«رادیو جمعه» جایگزین مناسبی برای «جمعه ایرانی» است؟

چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵
«رادیو جمعه» جایگزین مناسبی برای «جمعه ایرانی» است؟

«رادیو جمعه» که نزدیک به یک سال است صبح‌های جمعه‌ از «رادیو ایران» پخش می‌شود، در بدو امر با واکشن منفی برخی مخاطبان و انتقاداتی از سوی برخی دیگر مبنی بر تقلید این برنامه از «جمعه ایرانی» مواجه شد؛ با این حال به نظر می‌رسد با گذشت یک سال از تولید و پخش «رادیو جمعه»، این برنامه نسبتا توانسته باشد در جذب مخاطبان موفق عمل کند.

«رادیو جمعه» با درون‌مایه‌ای طنز، حدود یک سال است که جایگزین برنامه پرمخاطب «جمعه ایرانی» شده است؛ توقف برنامه «جمعه ایرانی» گمانه‌زنی‌های متفاوت و حاشیه‌های زیادی را به وجود آورد؛ البته تمامی عوامل برنامه «رادیو جمعه» معتقدند که این برنامه، نسل سوم برنامه‌های طنز صبح‌های جمعه است و جایگزین هیچ برنامه‌ای نشده و حتی به محتوای آن نیز دست نخورده است.

از طرفی هم اغلب هنرمندانی که امروز در برنامه «رادیو جمعه» حضور دارند، همان بازیگران پیشکسوت «جمعه ایرانی» هستند که به مرور جذب این برنامه شده و با آن همکاری خود را ادامه داده‌اند.

به همین منظور خبرنگار ایسنا با تهیه‌کننده برنامه «رادیو جمعه» و چند تن از هنرمندان این مجموعه درباره‌ی تفاوت‌ها و شباهت‌های برنامه «رادیو جمعه» و «جمعه ایرانی» گفت‌وگو کرده است.

محتوا و بازیگران «رادیو جمعه» همانند «جمعه ایرانی» است

ساجد قدوسیان، تهیه‌کننده برنامه «رادیو جمعه» درباره‌ی شروع تولید این برنامه گفت: با بهنام احمدپور، مدیر محترم رادیو ایران از قبل آشنایی داشتم و از طرف ایشان به رادیو ایران دعوت شدم؛ از روز اول خواستند که یک برنامه طنز برای «صبح جمعه» طراحی کنم. از آنجایی که ما هم اهل خطر و کارهای سخت هستیم، تصمیم گرفتیم با همکاران دیگر این کار را شروع کنیم و در طول یک سال با وجود سختی‌های زیادی که کشیدیم، خوشبختانه بازخوردهای خوبی از مخاطبان داشتیم و مسؤولان هم از برنامه راضی بودند.

این تهیه‌کننده رادیویی با بیان اینکه برنامه «رادیو جمعه» جایگزین هیچ برنامه‌ی دیگری نشده است، اظهار کرد: برنامه‌های طنز صبح جمعه از سال‌های قبل تولید و پخش می‌شده است. با توجه به مصوبات سازمان صداوسیما و مقتضیات زمانه، مجبور شدیم تغییراتی در شکل برنامه ایجاد کنیم. به طور کلی در طول این یک سال تلاش کردم شاکله‌ی اصلی این برنامه دست نخورده باقی بماند و فقط مطالب به‌روزتری به فضای اصلی کار اضافه شود؛ اما برخی از تغییرات برنامه هم به، درخواست مدیران بود. این برنامه شنونده‌های خاص خود را داشت و ما نیز تلاش کردیم تا ضمن حفظ شنونده‌های قدیمی، با آوردن هنرمندان پیشکسوت، مخاطب جدید را هم جذب کنیم؛ به همین دلیل بازیگران جوان را به کار اضافه کردم تا نگاهمان به فضای امروز جامعه نزدیک‌تر باشد، اما به طور کلی شکل محتوا و بازیگران «رادیو جمعه» همانند «جمعه ایرانی» است.

قدوسیان با اشاره به سختی و دشواری‌های که در طول این یک سال با آنها مواجه بوده‌اند، گفت: اگر حمایت‌های مستقیم مهندس احمدپور، مدیر رادیو ایران نبود، این یک سال سخت می‌گذشت. همچنین آقای افتخاری، مدیر ورزش و تفریحات رادیو ایران هم به عنوان یک پدر بالای سر برنامه «رادیو جمعه» بودند.

«رادیو جمعه» و «جمعه ایرانی» هیچ ارجحیتی نسبت به هم ندارند

اصغرسمسارزاده،‌ بازیگر پیشکسوت طنز نیز درباره‌ی تفاوت برنامه «رادیو جمعه» با «جمعه ایرانی» به ایسنا گفت: نمی‌توانیم برنامه‌ها را با هم مقایسه کنیم. هر تهیه‌کننده‌ای به یک شکل فکر می‌کند و طبیعتاً سعید توکل(تهیه‌کننده «جمعه ایرانی») و ساجد قدوسیان (تهیه‌کننده «رادیو جمعه») فکرهای متفاوتی دارند و دوست ندارم مقایسه‌ای بین این دو تهیه‌کننده انجام دهم؛ به نظرم این دو برنامه هیچ ارجحیتی نسبت به هم ندارند.

او با اشاره به شروع همکاری خود با برنامه «رادیو جمعه»، گفت: مردم برایم مهم هستند. از زمان برنامه «صبح جمعه باشما»، «قند و نمک» و «جمعه ایرانی» برای مردم کار می‌کنم و الان هم به خاطر مردم است که با برنامه «رادیو جمعه» همکاری دارم. مردم را دوست دارم و نمی‌توانم دوری مردم را تحمل کنم.

