برنامه ها را با احتمال اجرایی نشدن برجام تدوین کنیم

سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵
برنامه ها را با احتمال اجرایی نشدن برجام تدوین کنیم

نماینده فریمان در مجلس با اشاره به نرخ بیکاری، گفت: بحران اشتغال ناشی از رکود طولانی مدت اقتصادی می باشد و آمار بیکاری بالاست.

به گزارش ایسنا، سید احسان قاضی زاده در نشست بررسی عملکرد دولت یازدهم که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، با اشاره به جریان سازی و مبارزات جنبش های دانشجویی با استبداد و استعمار، اظهار کرد: دانشجو دارای اصالت است و دانشگاه یک فرصت پویایی برای دانشجویان محسوب می شود که باید با فعالیت های دانشجویی و آزاداندیشی پویاتر گردد.

وی برجام را ناشی از خواست عمومی مردم در فضای سیاسی انتخابات ریاست جمهوری سال 92 دانست و افزود: مردم با انتخاب دکتر روحانی تصمیم داشتند پرونده هسته ای ایران با 1+5 فیصله پیدا کند، زیرا به اتمام رساندن پرونده هسته ای جزو قول ها و شعارهای انتخاباتی دکتر روحانی بود و برجام در همین مسیر شکل گرفت.

وی با اشاره به مذاکرات 12 ساله جمهوری اسلامی ایران و غرب بر سر پرونده هسته ای، تصریح کرد: در جهان سیاست مانند قانون جنگل، احترام کشورها به میزان قدرت‌شان است و چیزی به نام ترحم و دستگیری وجود ندارد، یعنی کشوری مورد تکریم و احترام قرار می گیرد که قدرتمندانه تر اعمال نظر می کند و این قدرت ناشی از ظرفیت درونی و اقتدار ذاتی است. اقتدار ذاتی صرفا قدرت نظامی نیست. هر کشوری باید مصونیت نظامی داشته باشد؛ لذا هسته ای شدن و قرار گرفتن ایران در کلوپ کشورهای هسته ای با غنای بالای 20 درصد اقتدار ذاتی برای نظام و تهدیدی بالفعل برای ابرقدرت های دنیا ایجاد کرد. براین اساس پروژه محدودسازی ایران با خواست غرب تبدیل به تحریم و قطعنامه شد و با برجام به نتیجه رسید.

نماینده فریمان در مجلس با اشاره به بدعهدی آمریکا در اجرای برجام، عنوان کرد: ترکیه 17 سال است که با اتحادیه اروپا مذاکره می‌کند تا به عضویت اتحادیه درآید و اروپایی شود، اما پس از 52 دور مذاکره، قرار دادن زیرساخت های این کشور در اختیار آمریکا و اروپا و حتی تغییر برخی از قوانین داخلی هنوز به آرزوی خود نرسیده است؛ زیرا سیاست غرب، سیاست سلطه است؛ لذا باید اقتدار ذاتی و درونی خودمان را حفظ کنیم و ارزش های‌مان را براساس ارزش‌های آنان تعریف نکنیم.

وی اقتدار ذاتی جمهوری اسلامی ایران را دارای دو وجه قدرت مردمی و قدرت اقتصادی دانست و ادامه داد: هر چقدر بر مرز استقلال بمانیم برای خود هویت ایجاد کرده ایم و اگر اقتصادمان را ضربه پذیر نشان دهیم، قطعا دشمنان سوءاستفاده می‌کنند. متاسفانه همه برنامه ها با برجامی گره زده شد که طرف مقابل به آن قائل نبود.

وی با بیان این‌که «مذاکره در سیاستگذاری کلان نفی نمی شود»، تصریح کرد: نباید از بت برجام بترسیم بلکه باید برنامه ها را با احتمال اجرایی نشدن برجام تدوین کنیم. دولت یازدهم نیز عملکرد کامل خود را تا پایان اسفند ارائه دهد.

قاضی‌زاده با بیان این‌که «از دولت دکتر روحانی انتظار چالاکی بیشتر و سیاست گذاری های متنوع تر در عرصه های فرهنگی و اقتصادی داشتیم»، خاطرنشان کرد: همه دولت ها نقاط ضعف و قدرت دارند و نه بسیار قوی و نه بسیار سیاه هستند. فرصت های ایجاد شده در حوزه سیاست خارجه، تعامل با جهان و عملکرد شاخص در حوزه بهداشت و درمان از جمله نقاط قوت دولت یازدهم است، اما متاسفانه در حوزه اقتصاد عملکرد مثبتی وجود نداشته و یک سوم ظرفیت صنعت کشور فعال است.

نماینده فریمان در مجلس با اشاره به نرخ بیکاری اظهار کرد: بحران اشتغال ناشی از رکود طولانی مدت اقتصادی می باشد و آمار بیکاری بالاست. البته بخش عمده مشکلات اقتصادی در نتیجه خودتحریمی هاست، یعنی کارشناسان اقتصادی کشور با شیوه های نوین آشنا نیستند و با اصطلاح «دور زدن تحریم» امثال بابک زنجانی ها سربرآوردند؛ لذا تا زمانی که نتوانیم درست برنامه ریزی کنیم، دچار خودتحریمی هستیم.

وی با بیان این‌که «از 312 هزار میلیارد تومان بودجه 96 حدود 260 میلیارد تومان جاری است»، ادامه داد: تنها یک پنجم بودجه 96 صرف پروژه های تولیدی، عمرانی و زیربنایی خواهد شد که این میزان خودش رکودزا و نشان دهنده عدم اعتماد دولت به بخش خصوصی است.

وی با اشاره به رویکرد جوان گرایانه و انقلابی دولت نهم این رویکرد را در عین حال سنت شکنانه و عجولانه توصیف و اظهار کرد: سیاه نمایی دولت از گذشته تا یک سال جواب می دهد و مردم عملکرد و راندمان می خواهند؛ لذا رضایت مردم از عملکرد دولت پای صندوق های رای سال 96 مشخص خواهد شد.

نماینده فریمان در مجلس با تاکید بر عمل‌گرایی و واقع بینی در عرصه بین المللی، خاطرنشان کرد: بازیگر قوی در عرصه سیاسی و اقتصادی نباید تمام هم و غم خود را روی یک مدار مانند برجام قرار دهد؛ لذا اگر قرار است تحریمی رفع شود باید اثرگذاری اجتماعی آن مشخص گردد. ستاد تدابیر و نظارت بر برجام در مجلس تشکیل شده و در همه حوزه ها مسیر بازگشت پذیری وجود دارد.

وی استقلال‌طلبی را یکی از پایه های انقلاب اسلامی دانست و با بیان این‌که «احترام کشورها اعطایی نیست»، گفت: احترام و اقتدار امروز ایران بابت تایید یا رد آمریکا نیست، بلکه هویت و قدرت درونی برای کشور احترام ایجاد می‌کند. در واقع زمانی اقتدار پیدا می کنیم که از زیر بار سیاست های سلطه خارج شویم و کدخدامحوری را کنار بگذاریم. مردم ایران در اوج جنگ جهانی اول و دوم زیر یوغ انگلیس و روس نرفتند و میرزا کوچک جنگلی از جمله شخصیت هایی است که برای استقلال طلبی و حفظ هویت مبارزه کرد.

برنامه ها را با احتمال اجرایی نشدن برجام تدوین کنیم