازدارندگی لازم را ندارند زیرا بیشتر کمی هستند تا کیفی.

جمع‌آوری 1000 معتاد متجاهر و 6000 متکدی در پایتخت

عیسی فرهادی، فرماندار تهران با تاکید بر جمع آوری یکهزار نفر از معتادان متجاهر و 6000 نفر از متکدیان تهران گفت: با اجرای طرح جمع آوری معتادان و متکدیان امروز چهره شهر تهران تغییر کرده است.

وی افزود: یکصد نفر از متکدیان جمع‌آوری شده را کودکان و 3000 نفر از آنان را متکدیان زیر 15 سال تشکیل می‌دادند که مابقی افراد جمع‌آوری شده نیز متکدیان بزرگسال بوده‌اند.

فرمانداران تهران درباره جمع آوری متکدیان زیر 15 سال نیز گفت: باید موارد قانونی این موضوع نیز حل شود تا در جمع آوری کودکان متکدی زیر 15 سال نیز اقدام جدی انجام شود.

پیشرفت 80 درصدی خطوط 6 و 7 مترو /اتمام ساخت خطوط بزودی

هابیل درویش، مدیرعامل متروی تهران در مورد سرانجام احداث خط شش و هفت متروی تهران با بیان اینکه شرکت مترو با تمام توان و در سه شیفت کاری، ساخت این دو خط را ادامه می‌دهد، گفت: هر دو پروژه در مرحله 80 درصدی قرار دارد و امیدواریم به زودی به اتمام برسد.

وی همچنین اظهار کرد: احتمالا تا پایان امسال 9 کیلومتر از جنوب خط شش مترو به بهره برداری می رسد و از  ایستگاه مشیریه تا میدان شهدا  تا پایان سال جاری افتتاح خواهد شد.

پنج تیتر زیر، پربازدید ترین اخبار امروز اداره اجتماعی تا لحظه انتشار این خبر هستند که می‌توانید با کلیک روی هرکدام از آنها به متن کامل آن دسترسی داشته باشید:

واکنش ابتکار به حواشی سفرش به مراکش

جدایی بیمه‌ها از وزارت بهداشت اشتباه بود/مخالفت با ایجاد وزارت رفاه و سلامت

مدارس فردا تعطیل «نیست»

سفارش اینترنتی کتب درسی

دزد بیمارستان میلاد دستگیر شد

بسته خبری اجتماعی ایسنا در روز جمعه