سمسارزاده در پاسخ به این پرسش که چرا پخش برنامه «جمعه ایرانی» متوقف شد، اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: پیشنهاد می‌کنم  که مردم به  برنامه «رادیو جمعه» گوش دهند و لذت ببرند و قرار است برنامه «رادیو جمعه» در رادیو تصویری (رادیو نما)  همراه با عکس نیز پخش شود. گروه این برنامه، نیروهای کارکشته و جوان هستند و باید قدرشان رابدانیم. این امر نشان می‌دهد که باید به جوان‌گرایی در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی روی بیاوریم.

«رادیو جمعه» از حمایت مالی پایینی برخوردار است

عباس محبی، بازیگر پیشکسوت طنز درباره‌ تفاوت‌های برنامه «جمعه ایرانی» و «رادیو جمعه»، گفت: آغاز برنامه «جمعه ایرانی» با شور و هیجان زیادی همراه نبود. این برنامه در بدو تولد نقص‌هایی داشت که به مرور زمان برطرف شد، اما برنامه «رادیو جمعه» نسبت به «جمعه ایرانی» به دلیل بهره‌گیری از تجارب و حضور پیشکسوتان و هنرمندان جوان و بااستعداد، موفق‌تر عمل کرده است. قدوسیان، تهیه‌کننده «رادیو جمعه» هم شعر و موسیقی را به خوبی می‌شناسد که این از پارامترهای موفقیت یک تهیه‌کننده محسوب می‌شود.

محبی در ادامه یادآور شد: جوان‌های امروز به دلیل حضور در شبکه‌های اجتماعی، رادیو و رسانه‌های دیگر به طور کلی آگاهی بالاتری نسبت به نسل ما دارند و به همین خاطر هم برنامه «رادیو جمعه» جای زیادی برای پیشرفت دارد.

این بازیگر پیشکسوت با اشاره به حمایت مالی ضعیفی که از برنامه «رادیو جمعه» صورت می‌گیرد، گفت: «جمعه ایرانی» از پشتیبانی مالی قوی برخوردار بود، اما «رادیو جمعه» از حمایت مالی پایینی برخوردار است و اغلب بازیگران به دلیل عشق به کارشان به این برنامه پیوستند. ما تنها حمایت مهندس احمدپور (مدیر رادیو ایران) را داشتیم و با شرایط کارمندان اداری کار می‌کنیم؛ البته قول‌هایی داده شده که اسپانسر به برنامه اضافه می‌شود و همچنین از صداوسیما نیز قول‌هایی داده شده که سالنی در بیرون گرفته می‌شود تا مردم بیایند و به صورت زنده برنامه را تماشا کنند.

او افزود: به همین خاطر از مردم دعوت می‌کنم که بیایند و برنامه ما را به صورت زنده ببینند تا نفس گرمشان به ما انرژی دهد. امید زیادی به این گروه و جوان‌های با استعداد دارم و از منوچهر آذری هم دعوت می‌کنم به ما ملحق شود تا به برنامه «رادیو جمعه» رنگ بهتری دهیم.

«رادیو جمعه» نسل سوم برنامه‌های صبح‌های جمعه‌ رادیویی است

حمیدرضا افتخاری، مدیر گروه ورزش وتفریحات «رادیو ایران» درباره برنامه «رادیو جمعه» گفت: این برنامه نسل سوم برنامه‌های صبح‌های جمعه‌ رادیویی است. هر کدام از این برنامه‌ها در دوره‌ای وظیفه خاصی را ایفا کردند؛ نسل سوم همه‌ این برنامه‌ها «رادیو جمعه» است که استخوان‌بندی تیم آن همانند برنامه‌های قبلی است، ولی متناسب با نیازهای روز، بازیگران جدیدی هم به گروه اضافه شدند تا نسل سوم این برنامه متناسب با اتفاق های روز رسانه‌ای ایجاد شود؛ زیرا دنیای رسانه به دلیل حضور شبکه‌های اجتماعی، دچار تحول شده است.

او یادآور شد که بازخورد مخاطبان و بازتابی که از برنامه داشته‌اند، نشان‌دهنده موفقیت برنامه «رادیو جمعه» تا به این جای کار است.

شاید «جمعه‌ ایرانی‌»‌ها به ما انتقاداتی وارد کنند

همچنین نسرین زارع، بازیگر برنامه «رادیو جمعه» درباره نحوه حضور خود در برنامه «رادیو جمعه» بیان کرد: از طرف تهیه‌کننده برنامه، مطرح شد که برنامه‌ای با آیتم نمایشی در دست تولید دارد که من هم پذیرفتم و همکاری خود را با این گروه شروع کردم. آقای قدوسیان با آدم‌های کاربلدی همکاری می‌کند و خوشبختانه گروه منسجم است و کارها به خوبی پیش می‌رود.

او یادآور شد: ما مخاطبانی داریم که عاشق این برنامه هستند و نظرات، پیشنهادات و انتقادات خودشان را به ما منتقل می‌کنند. شاید کسانی که دست‌اندرکار برنامه «جمعه ایرانی» بوده‌اند به ما انتقاداتی وارد کنند، اما از طرف شنونده‌ها بازخوردهای خوبی داشته‌ایم.

«رادیو جمعه» جایگزین مناسبی برای «جمعه ایرانی» است؟